Novak Đoković novi kralj Wimbledona: Osvojio 20. Grand Slam u karijeri

2

Novak Đoković je ponovo kralj Wimbledona.

Srbijanski teniser danas je u Londonu nakon dramatične borbe uspio nadigrati Italijana Mattea Berrettinija sa 3:1 u setovima (6:7/4, 6:4, 6:4, 6:3) i došao do 20. Grand Slama u karijeri.

Đoković je do trofeja došao dosta teže nego što se očekivalo, jer je na samom startu meča bio u zaostatku jednog seta, s obzirom na to da je Berrettini čudesnom igrom uzeo prvi set.

Kažemo čudesnom, jer je Đoković u prvom setu ispustio vodstvo od 4:1, dozvolio Italijanu da se vrati u ovaj set i na kraju ga u tie-breaku i - uzme.

Prvi set

Kao što smo već napisali, Đoković je odlično otvorio prvi set. Odmah pri rezultatu 2:1 oduzeo je servis Matteu, napravio break i povao ubrzo sa 4:1.

Đoković je imao i 5:2 u prvom setu, a onda je Berrettini proigrao i stigao do 5:5, kasnije i do 6:6 i otišlo se u 13. igru.

Na tie-breaku Matteo je prvi napravio mini-break, kasnije je Novak to isto uradio, da bi Matteo još jednom okrenuo sve u svoju korist i set riješio sa 7:4.

Detalji s meča Đoković - Berrettini - undefined

Drugi set

U drugom setu Đoković je furizorno krenuo. Prvo break, pa potvrda, pa opet break, pa potvrda - 4:0.

Poslije toga rutinski je Novak igrao, bez većeg stresa, ali i umora, jer je bilo evidentno da čuva snagu nakon dvostrukog breaka.

Veliki prijatelj našeg Semira Osmanagića, koji je rado viđen gost u Visokom, Sarajevu, Banjoj Luci... ali i ostalim gradovima Bosne i Hercegovine, maestralnom potezima dizao je londonsku publiku na noge.

Berrettin ije napravio jedan break (kod 5:2, op.a.), ali za veći povratak u set snage nije imao.

Drugi set je pripao Đokoviću sa 6:4. Završen je za 43 minute.

Treći set

Na početku trećeg seta, Novak odmah pravi break, i to pri rezultatu 1:1.

Zanimljivo, u ovom setu dogodio se samo jedan break. Matteo je "lovio" Novaka pri rezultatu 2:3, imao je dvije break lopte (40:15, op.a.), ali nije uspio da se vrati u set.

Novak je poveo 4:2 i kasnije uspio realizirarti drugu set loptu za prvo vodstvo u meču - 2:1 za Đokovića.

Četvrti set

U četvrtom setu, oba tenisera su držali svoje servise do rezultata 3:3.

I onda, "ključni sedmi gem", kako teniseri vole da kažu da je on najvažniji u setu koji igraju, i break Đokovića.

Nole je čekao svoju šansu, imao prvu break-loptu i odmah je iskoristio (4:3).

Nakon toga, Đoković je rutinski potvrdio break (do 30 došao Metteo, op. a.) i došao do 5:3.

Poslije ovoga za Italijana nije bilo povratka, a Đoković je digao navijače na noge i došao do 20. Grand Slama u karijeri.