Finale Roland Garrosa: Fantastični Novak Đoković osvojio 19. Grand Slam u karijeri

2

Najbolji teniser svijeta Novak Đoković osvojio je Roland garros nakon velikog preokreta u finalu u Parizu.

Srbijanski teniser je sa 3:2 u setovima (6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4) dobio Grka Stefanosa Tsitsipasa, kojem je malo bila prednost i od 2:0 u setovima.

Zanimljivo Đoković i Tsitsipas su i prošle godine u Parizu igrali, samo u polufinalu. Tada je najbolji igrač svijeta slavio poslije velike borbe u pet setova - 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1.

Prvi set

U prvom setu teniseri su držali svoj servis do rezultata 5:5.

Tada je Đoković prvi napravio break i poveo sa 6:5. Kada se očekivalo da set privede kraju, Grk je uzvratio - breakom.

U tie-breaku više sreće imao je Tsitsipas koji je slavio sa 8:6, nakon što je Novak pogriješio na forhandu.

Drugi set

U drugom setu Tsitsipas je napravio čak dva breaka. Prvi odmah na otvaranju drugog seta.

Nakon toga Grk je dobro držao svoj servis, a Đoković je opasno prijetio samo u drugom gemu kada je stigao do 40:40.

Novak je drugi set izgubio kada mu je Stefanos napravio break pri rezultatu 4:2. Grk je poveo 5:2 i rutinski drugi set riješio u svoju korist.

Meč na tribinana u Parizu pratio je i slavni pobjednik Šveđanin Bjorn Borg, kojeg su kamere uhvatile sa maskom na licu.

Treći set

U trećem setu prvi break napravio je Nole. Iskoristio je tek petu break loptu. Sve pri rezultatu 2:1 u trećem setu za Novaka.

Nakon toga oba tenisera su držali svoj servis. Đoković je podigao nivo igre i krenuo po iznenađenje.

U ovom setu srbijanski teniser je djelovao dosta bolje. Znao je da break za 3:1 može biti važan i da uz sjajan svoj servis, koji ga je konačno služio, može doći do nastavka igre i četvrtog seta.

Tako je i bilo...

Četvrti set

Đoković je sjajno otvorio četvrti set. Odmah je napravio dva breaka i poveo sa 3:0. A zatim sve to potvrdio i poveo 4:0.

Sa finala Đoković - Tsitsipas u Parizu - undefined

Tek u petom gemu u četvrtom setu, Stefanos je uspio sačuvati svoj servis - smanjio je na 1:4.

Nakon toga je Đoković poveo sa 5:1, Tsitsipas smanjio na 2:5 i Nole rutinski riješio osmu igru (6:2) za 2:2 u setovima i ulazak u peti odlučujući gem

Peti set

U petom setu, Đoković je prvi imao šansu za break. U prvom setu je imao jednu break-loptu, ali je Grk uspio da je spasi i povede sa 1:0.

U trećem gemu break Đokovića - rekli bismo za pobjedu i trofej u Roland Garrosu.

Odmah ga je potvrdio i poveo sa 3:1. Tsitsipas je bio sve umorniji i približavao se konačnom padu.

Ubrzo je najbolji teniser svijeta potvrdio zbog čega je najbolji i poveo sa 4:2, bez većih problema.

Tsitsipas je servirao za 3:4, ali je Đoković baš u sedmom gemu dodao gas u veću brzinu. Bio je blizu breaka za 5:2, ali nije uspio.

Tsitsipas je stigao do 4:5 i nadao se da će napraviti break i da ostane u meču.

No, Novak Đoković, koji posljednjih mjeseci snagu dobiva u Visokom kao gost Semira Osmanagića, odservirao je za pobjedu.

Roland Garros je za 2021. godinu dobio novog šampiona.