Zmajevi propustili prilike u prvom poluvremenu i poklekli u Lisabonu. Portugal slavio novu pobjedu

4
A. Sokolović

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u trećem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Lisabonu od Portugala.

Konačan rezultat bio je 3:0 za Portugal, ali naši Zmajevi imaju za čim da žale nakon svega što su prikazali za 90 minuta na stadionu La Luz.

Primili smo gol u posljednjim trenucima prvog dijela u susretu gdje smo imali bolje prilike u prvih 45 minuta.

FK Željezničar došao do važne pobjede nad GOŠK-om i udaljio se od zone ispadanja

No, krenimo redom...

Prvi su zaprijetili Zmajevi. Hadžiahmetović je u četvrtoj minuti pucao sa 20 metara, ali lopta je prošla pored gola domaćina.

Uživo iz Lisabona u borbi za Euro 2024: Portugal - Bosna i Hercegovina 3:0

Prvu veliku priliku imali su Zmajevi. Igrala se 22. minuta kada je Barišić želio centrirati, ali je lopta dobila čudnu putanju i zamalo završila u portugalskoj mreži. Costa je krajnjim naporom odbranio ovaj udarac.

Portugal - BiH, Lisabon 17. juni 2023.

U 24. minuti prvi put se mreža zatresla. I to našeg tima. Ronaldo je glavom postigao gol, ali je pogodak poništen zbog ofsajda. VAR se čekao svega desetak sekundi. Bilo je očito da je Portugalac "zaspao" iza naše odbrane.

I onda 30. minuta koju ćemo dugo sanjati. Edin Džeko je imao stotopostotnu šansu. Odlično mu je nabacio Cimirot, a usamljeni Dijamant pucao preko gola sa sedam-osam metara. Pucao je lijevom nogom, loše preko gola.

I onda je stigla kazna. 44. minuta i sjajna akcija domaćina. Izigrana je naša odbrana. Fernandes je uposlio Bernarda Silvu, a vezista Manchester Cityja rutinski matirao Šehića – 1:0.

GOLO! Bernardo Silva abre o marcador por Portugal! #VesteABandeira GOAL! Bernardo Silva scores the first of the game! #WearTheFlag

Posted by Seleções de Portugal on Saturday, June 17, 2023

Nakon gola Bernarda Silve ubrzo je italijanski sudija Davide Massi svirao kraj poluvremena.

Bili smo bolji u prvih 45 minuta, ali nismo imali sreće.

📸 HT: Portugal - Bosna i Hercegovina 1:0 (Bernardo Silva 44') #NFSBiH #zmajevi #euro2024qualifers #EURO2024

Posted by Nogometni savez Bosne i Hercegovine on Saturday, June 17, 2023

U drugom dijelu prvo uzbuđenje u 55. minuti i prekid susreta. Na teren je uletio jedan navijač i počeo ljubiti kopačke Cristianu Ronaldu

Nije sve dugo trajalo - zaštitari su ga brzo ubacili. A meč je nastavljen nakon 30 sekundi.

U 77. minuti na semaforu je pisalo 2:0 za Portugal. Bruno Fernandes je bio strijelac nakon lijepe akcije navalnog reda domaćih. Glavom je matirao Šehića i stavio tačku na meč u Lisabonu.

GOLOOOOO!!! Bruno Fernandes faz o 2-0! #VesteABandeira GOOOAAALL!! Bruno Fernandes makes it 2-0! #WearTheFlag

U 88. minuti Hamulić je sjajno pucao sa 20 metara. Costa odbranio i spasio siguran gol. Bila je to najbolja prilika Zmajeva u drugom poluvremenu.

U 92. minuti Bruno Fernandes je postavio konačnih 3:0 za Portugal.

Final da partida! ⏹️ Portugal continua imbatível na qualificação para o Europeu! #VesteABandeira End of the match! ⏹️ Portugal remains unbeaten on the road to the Euro! #WearTheFlag

Naše Zmajeve već u utorak, 20. juna, očekuje novi veliki izazov - susret protiv Luksemburga na Bilinom polju u Zenici. Neće to biti nimalo lagan meč za naš tim.