Uživo iz Lisabona u borbi za Euro 2024: Portugal - Bosna i Hercegovina 3:0

5

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, između Portugala i Bosne i Hercegovine, koji se igra na stadionu Da Luz u Lisabonu od 20:45 sati.

Zmajevi u dosadašnja dva susreta u grupi imaju tri boda. U prvom kolu nadigrali smo Island sa 3:0, da bi Zmajevi nekoliko dana kasnije izgubili u gostima od Slovačke 0:2.

Vučić poslušao Dodika: Sabor srpskog naroda nakon usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici

Standings provided by Sofascore

Portugal i BiH sastaju se u trećem kolu kvalifikacija za Euro. Ovo je peti međusobni duel ove dvije selekcije.

U četiri dosadašnja obračuna, Portugalci su slavili tri puta, dok je jednom bilo neriješeno. Sva četiri meča odigrana su u baražima za odlazak na veliko takmičenje.

FT

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u trećem kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo u Lisabonu od Portugala.

Konačan rezultat bio je 3:0 za Portugal, ali naši Zmajevi imaju za čim da žale nakon svega što su prikazali za 90 minuta na stadionu La Luz.

Primili smo gol u posljednjim trenucima prvog dijela u susretu gdje smo imali bolje prilike u prvih 45 minuta.

90+1'

GOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Bruno Fernandes je strijelac.

90'

Sudija Massi produžio je meč za četiri minute.

Slovačka vodi 2:1 na Islandu. To nije baš sjajna vijest.

88'

ŠTTTTTTTEEEEETTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAA

Sjajno smo povukli kontru. Hamulić je pucao sa 20 metara. Costa brani i prvi korner za Zmajeve.

Šteta, zaista šteta.

87'

BRAVO ŠEHIĆU

Sjajno brani naš golman. Ovo je bio čisti zicer za 3:0.

Dobro je pa je on na visini zadataka. Nije kriv niti za jedan gol koji je primio.

To raduje.

85'

Mirniji period igre. Polako se meč završava.

Portugal je zadovoljan vodstvom, a mi možemo žaliti za šansom Džeke.

79'

Pametan potez Faruka Hadžibegića u 79. minuti.

Utakmica je završena za Pjanića i Džeku. Obojica će nam biti veoma potrebni u utorak, 20. juna, kada na Bilinom polju igramo protiv Luksemburga.

Važno je da su naša dva najbolja igrača odmorni. I Kolašinac je izašao također.

U Zenici će nam svaki igrač u utorak biti potreban. Neće to biti nimalo lagana utakmica za Zmajeve.

77'

GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Portugal vodi 2:0. Sjajna akcija domaćina i gol Fernandesa. Lijep gol glavom. Ostao je sam i rutinski zatresao našu mrežu.

Teško da se Zmajevi mogu vratiti u ovaj meč u posljedniih 12 minuta.

75'

UHHHHHHHHHHHH

Dobro smo prošli. Portugalci su lijepo "vezli" pred našim golom, a onda je sve spasio Saničanin.

Dobili su domaći samo korner.

Rezultat je 1:0 za Portugal, a u kornerima 5:0 za domaćina.

73'

Izmjene u redovima Zmajeva - Hamulić i Tahirović su u igri.

Izašli su Barišić i Hadžiahmetović.

60'

Korner za Portugal. Četvrti na utakmici.

Ahmethodžić sjajno "čisti" loptu i ostaje 1:0 za Portugal.

57'

Kolašinac je pucao u okvir gola, ali bio je ofsajd.

Mlako je i pucao prema Costi. Moguće da je vidio da je pomoćni arbitar iz Italije Filippo Melli podigao bio zastavicu.

55'

PREKID SUSRETA

Na teren je uletio jedan navijač i počeo ljubiti kopačke Cristijanu Ronaldu.

Navijači su se uhvatili mobitela, počeli su praviti snimke.

Nije sve dugo trajalo - zaštitari su ga brzo ubacili. Ali će navijač sigurno imati svojih pet minuta slave na društvenim mrežama.

Susret je nastavljen. Portugal vodi 1:0.

U međuvremenu ušao je Neves umjesto Joao Felixa.

52'

Mirniji period igre, ali takvi su Portugalci.

Oni vas prvo 'uspavaju', pa vam onda zagorčaju život.

Navikli smo to od njih kroz silne baraže koje smo igrali protiv Portugala.

Minutu ranije Pereira je dobio žuti karton.

46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

Tužni smo, ali ne gubimo nadu da možemo se iz Lisabona vratiti uzdignute glave.

Još 45 minuta nade.

HT

Odlično smo igrali prvo poluvrijeme, ali smo primili gol iz jedne jedine akcije gdje smo morali bolje ragirati.

Šehić ništa nije mogao, a Bernardo Silva je majstorski postigao gol.

Žalit ćemo za šansom Edina Džeke.

Na poluvrijeme idemo sa zaostatkom od 0:1.

Portugal - BiH, Lisabon 17. juni 2023.
45+1'

Italijanski sudija je produžio meč za minutu.

Jedna prava akcija Portugalaca je uništila sve što smo gradili 44 minute.

Moralo se ovdje bolje zatvoriti prilaz našeg golu.

43'

GOOOOOOLLLLLLLLLLL

Primili smo gol. Bernardo Silva koristi prvu priliku i rutinski trese našu mrežu.

Šteta. Portugal vodi 1:0.

Bernardo Silva i 1:0 za Portugal
43'

Ronaldo je ponovo došao do lopte. Vrti se tu na 20 metara od našeg gola, ali je sjajno čuvan.

Ništa nije napravio.

42'

Lijepe vijesti sa Islanda - domaćin je izjednačio na 1:1.

Nama odgovara da bude remi na islandu.

Strijelac je bio Finnbogason u 40. minuti, sa bijele tačke. Slovačka je bila prva povela.

41'

ŽUTI KARTON PJANIĆ

Naš Zmaj je spasio kontru Portugala i zaslužno dobio karton.

Na semaforu na stadionu piše da je Miličević dobio karton, ali to nije istina.

37'

Uzeli smo loptu Portugalcima. Pjanić je tražio Džeku na nekih 20 metara, ali Dijamant nije uspio smiriti loptu.

Propao je još jedan dobar napad Zmajeva.

Blizu smo odmora - čuvamo početnih 0:0, a mogli smo i voditi.

Imali smo bolje šanse.

36'

UHHHHHH

Bravo Šehiću - Joao Felix je pucao, naš golman se lijepo 'ispružio' i loptu izbio u korner.

Treći korner za Portugal.

35'

Dok čekamo novu našu akciju za gol, da javimo novosti sa Islanda.

Slovačka je povela 1:0.

Strijelac je bio Kučka u 27. minuti.

Ovako izgleda tabela sada u našoj grupi:

32'

ŠTTTTEEEEETTTTTTTAAAAAAAA

Šta smo sada propustili. Pjanić je zadnji morao bolje reagirati, a imali smo lijepu akciju.

Prenijeli smo loptu pred njihov gol, čekali završni udarac koji se nije dogodio. Šteta.

29'

ŠTTTTEEEEETTTTTTTTAAAAAAAAA

Ovo je morao biti gol. Edin Džeko je bio sam pred golom, na pet metara. Opalio je lijevom i poslao loptu visoko preko gola.

Najbolja šansa na utakmici u ovih 30 minuta.

Samo da ne zažalimo za ovom prilikom Dijamanta!?

Džeko je bio sam pred golom Portugala
24'

Kreću uzbuđenja. Prvo Barišić i sjajan udarac koji je lako mogao završiti u golu Portugala, pa gol Ronalda koji je poništen, i nekoliko lijepih akcija na obje strane.

Gledamo dinamičnu utakmicu. Golova još nema.

23'

Ronaldo je postigao gol, ali je pomoćni sudija odmah podigao zastavicu.

Bio je ofsajd - sreća.

Stigla je i potvrda iz VAR sobe.

Ronaldo je bio u ofsajdu
22'

ŠTTTTTEEEEEETTTTTAAAAAAAAAAAAAA

Kakav udarac Barišića, Kosta je jedva ovo zaustavio. Panika zatim u redovima domaćina, ali nismo uspjeli zabiti gol.

Sjajan udarac Barišića i umalo 1:0 za BiH
22'

Još jedan korner za Portugal.

Džeko je sjajan - odlično je izbio loptu.

20'

Korner za Portugal.

Prvi na utakmici. Moglo se to spasiti, ali sada treba biti oprezan.

20'

Skoro 20 minuta igre - a Portugal još nema udarac prema našem golu.

Naravno - to ništa ne mora da znači, jer naše igrače sigurno očekuje još paklenih 70 minuta. Ali je bitno da mirno igramo, da imamo kontrolu loptu u našim nogama. Gledati treba da bude i posjed lopte bolji.

Trenutno je 67:33 na strani domaćina.

16'

Dedić je pokušao prenijeti loptu na polovinu Portugalaca.

Uspio je, ali samo nekoiliko metara. Brzo je ostao bez nje.

15'

Spomenusmo Ronalda i odmah se našao u kaznenom prostoru Zmajeva s loptom.

Srećom - pobjegla mu je.

Ostaje početnih 0:0.

12'

Sve ovo odlično izgleda. Lijepo naši igraju, važno je da nema panike.

Cristiana Ronalda još nismo vidjeli na terenu.

8'

Sve je dobro - Portugalci ništa nisu pokazali u prvih osam minuta.

Navijači su glasni, ali ništa to ne brine naše igrače, pa samim tim ni selektora Faruka Hadžibegića.

Malo veća pozorišna atmosfera trenutno vlada u Lisabonu.

5'

ŠTETTTTTAAAAAAAA

Odmah su naši krenuli u kontru. Hadžiahmetović je pucao sa 20 metara. Lopta odlazi pored gola.

3'

Portugalci, prema očekivanjima, imaju više loptu u nogama.

Za sada sve dobro ide po Zmajeve.

1'

Počela je utakmica.

Portugal je krenuo sa centra.

20:45

Utakmica kasni nekih 30 sekundi.

Ronaldo i Džeko tek sada biraju strane.

20:42

Himna Bosne i Hercegovine je ispraćena aplauzom.

Navijači Portugala su zajedno ispratili himnu domaćina.

20:40

Uskoro će himne - prvo Bosne i Hercegovine, pa zatim domaćina Portugala.

20:35

Vrijeme i uvjeti u Lisabonu su fantastični. Trenutno su 23 stepena.

Stadion će biti ispunjen, kako smo već napisali, do posljednjeg mjesta.

Ima još mjesta na gornjem dijelu tribina La Luza. Vjerujemo da će do početka utakmice i to biti popunjeno.

20:30

Utakmicu u Lisabonu sudit će Davide Massa iz Italije.

20:25

Večeras u našoj grupi se igra još jedan duel. Za BiH veoma važan - sastaju se Island i Slovačka.

Tokom prijenosa meča iz Lisabona - javljat ćemo vam rezultat odmah nakon što dođe do promjene.

Danas ranije Luksemburg je sa 2:0 nadigrao Lihtenštajn. Luksemburg je naš naredni protivnik. Duel se igra u utorak, 20. juna, u Zenici.

Pjanić i Džeko na zagrijavanju
20:23

Dok čekamo početak utakimice u Lisabonu, na društvenoj mreži Twitter objavljen je još jedan snimak naših navijača.

Zaista im svaka čast.

Pogledajte ove "žuto-plave" momke:

20:17

U Lisabon je na utakmicu stigao i Vedad Ibišević iz Berlina.

Portugalci su u roku od nekoliko sati kupili 65.000 ulaznica za večerašnju utakmicu na stadionu La Luz.

Za Radiosarajevo.ba je potvrđeno kako će za Zmajeve navijati zvanično 1.100 fanova koji su kupili ulaznice preko Nogometnog saveza BiH.

20:10

Veliki broj navijača Bosne i Hercegovine stigao je u Lisabon.

Pogledajte kako je bilo malo iza ponoći, sa petka na subotu:

20:07

Selektor naše reprezentacije Faruk Hadžibegić odabrao je startnih 11 za ovaj susret.

Za BiH od prve minute igraju:

Šehić, Dedić, Barišić, Ahmedhodžić, Saničanin, Kolašinac, Pjanić, Cimirot, Hadžiahmetović, Džeko i Stevanović.

Priliku sa klupe čekat će: Vasilj, Pirić, Gazibegović, Miličević, Tahirović, Varešanović, Kodro, Prcić, Menalo, Prevljak, Bilbija i Hamulić.