Večeras Mostar neće spavati: Velež na Grbavici nadigrao Coleraine sa 2:1

1

Večeras Mostar neće spavati. Nogometaši Veleža su u prvom europskom nastupu nakon 33 godine na Grbavici sa 2:1 nadigrali Coleraine iz Sjeverne Irske.

Rođeni su izabrali Sarajevo za svoj prvi europski nastup u novijoj historiji i nisu pogriješili.

Toplo su primljeni u Sarajevu, posebno na Grbavici, i Velež sa minimalnom prednošću ide u goste u Sjevernu Irsku.

Navijači nisu ni sjeli na svoja mjesta - gosti su poveli. Igrala se deveta minuta susreta kada je Doherty pucao sa 25 metara i znenadio odbranu Veleža, ali i golmana Bogdanovića. Coleraine je poveo 1:0.

Nakon toga gosti su nestali sa terena, povukli su se i sve podredili branjenu svoje mreže.

Dugo su Sjeverni Irci odolijevali. Branili su se sa svih 10 igrača ispred golmana, često i "parkirali autobus" ispred gola, ali do kraja prvog dijela su kapitulirali.

Ćosić je pucao, a lopta na putu do gola pogodila nekog od igrača Colerainea. Turski sudija Bitige bez oklijevanja je pokazao na penal.

Brandao je preuzeo odgovornost i mirno pogodio mrežu gostiju - lopta na jednu stranu, golman na drugu - 1:1. Igrala se 37. minuta.

Do kraja prvog dijela Velež je nastavio napadati, ali do promjene rezultata nije došlo.

U drugom dijelu potpuna inicijativa Veleža. Nošeni navijačima, popularnih Red Army, brzo je došlo do promjene rezultata. I opet iz penala.

Dudić je uveo raspoloženog Vehanovića, koji je u 66. minuti neometan pucao prema golu, a kapiten Traynor igrao rukom - Bitige je pokazao na poenal, a igraču gostiju crveni karton.

Brandao je ponovo uzeo loptu u ruke i mirno pogodio mrežu za 2:1.

Do kraja susreta, Rođeni su napadali, tražili put do novog gola i 3:1, ali nisu uspjeli.

I ovih 2:1 je odličan rezultat pred revanš (15. juli).

Mostar večeras neće spavati. Nakon uspjeha Lane Pudar i srebrene medalje na Europskom plivačkom prvenstvu u Rimu, i Velež je obradovao cijelu Bosnu i Hercegovinu i Mostar.

Mostarci su zaista večeras bili ponos Bosne i Hercegovine.