UŽIVO sa Grbavice s meča baraža za Europsko prvenstvo: BiH - Sjeverna Irska 4:5

2

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice polufinala baraža za plasman na Europsko prvenstvo između Bosne i Hercegovine i Sjeverne Irske, koja se igra na stadionu Grbavica u Sarajevu.

3:4

Džeko je siguran.

Hoćemo li imati sreće da Šehić odbrani? Ne.

Mois je bio strijelac

Sjeverna Irska ide u finale baraža za Europsko prvenstvo.

2:3

Washington je zabio gol.

Sve manje nade

2:2

Hotić je dao gol.

Još smop u igri. Treba nam jedna odbrana Šehića.

0:0

Ključno pitanje - može li Šehić odbraniti barem dva penala.

Može li nas odvesti do finala.

ET 2

Gledat ćemo penale.

Ostalo je 1:1. Ništa se nije dogodilo.

Slijedi "lutrija".

I u Slovačkoj su penali.

120'

Igrat će se jopš dvije minute nadoknade vremena. Mi smo u napadu.

Ništa nismo napravili.

119'

Niko ne želi krenuti u napad. Svi čekaju te penale.

Još 60 sekundi do kraja susreta.

116'

Još četiri minute.

Nismo očekivali ovakav razvoj situacije, kada smo znali da su Sjeverni Irci došli nakon serije loših utakmica.

Bili smo favoriti.

Nove izmjene - izlaz Sead Kolašinac, ulazi Haris Hajradinović.

114'

Još šest minuta do kraja drugog produžetka.

Lopta je u našem posjedu, ali bez udarca prema golu.

Treba nam taj gol - zaslužili smo.

111'

Došli smo do daha. Igra se u intervalima. Malo gosti, malo Zmajevi.

Uglavnom - daleko je jopš od pobjednika.

I u Bratislavi je remi - ništa:ništa.

108'

Ponovo smo stali. Nekako smo stekli utisak da Zmajevi nemaju snage.

Borimo se da dođemo do penala pa šta bude.

Davis dobiva žuti karton. Možemo malo odahnuti, iako u drugom produžetku još nismo prešli centra.

106'

Cimirot je izašao.

Ušao je Lončar.

Bajević pokušava da pronađe tu dobitnu kombinaciju.

Korner za Sjeverne Irce.

ET 1

Kraj prvog produžetka.

Nakon 105. minuita igre i dalje je 1:1.

Nećemo spominjati penale, ali rekli bismo da bi i jdni drugi išli na tu varijantu - penal lutriju.

104'

Naši traže penal, Španac šuti.

Ništa ni od VAR-a.

Iz VAR sobe nije stigao nikakav signal.

103'

Hotić je pucao. Toliko neprecizno da je lopta prešla preko tribine - završila je daleko u oblacima.

100'

Ušli smo u 100. minut meča na Grbavici, u kojem se Bosna i Hercegovina i Sjeverna Irska bore za plasman u finale baraža za Europsko prvenstvo.

Pjanić dobiva žuti karton.

Opet glupi slobodan udarac. Istina iskosa.

96'

S tribina se čuje - hoćemo pobjedu, hoćemo pobjedu.

Malo smo preuzeli igru u svoje noge. Bolje je nego na startu prvog produžetka.

95'

Višćaaaaa - pucao je dobro, uz samo stativu. Odbranio je golman gostiju.

Ostaje 1:1.

Prošlo je pet minuta.

93'

Sjeverni Irci su bolji, a naši idu na kontru.

Iz jedna takve ništa nismo napravili.

91'

Počelo je prvi produžetak.

U slučajuj da ne bude pobjednika za 30 minuta (dva puta po 15 minuta) gledat ćemo penale.

Produžetak susreta je i u Slovačkoj, gdje Republika Irska drži 0:0.

Korner za goste.

FT

Kraj regularnih 90 minuta, rezultat je 1:1.

Idemo u produžetke.

90'

Sve smo bliži produžecima.

Sudija je donio odliuku da produži meč za dva minuta.

Teško da ćemo za 120 sekundi dobiti pobjednika.

87'

Dok su izmjene, bacimo pogled na trenutne rezultate.

Da vas ne buni, Srbija je vodila 1:0, sada je 1:1.

85'

Opasni su ovi prekidi, ali smo još u igri za finale.

U isto vrijeme rovovska borba i u Bratislavi, Slovačka i Irska igraju 0:0.

75'

Još 15 minuta do kraja susreta.

Pao je tempo na terenu. Na tribinama nije - navijači navijaju, sa sve tri tribine.

Samo da budemo oprezni, da se ne ponovi 53. minuta.

72'

Još jedan korner za Zmajeve.

Pjanić ga je izveo - ništa.

Bolji smo tim, čeka se taj drugi giol.

Sjeverni Irci nakon gola koji su postigli više sretno, nego znanjem, su se povukli.

69'

Džekooo, kakva šansa.

Pucao je Dijamant, ali preko gola.

Mogao je bolje.

Ostalo je 1:1. Još 20 minuta do kraja susreta.

Nećemo valjda u produžetke?

67'

7:3 je u kornerima za Zmajeve, rezultat 1:1.

Cimirot je sada pucao.

Lopta je išla u okvir gola, ali Bailey Peacock-Farrell brani i ovo.

64'

Opet su gosti sreće. Hadžiamhetović je pucao, a golman Burnleya izbio loptu u korner.

Nakon kornera, na gol liniji neko je izbio loptu od Sjevernih Iraca, u glavometu - lopta nije našla put do mreže.

Novi korner.

Bolji smo, zaslužili smo finale.

62'

PREČKAAAAA

Pjanić je pucao i uzrdmao okvir gola.

Kontrukcija gola se tresla i 30 sekundi nakon toga.

Šteta, opet nismo imali sreće.

Ostaje 1:1.

60'

Malo smo se probudili. Pjanić je krenuo u ackciju. Fauliran je.

Na njegovih idealnih 25 metara.

57'

Nećete vjerovati - moglo je biti 2:2.

U dva minuta dvije šanse. Prvo Krunić sam pred golom, pucao je u golmanaa.

Nije morao "zatezati", bilo je dovoljno da rutinski opuca pored čuvara mreže gostiju Bailey Peacock-Farrella. Golman Burnelya imao je sreće.

U kontri, gosti su dva puta pucali na gol, oba puta promašili. SREĆA.

55'

Jeftin gol smo primili, previše jeftin za utakmicu koja vodi u finale baraža za Europsko prvenstvo.

Gosti su preskakali igru i kaznili našu ležernost.

Jeftino.

53'

Gol - 1:1.

Niall McGinn je strijelac.

Igrač Aberdeena je iskoristio smušenost naše odbrane, sam izašao pred Šehića i rutinbski pogodio.

Idemo ispočetka.

51'

Moram spomenuti Duška Bajevića - Princa sa Neretva.

Svih 50 minuta je pored aut linije.

Mirno posmatra susret. Zna da ima momke koji će za njega dati maksimum. Za njega, ali iza BiH. Narod Bosne i Hercegvoine.

49'

Stisli su nas gosti.

Malo smo se prerano povukli.

46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

U društvu sam trenera Tuzla Cityja Zlatana Nalića. Malo smo razgovarali na poluvremenu.

Kratko je rekao - nisu bezopasni gosti.

Kolašinac je dobio žuti karton već na startu.

HT

Kraj prvog dijela. BiH vodi 1:0, golom Radeta Krunića u 13. minuti.

Poslije 45 minuta možemo konstatirati - dobro je, bolji smo za jedan gol, vodimo 1:0 i bliži smo finalu baraža.

Odmor će našim igračima dobro doći, jer smo ponovo pali u finišu prvog dijela.

Grbavica večeras - undefined

45'+1

Imali smo sreće.

Zaista smo pali u finišu, kao protiv Poljske u Zenici u Ligi nacija.

Sjeverni Irci su imali najbolju priliku da dođu do 1:1.

Šehić je izbio loptu u korner.

45'

Idemo polako pema 45. minuti.

Čekamo odluku koliko će se meč produžiti - ne više od dva minuta.

40'

Sa tribina se čuje "Hallo, Dallase".

Neko sa tribina proziva igrača Sjeverne Irske., zvijezdu Leeds United.

Sve to izaziva smijeh kod novinara i navijača.

38'

Opet faul za goste.

Španjolski sudija im je zaista ve svirao.

Opasni su iz prekida.

Šehić je slabo intervenirao, ali nije bilo opasnosti po njegov gol.

Na drugoj strani, korner za Zmajeve.

Statuistika kaže - peti, gosti samo jedan.

33'

Uh.... Umalo 2:0. Krunić je pucao, sada dosta slabije nego u 13. minuti.

Ostaje 1:0, iako nekako smo blizu da povedemo 2:0.

Takav je utisak, jer svaka naša kontra je prilika da pucamo preko golu gostiju, koje smo već dobili na Grbavici u oktobru 2018. sa 2:0.

Pogađate ko je bio strijelac oba gola - Dijamant.

31'

Moram spomenuti sjajne navijače - BH Fanatikosi nisu prestali pjevati, od trenutka kada je krenula Himna Bosne i Hercegovine.

Smješteni su na Južnoj tribini - pjevaju iz svih grla.

Jedna si jedina... - zaista jeste. Ponosni smo što smo Bosanci večeras.

Korisnik Twittera sjetio se naše prve pobjede nad Sjevernim Ircima u Ligi nacija, u septembru prije dvije godine.

Potpisujem da tako bude i večeras.

30'

Malo da mislimo na finale baraža i meč za plasman na Europsko prvenstvo.

Protivnika još ni na vidiku - Slovačka - Irska igraju u Bratislavi 0:0.

I tamo se igra pola sata.

Na Grbavici vodi BiH sa 1:0.

27'

Cimirot je malo sada glumio zvijezdu, pa je pokušao petom - dodao je loptu Sjevernim Ircima.

No opet Šehić.

Jedna riječ - majstor.

26'

Novi slobodni udarac za goste.

Sada je udaljenost 30 metara, ali jednako dugo traje namještanje igrača.

Ispao je Višća, ali ništa se nije dogodilo.

24'

Sjajno je ovo bilo. Malo smo se igrali u njihovom kaznenom prostoru.

Krunić je bio zadnji koji je dodao loptu do Pjanića.

Mire je pucao, ali pored gola.

Ostaje 1:0 za BiH.

20'

Da se malo našalimo i BBC Sjeverne Irske javlja da vodimo.

Naravno - strijelac Krunić.

Spominju za nas sretnu, a za njih nesretnu - 13. minutu.

13'

Imali smo sreće. Ne, Šehića imamo na golu.

Kakva majstorska odbrana Šehića.

"Mačka" na našem golu spašava nas brzog šoka nakon vodstva.

McNair je imao sjajnu priliku, pucao je glavom, ali ostane 1:0.

Prvi korner za goste.

11'

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Rade KRUNIOĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆĆ.

Sjajna akcija našim Zmajeva.

Cipetić je sjajno prošao po desnoj strani, dodao zvijezdi Milana koji trese mrežu.

1:0 za BiH.

11'

Ono nam nije trebalo - slobodan udarac za goste sa 25 metara.

Dugo se namještaju Sjeverni Irci- očekivano da je loše bilo.

Lopta dolazi u gol aut.

9'

Sve za sada dobro izgleda. Lopta je više u našem posjedu.

Precizna statistika UEFA-e govori 74:26 posto.

Sjajno.

7'

Stisli smo ih.

Novi korner za Zmajeve.

4'

Duško Bajević je stari lisac, vjerujemo u taktiku koju je pripremio za Ostvrljane.

Odmah faul za BiH, pa prvi korner za Zmajeve.

Saničanin je pucao - preko gola.

Čulo se prvo - wow sa tribina.

3'

Početko ispitivanje snaga, sve je još daleko od gola.

1'

Sjeverni Irci su krenuli s centra.

Odmah je lopta u našem posjedu.

1'

Počela je utakmica.

20:44

Zavšene su himne.

Sa tribina se čuje - Igraj, Bosno, igraj i pobijedi...

20:42

Prvi put u historiji na jednom bosanskohercegovačkom stadionu bit će korištena i VAR tehnologija.

U VAR sobi će sjediti Alejandro Hernandez i Xavier Estrada Fernandez i oni će ispravljati eventualne greške sudijskog trojca.

20:39

Pravdu na stadionu Grbavica će dijeliti španski arbitar Antonio Mateu Lahoz.

Lahoz je jedan od najboljih svjetskih nogometnih sudija, nalazi se u UEFA-inoj elitnoj grupi a 2017. i 2019. godine je sudio polufinale Lige prvaka.

Ovaj 43-godišnjak iz Valencije
je internacionalni arbitar od 2011. godine i do sada je 95 puta dijelio pravdu u međunarodnim takmičenjima.

20:30

Ono što nas sve raduje je povratak navijača na stadione.

U ovom trenutku, 15 minuta prije početka susreta, na Grbavici je prisutno oko 1.500 navijača.

Tu je i samo 11 akreditiranih novinara medijskih kuća iz Bosne i Hercegovine, među njima i Radiosarajevo.ba, te četvorica kolega iz Sjeverne Irske.

Pogledajte u tweetu dio atmosfere sa Grbavice:

20:27

Ovo je sastav gostiju iz Sjeverne Irske:

Peacock-Farrell, McNair, J Evans, Cathcart, Lewis, C Evans, Dallas, Davis, Saville, McGinn, Magennis.

20:17

Selektor Dušan Bajević odredio je početni sastav nogometne reprezenatcije Bosne i Hercegovine, koja će večeras od 20.45 sati na stadionu Grbavica odigati baraž susret za plasman na Europsko prvenstvo protiv Sjeverne Irske.

Utakmicu će tako početi: Šehić, Cipetić, Saničanin, Ahmedhodžić, Kolašinac, Pjanić, Cimirot, Hadžiahmetović, Krunić, Višća i Džeko.

20:09

Poštovani čitatelji portala Radiosarajevo.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos utakmice polufinala baraža za plasman na Europsko prvenstvo između Bosne i Hercegovine i Sjeverne Irske, sa stadiona Grbavica u Sarajevu.