Uživo sa finala Europske lige iz Dublina: Atalanta - Bayer Leverkusen 3:0

0

Dragi čitatelji, na našem portalu možete pratiti tekstualni prijenos sa finalne utakmice Europske lige između Atalante i Bayer Levekusena.

Susret se igra u Dublinu na Aviva stadionu od 21 sat.

Ljubitelji nogometa putem našeg portala iz minuta u minut moći će pratiti najzanimljivija dešavanja sa utakmice na kojoj će nastupiti i jedan Bosanac - Sead Kolašinac.

EURO 2024 | Uspješan start za prvake: Italija preokretom savladala Albaniju

FT

Atalanta je osvajač Europske lige.

Klub iz Bergama, za koji igra naš Sead Kolašinac, u srijedu uvečer, 22. maja, u Dublinu sa 3:0 nadigrao je favorizirani Bayer Leverkusen i došao do prvog europskog trofeja u historiji.

Rezultat je veliko iznenađenje, jer je malo ko očekivao da Atalanta može zaustaviti njemački Bayer koji je imao 52 susreta u nizu bez poraza.

90'

Ušli smo u sudijsko vrijeme.

Igrat će se još četiri minuta sudijske nadoknade.

85'

Bayer plete oko gola Atalante, ali uzaludno. Italijani bez većih problema čuvaju gol.

I dalje je 3:0.

78'

Još jedna sjajna akcija Italijana. Istrčala je Atalanta kontru, Nigerijac Lookman je ostao 1 na 1, prošao svog čuvara i mirno matirao Kovara za velikih 3:0.

Atalanta je pred prvim velikim europskim trofejom!

76'

GOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL

Ponovo Lookman koji ima hat-trick u finalu Europske lige.

Bayer je na rubu teškog poraza! Sada je 3:0!

73'

Sada je grub bio Andrich. Dobio je žuti karton.

64'

Wirtz je lijepo prebacio na drugu stativuu, tamo je bio Grimaldo, ali golman Musso sjajno kupi.

Još oko 30 minuta Atalantu dijeli od prvog europskog trofeja.

Za sada vode 2:0.

58'

Velika prilika za Bayer! Adli je ubacio, Musso odbio, a na loptu u punom trku dotrčao Frimpong, čiji udarac ide visoko iznad gola.

Nešto ranije - mudri trener Atalante Gasperini ponovo mijenja.

Sada izlazi De Ketelaere, ušao je Hrvat Mario Pašalić.

49'

Malo je nedostajalo pa da bude 3:0 za Atalantu.

Odličan ubačaj u pet metara, tamo je bio sam na drugoj stativi De Ketelaere, ali u zadnji trenutak stiže Hincapie i čisti loptu i šalje je u korner.

47'

Za Seada Kolašinca meč je završen. Ušao je Scalvini.

Kod Bayera je izašao Stanišić, a ušao Victor Boniface.

46'

Gledali smo fantastično prvo poluvrijeme Atalante. Italijani za sada jurišaju prema svom prvom europskom trofeju!

Ademol Lookman, Nigerijac, odigrao je sjajno prvo poluvrijeme i s dva pogotka je za sada prvo ime utakmice.

HT

Poluvrijeme u Dublinu - Atalanta vodi 2:0.

Lookman je postigao oba gola. Očekujemo da će se i Bayer u drugom dijelu probuditi i da gledamo još bolju utakmicu.

Odmorite 15 minuta pa se ponovo čitamo iza 22 sata.

40'

Ušli smo u posljednjih 5 minuta prvog dijela.

De Ketelaere je krenuo premaa golu Leverkusena po desnoj strani. Šutio je u bliži kut, Kovar je bio na mjestu.

Ostaje 2:0 za Atalantu.

36'

Wirtz je pobjegao odbrani Atalante, lopta je poslana u pravo vrijeme, ali Nijemac nije uspio na vrijeme reagirati.

Propala je još jedna prilika za Bayer.

31'

Golman Byera Kovar je dobrim dijelom krivac za gol. Loše je ispucao loptu, lopta je stigla do Lookmana, a Nigerijac onda sjajnim udarcem s 16 metara pogađa sam suprotni ugao.

Na semaforu je 2:0 za Atalantu.

Kakva ludnica među navijačima - pogledajte:

27'

GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL

Lookman je opet strijelac. Atalanta vodi 2:0. Seadu Kolašincu se smiješi trofej, a Bayeru prvi poraz u sezoni.

21'

Kapiten Atalante Djimsiti je pretjerao. Zaradio je prvi žuti karton na utakmici.

18'

Nakon pogotka Atalante, Nijemci su nastavili u istom ritmu s posjedom u nogama. No, Bayer je bez ozbiljnije šanse.

12'

Dakle - bila je to prelijepa akcija italijanskog tima.

Zappacosta je probio desnu stranu, ubacio je loptu u sredinu. Palacios je zakasnio, a onda je Lookman krasno pokazao golgeterske sposobnosti i postigao vodeći gol.

Atalanta vodi 1:0 - ljepši početak nismo mogli očekivati.

10'

GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL

Lookman je strijelac. Atalanta vodi 1:0.

8'

OPAAAASSSSSNOOOOO

Lookman je "plesao" po rubu kaznenog prostora i uposlio Ruggerija na lijevoj strani, njegov centaršut nije uspio ukrotiti Scamacca. Ostaje 0:0.

6'

U prvih nekoliko minuta gledamo opreznu igru s obje strane. Niko ne riskira previše i igra se uglavnom na sredini terena.

Očekujemo opreznu igru do prvog gola.

Pišite nam u komentaru - za koga navijate u ovom duelu?

1'

Počeo je meč.

21:00

Početak susreta će kasniti...

20:55

Zanimljivo - Atalanta je izgubila samo jednu od svojih 12 utakmica Europske lige ove sezone (7 pobjeda i 4 remija) - i nije uspjela postići pogodak u samo dvije od svoje posljednje 24 utakmice UEFA takmičenja.

20:50

Momčad Xabija Alonsa je već sad napravila čudo, ali ostale su još dvije utakmice za historiju.

Finale DFB Kupa protiv Kaiserslauterna i ovo finale s Atalantom da sezonu okonča na nestvaran način - s tri trofeja bez ijednog poraza.

Ovo je pogled na teren sa tribina stadiona u Dublinu:

20:45

Klub Seada Kolašinca je u polufinalu u Europskoj ligi u Bergamu pobijedio je Marseille. U drugom meču bilo je 3:0, nakon što je prvi meč na marsejskom Velodromeu završio 1:1.

Oni su ostvarili plasman u Ligu prvaka za sljedeću sezonu jer drže petu poziciju u Serie A, iza prvaka Intera, Milana, Bologne i Juventusa.

20:40

Bayer Leverkusen je odigrao 141 utakmicu u historiji Kupa UEFA/Europske lige, uključujući i kvalifikacije, što je više od bilo kojeg drugog njemačkog kluba.

20:34

Trener Atalante Gian Piero Gasperini, koji je bio na klupi Atalante kada je tim iz Bergama igrao i protiv našeg FK Sarajevo, mogao bi postati prvi italijanski trener koji je osvojio Europsku ligu nakon Maurizija Sarrija, koji je to učinio s Chelseajem 2019. godine.