S(p)retnija Španija izbacila Petkovića i društvo: Penali presudili Švicarskoj!

0
A. L.

Fudbalska reprezentacija Španije plasirala se u polufinale Europskog prvenstva nakon što je večeras u St. Petersburgu porazila Švicarsku poslije boljeg izvođenja penala. Rezultat je nakon regularnog toka i produžetaka bio 1:1.

Susret je, kao što se očekivalo, počeo mirno. Španci su preuzeli inicjativu i poslije prvog udarca prema golu postigli pogodak.

Lopta je, nakon jednog kornera, došla do Jordija Albe, on je šutirao sa oko 20 metara, lopta kači Zakarija i vara Sommera za vodstvo Crvene furije.

Jordi Alba pogađa za vodstvo Španije - undefined

Španija je i nakon gola imala kontrolu susreta. Držali su izabranici Luisa Enriquea loptu u svojim nogama, ali nisu pokazivali pretjerano veliku namjeru da ugroze rivala.

Sve što su Švicarci napravili u prvom dijelu susreta bio je pokušaj Akanjija glavom iz 34. minute, ali otišlo je to preko gola.

Švicarci se s odmora vraćaju kao preporođeni. Zaigrali su daleko agresivnije, brže, borbenije i stvorili velike probleme Špancima. Prvu veliku šansu imali su u 56. minuti kada Akanji šutira glavom, ali lopta odlazi svega nekoliko centimetara pored gola. Osam minuta kasnije Zuber pokušava, ali Simon brani.

U 68. minuti desila se velika greška u odbrani Španaca. Lopta dolazi do Freulera, on je dodaje Shaqiriju koji pogađa za 1:1.

Trenutak kada Shaqiri postiže gol za 1:1 - undefined

Najgori mogući scenario koji se u tim trenucima mogao desiti Švicarcima je da dobiju crveni karton. Upravo to je uradio Freuler koji je neoprezno startao na jednog španskog igrača.

Sudac Oliver pokazuje crveni karton Freuleru  - undefined

Produžeci

Španija je u produžecima potpuno preuzela kontrolu. Imala je Crvena furija nekoliko solidnih prilika, ali do gola nije mogla. Odbrana Švicarske je, kao i golman Soomer, bila na vrhuncu zadatka.

Pristupilo se izvođenju penala gdje se bolje snalaze Španci.