Prošlo je 11 godina od čuvene pariške noći: Svega par minuta nas je dijelilo od ostvarenja sna

1
S.G.

Na današnji dan 2011. godine fudbalska reprezentacija BiH bila je nadomak plasmana na Evropsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini.

Do tog podviga izabranike Safeta Sušića dijelilo je tek par minuta, ali je naše snove o EURO-u u utakmici protiv Francuske u gostima srušio Samir Nasri golom sa bijele tačke.

Pobjeda nas je vodila direktno na Evropsko prvenstvo, dok je remi Francuzima odgovarao. Počelo je kao iz snova za bh. tim.

Pogledajte kako Oružane snage BiH vježbaju s američkim vojnicima

Superkompjuter izračunao koliko posto šansi BiH ima da se plasira na EURO

Edin Džeko je pet minuta prije kraja prvog poluvremena primio jedan pas na rubu šesnaesterca, zagradio se, okrenuo i pogodio u nebranjeni dio mreže gola Huga Llorisa. Eurogol Dijamanta za erupciju oduševljenja nekoliko hiljada navijača na tribinama stadiona Saint-Denis.

Bio je to jedan od najbolje odigranih mečeva Zmajeva od osamostavljenja. Minuti su prolazili kao godine, Francuzi su napadali kao osice, a Sušićevi puleni se uspješno branili. Sve do 78. minute.

Spahić je na rubu kaznenog prostora oborio Nasrija, a škotski sudija Thompson pokazao na 11 metara. Krajnje diskutabilna odluka.

Veznjak Francuza je bio precizan sa bijele tačke za, ispostaviće se konačnih 1:1.

Kasnije smo u baražu tih kvalifikacija ispali od Portugala čime smo ostali bez EURA, no Zmajevi će imati priliku naredne godine da se nađu na njemu.

Voljom žrijeba u Frankfurtu sada smo smješteni u grupu J skupa sa selekcijama Portugala, Slovačke, Islanda, Luksembruga i Lihtenštajna.