Mundijal u Kataru: Bravo Vatreni, Hrvatska poslala kući Brazil

16
A. Ka.

Hrvatska je nakon dosta muke u okviru četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Kataru uspjela eliminisati Brazil.

Nakon 90 minuta bilo je 0:0, pa je utakmica otišla u produžetke u kojima smo svjedočili drami. Prvo je gol postigao Neymar u 105. minuti, a Hrvati su se spasili golom u 117. minuti. Strijelac je bio Petković.

Hrvati su bili sretniji i spretniji, te su slavili nakon penala. Iako su Karioke na papiru bile veliki favorit, treba naglasiti da je golman Hrvatske jednostavno branio sve. Krenimo redom.

TI BiH: Samovolja autoritarnog režima u RS uvodi zemlju u opasnu neizvjesnost

Prvo poluvrijeme

Brazilce kritikovali zbog večere kod slavnog Nusreta, Ronaldo im odgovorio: "Ljubomorni ste"

Nakon početnog ispitivanja snaga, prvi prijeti Brazil. Pokušao je Vinicius, ali ravno u odlično postavljenog Livakovića.

Brazil je očekivano imao nešto veći posjed lopte, ali bez pravih prilika. Igralo se većinom na sredini terena. Karioke su strpljivo gradile igru, ali i Vatreni su odlično stajali u defanzivi. Modrić i društvo pokrivali su skoro svaki milimetar terena.

U 12. minuti prvo uzbuđenje pred golom Brazila. Pašalić sjajno ubacuje sa strane, ali ne stiže Perišić. Bila bi to mat pozicija.

Brazilci su uzvratili u 20. minuti. Vinicius je šutirao, ali je blokirao odlični Gvardiol. U 30. minuti Perišić jako šutira, ali lopta odlazi iznad gola.

Uporni i danas agilni Vinicius izborio je prekršaj na ivici kaznenog prostora u 41. minuti. Neymar je uzeo loptu i šutirao. Iako je lopta dirala nekog iz živog zida, Livaković je siguran.

Na odmor se otišlo sa najnepopularnijim rezultatom - 0:0.

Drugo poluvrijeme

Nastavak utakmice je donio mnogo uzbuđenja. Već u 47. minuti dvije velike šanse za Brazil. Prvo je spasio Gvardiol, a potom i Livaković. Brazil je krenuo u ofanzivu, pa je Neymar u 55. minuti izašao sam na golmana Hrvatske, ali Livaković je nesavladiv.

Jedanaest minuta poslije Paqueta izlazi "oči u oči" sa Livakovićem, ali golman Hrvatske ponovo izlazi kao pobjednik. Definitvno najbolji igrač u hrvatskom dresu.

Neymar je 76. minuti ponovo izlazi sam na Livakovića. Pogađate - golman Vatrenih izlazi kao pobjednik.

/ Anketa

Koja od ovih osam ekipa će postati novi prvak svijeta na SP u Kataru?
Rezultati

Brazil je činio sve da riješi utakmicu u regularnom periodu. Paqueta sjajno reaguje na povratnu loptu, ali danas sve zaustavlja golman Vatrenih. Činilo se kao da ima hiljadu ruku.

U 86. minuti zaprijetio je i Militao, ali lopta odlazi pored gola. Tako smo gledali nove produžetke.

Produžeci

I u nastavku prijete Brazilci. Izveli su korner, ali rezervista Pedro nije dobro zahvatio loptu.

U 103. minuti konačno jedna šansa i za Hrvatsku. Brozović je je šutirao, ali preko gola.

Livaković je konačno kapitulirao u 105. minuti. Neymar je pogodio. Ovog puta golman Vatrenih nije mogao ništa.

Hrvati su imali 15 minuta nade da se vrate u utakmicu, i u tome su uspjeli. U 117. minuti nakon polukontre, rezervista Bruno Petković je sjajno šutirao za oduševljenje Vatrenih.

Cazemiro je u 122. minuti šutirao, ali Livaković je i to odbranio. Tako smo gledali penale.