Kvalifikacije za Euro 2024: Blijedo prvo poluvrijeme Zmajeva glavni krivac za poraz od Slovačke

5
A. Sokolović

Malo euforija nakon Islanda, malo loša igra i umor krivci su za slabo izdanje Zmajeva večeras u Bratislavi.

Slovačka je u susretu drugog kola kvalifikacija za plasman na Europsko prvenstvo sa 2:0 pobijedila Bosnu i Hercegovinu i Zmajevima nanijela prvi poraz u kvalifikacijama.

Prvo poluvrijeme

Moramo se spustiti na zemlju. I dalje smo daleko od Europskog prvenstva, a to je pokazala večerašnja utakmica u Bratislavi. Izgubili smo, ali nismo pokazali ništa. Posebno ne u prvom dijelu kada smo primili dva gola.

Dali su živote za odbranu Sarajeva: Godišnjica pogibije heroja Safeta Hadžica i saboraca

Prvi već u 13. minuti. Robert Mak je uputio brz i snažan šut tačno u donji lijevi kut, dok ga je naša odbrana gledala. Sa 20 metara poslao je loptu iza leđa golmana Ibrahima Šehića, a da nije bio ni blokiran. Niko mu nije izašao u susret (da li je bila prava opcija sa tri igrača igrati u odbrani).

#slovenskisokoli ⚽ 🇸🇰🇧🇦 2:0 GÓÓÓÓL: 40. min LUKÁŠ HARASLÍN #kvalifikaciaME

Posted by Slovenský futbalový zväz on Sunday, March 26, 2023

U 45 minuta prvog dijela nismo pokazali baš ništa. Svi su nam se napadi završavali na 30 metara ispred gola Slovaka. Ako kažemo da nismo izveli nijedan korner, onda vam je sve jasno kakvo je to blijedo izdanje Zmajeva bilo.

UŽIVO / Kvalifikacije za Euro 2024: Slovačka - Bosna i Hercegovina 2:0, Zmajevi nisu ništa pokazali

U trenutku kada smo imali više loptu u nogama - primili smo drugi gol. Dosta sličan prvom.

Lukas Haraslin je povukao loptu i postigao gol s ruba šesnaesterca. Ovoga puta gađao je donji desni ugao. Majstorski za 2:0 za Slovačku.

#slovenskisokoli ⚽️ 🇸🇰🇧🇦 2:0 po polčase Góly: 13. Mak, 40. Haraslín SLOVENSKO, do toho!!! #kvalifikaciame

Do kraja smo samo čekali da sudija Marco Di Bello iz Italije odsvira kraj prvog dijela.

Drugo poluvrijeme

U drugom dijelu bolja slika Zmajeva, kao da je Faruk Hadžibegić motivirao igrače i na terenu je bio drugi tim Bosne i Hercegovine.

Vukli smo loptu dublje prema golu Slovaka, imali prlike preko Prevljaka i Demirovića, napravili nekoliko vezanih kornera i čekali taj gol nade da pokušamo do kraja susreta barem osvojiti bod.

U 62. minuti ušao je i Edin Džeko. A najbolju priliku za gol smo imali u 66. minuti kada je Demirović pucao glavom pored gola. Bio je sam na šest metara od gola Slovaka, ali nije pogodio okvir gola donaćina. Centrirao je sjajno Amar Dedić.

Do kraja susreta obrukao se Suslov, koji je u 75. minuti promašio prazan gol. I to sa dva metra.

#slovenskisokoli ⚽️ 🇸🇰🇧🇦 2:0 Paráááááda🤩🤩🤩💪💪💪💪 #kvalifikaciame

Do jula je pauza u kvalifikacijama, a onda opet važna utakmica. Gostovanje u Portugalu protiv lidera i najbolje selekcije u našoj Grupi J. Meč je na rasporedu 17. juna.

Do tada selektor Faruk Hadžibegić ima dovoljno vremena da analizira (formacija 3-5-2 sa beskorisnim Demirovićem i Prevljakom) poraz u Bratislavi i vidi gdje smo to griješili i kako da sve to popravimo protiv Cristiana Ronalda i društva u junu.

Morat će, ako misli odvesti BiH na Europsko prvenstvo u grupi u kojoj Zmajevi imaju šansu da budu drugi.