EURO 2024 | Španija nakon drame i produžetaka izbacila Njemačku i prva prošla u polufinale

2

U prvom četvrtfinalnom susretu Europskog prvenstva, Španija je u Stuttgartu nakon drame i produžetaka savladala domaćina turnira Njemačku rezultatom 2:1 i prva izborila polufinale.

Odmah u 1. minuti Španci su zaprijetili preko Pedrija, čiji je pokušaj odbranio Manuel Neuer.

Sedam minuta kasnije uslijedio je veliki peh za Crvenu furiju, nakon što se poslije starta Tonija Kroosa povrijedio Pedri, koji je morao van igre.

Kino Meeting Point: Legendarni novinar Ed Vulliamy otvorio WARM Festival u Sarajevu

Međutim, Španci su i pored toga bili evidentno bolji. Novi ozbiljan pokušaj imali su 15. minuti, kada je Lamine Yamal zaprijetio iz slobodnog udarca.

Nijemci su bili vrlo grubi, a prvu šansu vrijednu pomena imali su tek u 35. minuti preko Kaija Havertza, čiji je pokušaj završio u rukama Unaija Simona.

Minut kasnije veliku priliku za Španiju propustio je Nico Williams, tačnije njegov udarac sjajno je odbranio Neuer.

Drugo poluvrijeme krenulo je odličnom šansom Alvara Morate, koji nije bio precizan.

Nedugo potom, tačnije u 52. minuti, Španija je povela. Odličnu akciju i asistenciju Yamala golom je krunisao Dani Olmo.

Krenuli su Nijemci odmah po poravnanje. Probali su Jamal Musiala i Florian Wirtz, ali bez promjene rezultata.

Veliku šansu za poravnanje Njemačka je propustila u 70. minuti. Robert Andrich je šutirao, a Unai Simon sjajnom odbranom spasio svoju selekciju.

Sedam minuta kasnije Niclas Fullkrug je pogodio stativu, a novu šansu za poravnanje Nijemci su imali u 82. minuti, kada veliku grešku Simona nije iskoristio Kai Havertz.

Do zasluženog gola Nijemci su došli u 89. minuti. Joshua Kimmich je upisao asistenciju, a Florian Wirtz pogodio za 1:1.

Prvi produžetak protekao je u boljoj igri Španije, ali je Njemačka imala najbolju priliku preko Wirtza na isteku vremena.

Nijemci su u 107. minuti očigledno oštećeni za penal, jer Anthony Taylor nije pokazao na bijelu tačku nakon igranja rukom Marca Cucurelle.

Kada se mislilo da ćemo gledati penale, briljantan centaršut Olma iskoristio je Mikel Merino i glavom pogodio za 2:1.

Španija će u polufinalu igrati s boljim iz večerašnjeg duela Portugala i Francuske.