Brazil pobjednik Copa Americe 2019: Fantastično finale na kultnoj Maracani

Nogometna reprezentacija Brazila pobjednik je Copa Americe 2019. Karioke su u finalu sa 3:1 nadigrale Peru i potvrdile ulogu favorita.

Finale je odigrano na slavnoj Maracani u Riju, stadionu kojem posebno pamte Bosanci i Hercegovci.

Na ovom kultnom mjestu, nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je 15. juna 2014. prvu historijsku utakmicu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, kada nas je Argentina pobijedila sa 2:1.

Čak tri gola smo vidjeli u prvom poluvremenu,. Poveli su domaći golom Evertona u 15. minutu, poslije odličnog driblinga i centaršuta Gabriela Jesusa sa desne strane.

Gol za 1:0:

Minimalno vođstvo Brazila ostalo je na snazi sve do 44. minuta, kada su Peruanci iznudili jedanaesrerac. Precizan sa bijele tačke bio je Guerrero, za izjednačenje na 1:1.

Gol za 1:1:

Ali, samo nekoliko minuta je trajala radost gostiju, jer je u nadoknadi vremena Gabriel Jesus ekspresno vratio prednost na stranu Brazilaca pred sam odlazak na odmor - 2:1. Igrala se 58. minuta.

Gol za 2:1:

U drugom dijelu, Coutinho 51. i  Firmino u 57. minuti imali su lijepe prilike, ali je lopta otišla pored gola Perua.

U 70. minuti Brazil je ostao sa 10 igrača, Zbog crvenog kartona, odnosno drugog žutog, u svlačionicu je morao do tada najbolji igrač susreta Jesus Gabriel.

On je nesmotreno startao na jednog igrača Perua, što je sudija Tobas Vargas iz Čilea okarakterizirao kao start za žuti karton.

Procijenite sami:

Nakon toga Peru se još više otvorio, a do kraja bilježimo samo šansu Floresa u 74. minuti, ali je lopta prošla pored gola.

Kada se očekivao kraj susreta, sudija Vargas je pokazao na bijelu tačku. Mnogi arbitri ne bi svirali penal kakav su dobile Karioke, ali Vargas je bilo neumoljiv.

Sa bijele tačke siguran je bio Richarlisnon. Igrala se 90. minuta za konačnih 3:1 .

Gol za 3:1:

Ovo je Brazilu bila deveta titula najbolje ekipe Južne Amerike nakon što je slavio 1919., 1922., 1949., 1989., 1997., 1999., 2004. i 2007. godine.

Zanimljivo, Brazil je osvojio Copa Americu svih pet puta kada je bio i organizator (1919., 1922., 1949., 1989. i 2019.).

Treće mjesto na ovogodišnjoj Copa Americi zauzela je Argentina, koja je bez Lionela Messija (iskljuen u 37. minuti, op. a.) stigla do pobjede nad Čileom od 2:1.