Bh. fudbaleri dominiraju turskom ligom: Džeko najbolji strijelac, Hajradinović prvi asistent

0
AA

Bosanskohercegovački fudbaleri koji igraju u Super ligi Turske pokazuju sjajne partije i dominiraju u svojim klubovima, kao i u ukupnoj statistici turskog prvenstva.

Na prvom mjestu svakako se ističe kapiten reprezentacije Bosne i Hercegovine Edin Džeko (37) koji ove sezone briljira u dresu Fenerbahcea. Džeko je trenutno najbolji strijelac turske Super lige sa 16 postignutih golova u ligaškim utakmicama (ukupno 20 u svim takmičenjima).

"Dijamant" je sjajnu partiju odigrao i u sinoćnjem susretu Fenerbahcea protiv Konyaspora (7:1), u kojem je postigao hat-trick za svega 29 minuta i tako učvrstio prvo mjesto na listi najboljih strijelaca. Džeku prati Mauro Icardi (Galatasaray) sa 12 golova, dok je treći Mame Baba Thiam (Kayserispor) sa 11.

Benjamina Karić: 'Grad Sarajevo predstavljam na Evropskom samitu gradonačelnika u Parizu'

Na listi igrača sa najviše asistencija u Super ligi nalazi se također reprezentativac Bosne i Hercegovine, a riječ je o Harisu Hajradinoviću, fudbaleru istanbulskog Kasimpase.

Hajradinović, koji je u istanbulski klub stigao 2019. godine, ima sedam zabilježenih asistencija, a s njim se sinoć izjednačio i Sebastian Szymaaski iz Fenerbahcea. Hajradinović također ima zavidnu minutažu u Kasimpasi (1.617 minuta).

Nihad Mujakić, reprezentativac Bosne i Hercegovine i stoper Ankaragucua, također se ističe u svom klubu kao fudbaler sa najvećom minutažom u dosadašnjem toku sezone.

U svih 18 utakmica ove sezone Mujakić je startao u prvih 11, a na terenu se zadržao čak 1.610 minuta, što je najveća minutaža u njegovom klubu. Inače, dres Ankaragucua nose još dvojica bh. fudbalera Andrej Đokanović i Rijad Bajić.

Ovako izgleda statistika svih bh. fudbalera u klubovima turske Super lige:

1. Edin Džeko (Fenerbahce) 18 utakmica, 16 golova, 1.421 minuta.
  2. Edin Višća (Trabzonspor) 17 utakmica, 3 gola, 1.272 minute.
  3. Amir Hadžiahmetović (Besiktas) 17 utakmica, 1.326 minuta.
  4. Dal Varešanović (Caykur Rizespor) 18 utakmica, 6 golova, 1.176 minuta.
  5. Dario Šarić (Antalyaspor) 16 utakmica, 2 gola, 1.352 minuta.
  6. Deni Milošević (Antalyaspor) 5 utakmica, 106 minuta.
  7. Haris Hajradinović (Kasimpasa) 19 utakmica, 7 asistencija, 1 gol, 1.617 minuta.
  8. Nihad Mujakić (Ankaragucu) 18 utakmica, 1.610 minuta.
  9. Andrej Đokanović (Ankaragucu) 12 utakmica, 612 minuta.