Abu Dhabi: Hamilton i Mercedes šampionski zaključili sezonu

J. M.
Utrkom u Abu Dhabiju spuštena je zavjesa na ovogodišnji Svjetski šampionat vozača i konstruktora Formule 1.

Uoči posljednje utrke nije bilo neizvjesnosti u ukupnom poretku: Lewis Hamilton i Mercedes odbranili su titulu.

No, utrka u Abu Dhabiju pamtit će se po nekoliko oproštaja – Fernanda Alonsa od Formule 1, Daniela Ricciarda od Red Bulla, Red Bulla od Renaulta

Posljednja utrka Fernanda Alonsa: Danas se opraštamo od velikog šampiona

Najbrži na treningu bio je Hamilton (Mercedes) koji je odbranio lidersku poziciju nakon gašenja crvenog svjetla, a start utrke obilježio je udes Nica Hülkenberga.

Abu Dhabi: Spektakularan udes Hülkenberga na startu posljednje utrke sezone

Hamilton je već u osmom krugu, tokom virtuelnog "safety cara" iskoristio priliku da izvrši obaveznu zamjenu guma što ga je bacilo na šestu poziciju.

Kako su konkurenti odlazili u boks tako se i peterostruki svjetski prvak penjao u poretku da bi se u 35. krugu vratio na čelnu poziciju.

Jedina dilema bila je da li će drugi set guma na Hamiltonovom bolidu izdržati skoro 90 procenata utrke. Gume su izdržale i Hamilton je zabilježio 11. pobjedu u sezoni, 73. u karijeri, čime je na najbolji način stavio tačku na sezonu u kojoj je osvojio petu titulu.

formula_abu_dhabi_2018_001.JPG - undefined

Mjesta na postolju zauzeli su i Sebastian Vettel (Ferrari) na drugom, te Max Verstappen (Red Bull) na trećem mjestu, a bodove su još osvojili Ricciardo (Red Bull), Bottas (Mercedes), Sainz (Renault), Leclerc (Sauber), Perez (Racing Point), Grosjean (Haas) i Magnussen (Haas).

Konačni poredak za 2018. godinu: Hamilton 408, Vettel 320, Räikkönen 251, Verstappen 249, Bottas 247, Ricciardo 170, Hülkenberg 69, Perez 62, Magnussen 56, Sainz 53, Alonso 50, Ocon 49, Leclerc 39, Grosjean 37, Gasly 29, Vandoorne 12, Ericsson 9, Stroll 6, Hartley 4, Sirotkin 1…

Poredak konstruktora: Mercedes 655, Ferrari 571, Red Bull 419, Renault 122, Haas 93, McLaren 62, Racing Point 52, Sauber 48, Toro Rosso 33, Williams 7.