Balašević i pjesma dana: Kako su zli dedaci razbucali proslavu godišnjice braka
Kad je venecuelanski sudija na utakmici Svjetskog prvenstva, koja se odigrala na stadionu u Seattleu, u srijedu 24. juna, odsvirao kraj, a na Lumen Fieldu zagrmili Ljiljani, milioni ljudi diljem regije osjetili su isto - neopisive emocije, sreću i sve ono što samo fudbalska čarolija umije napraviti.
Bila je to večer za pamćenje, kada su Zmajevi, pobjedom nad Katarom (3:1), osigurali prolazak naše fudbalske reprezentacije u nokaut fazu Mundijala, a regija je slavila do dugo u noć.
Odjednom, i oni koji Zmajeve nisu doživljali svojima, nisu više bili toliko namrgođeni. Zajedništvo je tu noć prekrilo Balkan, kao rijetko dosad, no, kako je ovo izborna godina i mnogim političarima takva ljepota baš i ne odgovara počele su letati pikado strelice nacionalizma sa svih strana.
Mundijal 2026 | Maestralni Dembele donio Francuskoj pobjedu nad Norveškom
Negdje zaustavili zbog zastave, negdje zapalili zastavu, status jedan, drugi, treći... a sve je 'zabiberio' telefonski poziv dvojice političkih lidera. Ako ne znate o kojem je pozivu riječ, detalje možete pročitati OVDJE - no sve nas je nekako podsjetilo na čuvenu pjesmu legendarnog Đoleta Balaševića.
Riječ je o pjesmi Kako su zli dedaci razbucali proslavu godišnjice braka kod mog druga Jevrema, pa se činilo nekako prikladnim odabrati je za pjesmu dana.
A pjesma ide ovako:
Na godišnjici braka kod mog druga Jevrema
Forsirala se muzika iz našeg vremena
I točilo se vino iz raznih buradi
I radilo se sve što treba da se uradi
Al' nepoznati genije je kresnuo TV
A baš je išo Dnevnik i pokvario nam sve
I stado se poizvrtalo svud po patosu
I začas smo skomolali ko na parastosu
Loša vest, pa još sve puta šest
O-la-la, prepotentni su sretni
Vidim ja, bolje rat nego rad
Ja spomenicu ne bi' i eto ti ga sad
Zli dedaci su zauzeti novim samitom
U, podigli su nosine, sav svet popalili
Pa drugi organ ne bi digli ni dinamitom
E, svoj su zadnji metak odavno opalili
Dedaci, bolje igrajte šah
O-la-la, impotentni su sretni
Sledi im još kalendar il' dva
Pa pakuju za oblake i momke kao ja
Ta glupost s televizorom je bila teški kiks
Jer mužjaci su penili o vojnim silama
A dame su se povukle da gledaju "Twin Peaks"
I niko više nije slušo starog Dilana
Loša vest, pa još sve puta šest
O-la-la, prepotentni su sretni
Vidim ja, bolje rat nego rad
Al' ja spomenicu ne bi' i eto ti ga sad
Dedaci, bolje igrajte šah
O-la-la, impotentni su sretni
Sledi im još kalendar il' dva
Pa pakuju za oblake i momke kao ja
slali su na gola ostrva
(E, pa šta?) Odležali svoje robije
(O-la-la) plamen sipaju iz nozdrva
(Vidim ja) vabe narod da se pobije
sanjam vijeća, sanjam skupštine
(E, pa šta?) Sanjam MUP-ovce i sabore
(O-la-la) nek me neko brzo uštine
(Vidim ja) vuku me u svoje tabore
profitiraju iz nereda
(E pa šta?) Skrivaju se iza nacije
(O-la-la) niko nas u oči ne gleda
(Vidim ja)
Šta je sad? Je l' gotovo?
Iscurila traka
Iscurila, a? Je l' si hteo nešto da kažeš?
Ne, ja sam hteo da kažem "Niko nas u oči ne gleda"
A-ha?
Gledaju nam registra—
Znaš, ono, ne gleda te niko više u oči, nego
Nego šta, kod kola registracije? (Mm?)
Jednom mom drugaru je išao i
Ćale mu reko, kao, "Nemoj ići preko tog mosta", on išao i
I šta je bilo? (Pa šta je?)
Zaustavili ga neki, ono, kao, "Ti imaš tu registraciju", kao
Šta, gledaju, a? (Sto posto sad zaustavljaju)
Gledaju, a? (Pa svugde sad zaustavljaju)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.