UFC - Sport ili opasna tuča?

Radiosarajevo.ba
UFC - Sport ili opasna tuča?

U subotu je održana prva "Free fight" (UFC) noć u Njemačkoj. Neki od učesnika bili su bh. borac Denis Stojnić i Mirko Filipović iz Hrvatske. Mečevi su izazvali debate. Kuda vodi ovaj sport? Da li za ovo treba reći "sport", ili "primitivizam"?

Kao projektili pljušte udarci po Peter (Peter Sob 22) glavi. Petar se pokušava spasiti iz teške situacije. Hvata protivnika za šorc, potom obojica padaju na tlo. Zapetljani jedan u drugog, izgledaju kao dva pauka koji se bore. Jedno tijelo, osam ruku i nogu, to je Free fight. To je borilački sport u organizaciji američkog saveza „Mixed Martial Arts“(MMA) (mješovite borilačke vještine).

Po prvi put su borbe organizovane i u Njemačkoj. U Areni u Kelnu je održan niz borbi. Jedan od onih koji je izašao u ring je bio i Mirko Filipović iz Hrvatske, u svijetu ovog sporta poznatiji kao "Cro Cop". Filipović je već u prvoj rundi gurnuo prste u oko svome protivniku i pobijedio Mustafu Al-Turka iz Londona. Mada je sve trajalo vrlo kratko, protivnik nije bio za zanemariti. Al-Turk je borac visine 1,90 metara i paket mišića od 110 kilograma. Sudije nisu reagovale na ovaj, po Mirkovim riječima, nenamjeran potez.

Nakon borbe je Filipović je izjavio kako je sretan što se uspješno vratio u kavez nakon vrlo teške povrede koljena i oporavka koji je trajao pet mjeseci. Već planira naredni meč. Želja mu je da u Japanu izazove borca pod "umjetničkim" imenom Minotaur.

Treba napomenuti i krvavu večer koju su gledaocima prijuštili bh. borac Denis Stojnić i Stefan Struve iz Holandije. Nakon mnogobrojnih zadobijenih udaraca Holanđanin je zadobio duboku posjekotinu na predjelu glave. Krv je bilo posvuda, ali je Struve uspiho uhvatiti Stojnića koji se nije mogao oduprijeti zahvatu gušenja i morao predati meč.

Vezano: Struve porazio Stojnića (VIDEO)

Inače, ovaj sport ne čine samo samo udarci, hrvanje, ili boks. Dozvoljene su i tehnike bacanja kao u džudu, udarci nogom. Zabranjeno je samo grebanje, ugrizi zubima i pljuvanje. Zbog toga je održavanje ovog sporta u Njemačkoj izazvalo veliku debatu. Šta tjera narod da uživa u ovakvim brutalnostima?

Kada se sudare dva protivnika u kavezu, reakcije Nijemaca se kreću između moralnog ogorčenja i fascinacije. Prema tvrdnji MMA saveza, „free fight spaja različite tradicionalne borbene tehnike“, ali je „najuspješniji borilački sport na svijetu“.

U Brazilu se ova vrsta kombinirane borbe naziva „vale tudo“, što znači „sve dozvoljeno“. UFC je takođe i u Japanu poznat pod nazivom „shooto“ (nauči da se boriš), a u SAD se bavljenjem ovim sportom mnogo više zarađuje, nego tradicionalnim boksom.

Želja saveza MMA je postignuti sličan uspjeh i u Njemačkoj kao u SAD. Prema procjeni asocijacije free fight (Free Fight Association), prijavljeno je oko 4000 sportista, koji se bave ovim sportom.

Već neko vrijeme se prenose UFC borbe na Njemačkoj televiziji. U subotu (13.06.) MMA iz Las Vegasa (SAD) organizira po prvi put, jednu od svojih „borbenih noći“ u Kelnu. U Lenkses areni (Lanxess-Arena) koja prima do 20.000. gledalaca, snage su odmjerili i borci sa moćnim mišićima i imenima kao „sjekira ubojica“ (Axe Murderer).

Jasno je da ova vrsta borbe izaziva kontroverzne diskusije. Kritičari se pitaju, da li se treba zabrinuti ili to posmatrati primitivnim. Peter Dakert (Peter Dackert), političar SPD-a i presjednik Sportskog saveza Njemačke je rekao da „kad se govori, da jefree fight sport, radi se o bukvalnoj maskaradi. Fri fajt nema ništa sa sportom. To je nečuvena brutalnost, koja mlade gledaoce potiče na oponašanje“.

Dankerta je strah da gledaoci mogu zaboraviti da različite vrste nasilja u pravom životu, u školi, kod kuće i na ulici nisu legalne. Njegov strah je sličan pretpostavci, da je samo pitanje vremena, kada će igrači kompjuterske igrice zamijeniti stvarnost i igru i nasilje prenijeti na ulice.

Peter iz Balingena (Njemačka) kaže da je „misija svakog angažiranog borca“, da pokaže da je UFC samo sport, a ne ulična borba. Tu misiju je počeo još kao tinejdžer, kada nije htio ispuniti želju roditelja, koji su željeli da Peter uči da svira frulu. Ali, Peter je sa 17 godina imao svoj prvi free fight meč. "U početku moji roditelji su bili protiv. Ali, to se brzo promijenilo, kada su videli jedan od mojih mečeva."

"Mnoge stvari govore za!" To je bio naslov eseja Amerikanke Joyce Carol Oates koja je pokušala objasniti motivaciju suprodstavljenih boksera u ringu. Amerikanka piše u svom eseju, da se bokseri u ringu bore, zato što su protivnici od krvi i mesa. Ako izgubiš, znaš protiv koga si izgubio."

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije