Svjedočanstvo vremena: Danas promocija knjige 'Kolumne iz tame regiona' Dragana Bursaća

Dragan Bursać, kolumnista portala Radiosarajevo.ba i bosanskohercegovački književnik, u utorak, 10. juna, u prostorijama Bosanskog kulturnog centra u Sarajevu, održat će promociju svoje nove knjige Kolumne iz tame regiona.
Promocija knjige počinje u 20 sati, u Galeriji Javna ustanova Bosanski kulturni centar Kantona Sarajevo.
O knjizi će govoriti Ranko Mavrak, Nerzuk Ćurak, Zlatko Dizdarević i sami autor Dragan Bursać.

Najljepši par iz malog mjesta u BiH: Rat ih je razdvojio, a nakon 35 godina došao joj je na vrata
Knjigu je objavila izdavačka kuća Art Rabic.
"U vremenu kada istina često biva ugušena bukom propagande, Dragan Bursać se ističe kao neumorni borac za pravdu i ljudska prava. Njegove kolumne nisu samo tekstovi; to su svjedočanstva, pozivi na buđenje savjesti i apel za očuvanje ljudskosti u društvu koje se suočava s brojnim izazovima.

Borba za istinu: Dragan Bursać u Sarajevu predstavlja novu knjigu 'Kolumne iz tame regiona'
Ova zbirka eseja obuhvata period od 2020. do 2025. godine, vrijeme ispunjeno političkim turbulencijama, društvenim previranjima i borbom za istinu.
Kroz šest tematskih cjelina, Bursać analizira ključne događaje i fenomene koji su oblikovali region, pružajući čitaocima dubok uvid u kompleksnost balkanske stvarnosti. Njegovo pero je oštro, ali pravedno; njegovi tekstovi su izazovni, ali potrebni. Ova knjiga nije samo zbirka kolumni, već i dokument vremena, svjedočanstvo o borbi pojedinca protiv kolektivnog zaborava i nepravde. Neka ova zbirka posluži kao inspiracija za sve one koji vjeruju u moć riječi i važnost istine", govori se u uvodu navedene knjige.

Drugi o Bursaću
O Bursaću je novinar i pisac Boris Dežulović zapisao sljedeće: "nema u Bosni i Hercegovini težega prezimena da ga čovjek sa sobom ponese, nego što je to slavno prezime Bursać. Niti ima uže domovine od domovine Bursaćevih, što cijela danas stane u jednu podgrmečku ledinu iz djetinjstva, onu iz odbačenih starih knjiga u vlažnim podrumima davnih nekih biblioteka.
Sva su druga prezimena nečija, samo Bursać svoga plemena nema.
Bursać nam je nekad bio Nikola: svome piscu Branku Ćopiću, suvremenicima i prijateljima blagi, dobri Nikolica, a historiji plećati junak Nikoletina, besmrtan i svačiji dok je besmrtan i svačiji još bio, prije nego što će zajedno s piscem završiti smrtan, mrtav i ničiji više, pali junak odbačenih starih knjiga u podrumima davnih nekih biblioteka. Pa kako nam je Bursać bio nekad, tako je Nikoletina ostao do danas, slavno a ničije prezime, zajednički nazivnik svih poraženih i palih.
Ničiji je tako danas u Bosni i Hercegovini svaki Bursać s teškim bremenom u ličnoj karti, a najusamljeniji među ničijima Dragan se zove Bursać.
Bursać nam je, eto, nekad bio Nikoletina, a danas nam je Dragan. Blagi, dobri Gaga za nas prijatelje, a plećati Draganetina za dušmane, fašiste i njihove pomagače, ponio je svoje teško prezime - mobiliziran baš kao prvi i pravi Nikoletina, pa baš kao i on odmetnut u partizane - da nastavi tamo gdje je njegov slavni rođak stao: s prstom na tastaturi kao na obaraču, "mitraljezac golubinjeg srca" opkoljen višestruko nadmoćnijim neprijateljem, na čuki na kojoj je svakom čestitom Bursaću vazda bilo mjesto.
I jezik je njegov ćopićevski, krajiški, onaj na kojemu ljubav grmi, a revolucija pjeva, sav narodski i narodan, da ga bolje razumiju u narodu koji se Bursaćevih odrekao. Rijetki su i teški poštenje i čast s kojim se tako grmi i pjeva, pa nema u Bosni i Hercegovini usamljenijega i težega prezimena da ga čovjek sa sobom ponese, nego što je to slavno prezime Dragana Bursaća", napisao je Dežulović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.