Pitali smo sugrađane: Koja poskupljenja i cijene ih najviše "udaraju" po džepu?

4
A. Čančar
Pitali smo sugrađane: Koja poskupljenja i cijene ih najviše "udaraju" po džepu?
Foto: poultryworld.com / Ilustracija - Trgovina

Građani Bosne i Hercegovine žive na rubu egzistencije i to je problem o kojem se mnogo priča, dok konkretni potezi za rješavanje tog problema godinama - izostaju.

Novi valovi poskupljenja svakodnevica su za bh. građane u posljednjih godinu dana, a stanje neizvjesnosti traje još od pandemije, tačnije od 2021. godine. Za mnoge situacija je već kulminirala, a svaka marka je itekako bitna.

Znaju to najbolje penzioneri koji preživljavaju sa minimalnom penzijom koja iznosi 495,12 KM, dok je prosječna penzija prema posljednjim podacima iznosila 620,53 KM.

Ben Affleck i Jennifer Lopez snimljeni nakon glasina o razvodu: Ne izgledaju sretno

Ben Affleck i Jennifer Lopez snimljeni nakon glasina o razvodu: Ne izgledaju sretno

Poređenja radi, sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za mart ove godine iznosi 2.892 KM. Potrošačka korpa je u kontradiktornosti i sa osobama koje su zaposlene jer u FBiH prosječna neto plata iznosi 1.208 KM.

Osnovne životne namirnice danas su postale luksuz, a naši sagovornici ističu kako je najvažnije da kupe lijekove i plate režije, a ostatak nekako raspodijele na hranu.

Da cijene osnovnih namirnica 'divljaju' pokazuje i činjenica da građani BiH za kilogram pilećih fileta moraju izdvojiti čak 14 KM, litar ulja 3,50 KM, litar mlijeka 2,30 KM, kilogram brašna 1,80 KM, kilogram kafe skoro 9 KM, kilogram šećera 2,20 KM...

Riječ struke: Da li u BiH plaćamo proizvode koji su skuplji, a lošijeg kvaliteta?

Riječ struke: Da li u BiH plaćamo proizvode koji su skuplji, a lošijeg kvaliteta?

Pitali smo građane Sarajeva koja poskupljenja i cijene najviše pogađaju njihov džep.

"Generalno prehrambeni proizvodi su poskupjeli i ne znam cijene sa 2 KM su skočile na 4 KM i više. Nekad što si mogao kupiti za 50 KM, sada ti ne može biti ni duplo toliko. Osim toga cijene su podivljale i kod građevinskog materijala i ogrjeva. Mislim da je ove zime svima bilo malo hladnije nego prethodnih godina u kućama. Kazu pšenica rodila, a hljeb nam 'skočio' na 3 KM", ističe Amina (28) za portal Radiosarajevo.ba.

"Hrana, režije i lijekovi", kratko je poručila penzionerka Izeta.

Riječ struke: Može li se velika bankarska kriza iz SAD preliti u BiH i koje bi bile posljedice?

Riječ struke: Može li se velika bankarska kriza iz SAD preliti u BiH i koje bi bile posljedice?

Osim lijekova i osnovnih životnih namirnica, poskupjele su gotovo i sve usluge koje se nude na tržištu. Pored toga, cijene su veće i za popravku automobila i kupovinu zamjenskih dijelova.

"Meso i mesni proizvodi, mlijeko... Zapravo sve životne namirnice. Također me pogađaju i poskupljenja dijelova za automobil, cijene servisa, bijele tehnike...", kaže Kenan (29).

"Povećanje cijene plina je defintivno najviše utjecalo na moj budžet, s obzirom da grijanje plaćam duplo više u odnosu na 2022. godinu. Isto tako, dupla cijena skoro svih namirnica puno udara na 'džep' kako moj, vjerujem tako i svih ostalih građana, obzirom da su plate na većini radnih mjesta iste ili minimalno povećane. Također, cijene nekretnina utječu, ne samo na džep, nego na život svih naših sugrađana, obzirom da ukoliko se odlučimo na kredit i kupovinu nekretnine, moramo se 'dobro stisnuti' i oskudjevati što se tiče životnih namirnica. Uglavnom, mislim da najviše na građane utječe poskupljenje osnovnih životnih namirnica, ulja, brasna, mlijeka, jaja… jer je to ono bez čega se ne može", poručila je Adna (30) za naš portal.

Struka o inflaciji u BiH i regionu: Koji su glavni uzročnici i kada se može očekivati stabilizacija?

Struka o inflaciji u BiH i regionu: Koji su glavni uzročnici i kada se može očekivati stabilizacija?

"Ulje, brašno, mlijeko, jaja, voće i povrće, tjestenina, mliječni proizvodi... To mi prvo pada na pamet", izjavila je Danira (24).

"Piletina, mlijeko, jaja, mliječni proizvodi i čokolada", ističe Enida (40) za portal Radiosarajevo.ba.

U konačnici, hrana i režije postale su luksuz, iako se bez njih ne može preživjeti. Poskupljenja osjete svi građani Bosne i Hercegovine koji iz mjeseca u mjesec spajaju kraj s krajem.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije