Ovisnost o igrama na sreću: Skriveni problem koji pogađa djecu i mlade
Svako četvrto dijete uzrasta između 13 i 17 godina u FBiH igra neku od igara na sreću, a građani Federacije BiH su u periodu od 2016. do 2023. godine u kladionicama ostavili oko 13 milijardi KM!
U cilju prevencije ovog problema i smanjenja broja djece i mladih koji kockaju, Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE provodi preventivni program Ko zapravo pobjeđuje? u srednjim školama u Kantonu Sarajevo i Tuzlanskom kantonu.
Sanela Pekić iz Udruženja NARKO-NE na konferenciji 4.12. u Sarajevu istakla je da je evaluacija
provedbe Programa u KS i TK pokazala visoku učinkovitost u podizanju i jačanju zaštitnih faktora kod učenika, posebno u kontekstu povećanja nivoa ispravnog znanja o kockanju i industriji igara na sreću. Ključna ideja univerzalnog preventivnog programa jeste djelovati prije nego se rizično ponašanje manifestira, a veliki broj učenika izrazilo je spremnost da preporuči sudjelovanje u Programu svojim prijateljima, što sugerira da su prepoznali pozitivne aspekte Programa i smatraju ga korisnim za druge.
Pogledajte fotografije nakon pljačke u sarajevskoj zlatari
Iako zakonom zabranjen rad kladionica na udaljenosti manjoj od sto metara od škola i vjerskih
objekata u praksi se to skoro i ne primjenjuje. Iako ovo jeste veliki problem, prof.dr. Neven Ricijaš, jedan od autora Programa u Hrvatskoj, naglasio je da ne treba zanemariti ni online kockanje koje će se povećati u narednom periodu.
Ricijaš dalje navodi da su online kockanju više sklonije žene za razliku od muškaraca koji su skloniji kockanja u kockarnicama i kladionicama. Ovisnost o kockanju, za razliku od ovisnosti o psihoaktivnim supstancama, je skrivena ovisnost i nažalost, vrlo često se kasno otkrije problem, a 10 posto populacije koja počne kockat će razviti i ovisnost. Marko Romić, specijalista traumatske psihologije koji svakodnevno radi sa ovisnim osobama ističe da patološki kockari uvijek kriju svoj problem. Supruge, majke, kćerke su te koje najčešće traže pomoć za svog bližeg člana, a u zadnje vrijeme se povećao i broj žena koje prijavljuju ovisnost o kockanju.
Zbog svega navedenog, NARKO-NE će u narednom periodu nastojati uključivati veći broj škola u
BiH u prevenciju kockanja kod mladih. Preventivni programi trebaju biti sveobuhvatni, uključivati sve značajne ciljne grupe i provoditi se u više okruženja istovremeno (škola, mediji, ali i porodica, radno mjesto, zakonodavstvo). Prevenciju je nužno provoditi kontinuirano, planski i sistemski, a ne kroz jednokratne ad hoc aktivnosti koje mogu izazvati veću štetu nego korist za djecu i mlade, što je vrlo često slučaj.
Ko zapravo pobjeđuje? je jedini naučno dokazan preventivni program prevencije kockanja u Evropi, a NARKO-NE je uz podršku Instituta za razvoj mladih KULT preuzelo licencu za BIH. Ajka Rovčanin iz Instituta se osvrnula na važnost zajedničke saradnje u rješavanju ovog problema: NARKO-NE je jedna od organizacija koja je postavila čvrste temelje za osnaživanje zdravog razvoja djece i mladih i prepoznala ulogu škola u prevenciji kockanja i klađenja, jer obrazovni sistem pruža dobru podlogu, uz snažno djelovanje porodice.
Posebno zahvaljujem ambasadi Švedske u BiH i Švedskoj agenciji za razvoj i saradnju jer je njihova podrška bila ključna u prepoznavanju potreba organizacija da zajedno djeluju u najboljem interesu djece i mladih, te stvaraju bolje okruženje za njihov rast i razvoj u BiH. Dužnost svih nas je stvoriti siguran prostor za djecu i mlade, investirati u njihove vrijednosti, obrazovanje i emocionalnu podršku kako bi se osigurao njihov razvoj i prosperitet u budućnosti.
Realizacija Programa podržana je i od Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog kantona, Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Tuzle.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.