Hrana puna štetnih sastojaka - svuda oko nas
Potencijalno otrovna hrana, kao što je mlijeko sa aflatoksinom, tunjevina sa histaminom ili suhi vrat koji u sebi sadrži fosfate, u narednom periodu može se u svakom momentu pojaviti na trpezama bh. građana, pišu Nezavisne.
Ovo su za banjalučki list potvrdili bh. stručnjaci iz oblasti zaštite i kontrole hrane, slažući se da samo bolja kontrola može spriječiti ovakve pojave.
Zoran Đerić, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost hrane BiH, potvrdio je da će i u narednom periodu biti puno situacija kao s mlijekom, tunjevinom i slično.
Kontrole skupe, zdravlje nevažno
"Usklađivanjem naših sa evropskim propisima teži se tome da se stvori jedan sistem u kojem će hrana koju konzumiramo biti sigurna i tu je zdravlje ljudi u drugom planu", kazao je Đerić.
On je naveo da sistemske kontrole treba redovno sprovoditi kako u RS, tako i u FBiH, odnosno u čitavoj BiH, ali da je veliki problem nedostatak novca, jer su kontrole skupe.
"Slučajevi slični onima koje smo imali mogu biti spriječeni samo kontrolom. Posebno to može spriječiti kontrola na granici. Na primjer, za aflatoksin kažu da je odgovoran kukuruz koji je uvezen, a uvoznici su ga uvezli pod tarifnim brojem, koji ne podliježe kontroli na aflatoksin i na taj način ovakvi sumnjivi proizvodi ulaze u našu zemlju", pojasnio je Đerić.
Porijeklo i ispravnost nemoguće provjeriti
Dragan Doko, ombudsman za zaštitu prava potrošača BiH, potvrdio je da potrošači ne mogu nikako biti sigurni da je hrana koju kupuju ispravna i sigurna, jer ne mogu provjeriti ni porijeklo niti ispravnost.
"To znači da mi možemo samo vjerovati deklaracijama i nadati se da je hrana u pakovanjima ispravna. Međutim, svjedoci smo da se dešava da to povjerenje potrošača često bude izigrano, a odgovornost za sve posljedice trebalo bi da snose trgovci", smatra Doko.
On je istakao da ipak ključnu ulogu ima država, i to sve nadležne institucije za nadzor i kontrolu.
"Do sada nije ni bilo neke sistemske kontrole, evo, na primjer, na aflatoksin, odnosno otrov koji je opasan za ljudsko zdravlje i život. Mi potrošačima poručujemo da se okrenu domaćim proizvodima, jer za te proizvode bar znamo da potiču iz bliže okoline", smatra Doko.
Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove je saopšteno da su još prošle godine prilikom uvoza utvrdili da salama mortadela gustosa proizvođača Kras dd Sežana Slovenija ima povećan sadržaj fosfata, nakon čega je resorno ministarstvo zabranilo promet ovih proizvoda.
"Od Agencije za bezbjednost hrane BiH primili smo i informaciju da su veterinarski inspektori ovog mjeseca u uzorku iz pošiljke mesa porijeklom od proizvođača Kras Slovenija utvrdili povećanu količinu fosfata u proizvodu kraska vratina - narezak i obavijestili smo inspektore na terenu da pojačaju kontrole pakovanja 100 grama premium", kažu inspektori.
Republička inspekcija za hranu je prošle godine prilikom uvoza zbog povećanog sadržaja fosfata zabranila uvoz 13 pošiljki raznih mesnih prerađevina, koje su u zavisnosti od odluke uvoznika vraćene pošiljaocu ili uništene.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.