Enver Kazaz za Radiosarajevo.ba: "Nije droga, ovo je glavni motiv američke akcije u Venecueli"

27
A. Sokolović
Enver Kazaz za Radiosarajevo.ba: "Nije droga, ovo je glavni motiv američke akcije u Venecueli"
Foto: Screenshot / Youtube / Enver Kazaz

Amerika je u subotu ujutro, 3. januara, napala Venezuelu. Venezuelskog predsjednika Nicolasa Madura navodno su zarobili pripadnici Delta Forcea, glavne specijalne jedinice američke vojske.

Američki predsjednik Donald Trump više je puta rekao da će provesti kopnene operacije u Venezueli. Nije detaljno opisivao svoje ciljeve u javnosti, ali je privatno vršio pritisak na predsjednika Nicolasa Madura da pobjegne iz zemlje.

Trump je još u ponedjeljak rekao da bi bilo "pametno" da se Maduro povuče s vlasti. Venezuelska vlada izjavila je da "osuđuje" američku "vojnu agresiju". Optužila je SAD da pokušavaju "preuzeti strateške resurse Venezuele, posebno njezinu naftu i minerale, pokušavajući nasilno slomiti političku neovisnost nacije".

Povreda je iza njega: Ermedin Demirović postigao novi gol za Stuttgart

Povreda je iza njega: Ermedin Demirović postigao novi gol za Stuttgart

Da bi smo dobili informaciju više, portal Radiosarajevo.ba kontaktirao je političkog analitičara prof. Envera Kazaza, koji je za naš medij dao hirurški preciznu analizu...

"Današnja agresija SAD na Venecuelu, nastavak je neoimperijalne politike te države i njenih vojnih intervencija u zemljama tzv. Trećeg svijeta, od Libije preko Irana, Afganistana, projekta Sirija i projekta Arapskog proljeća do Venecuele.

To je politika ovladavanja resursima drugih zemalja, a u slučaju Venecuele to je naravno nafta pri čemu je vrlo jasno da je Donald Trump obični politički trgovac koji je finansijski orobio Ukrajinu i njenu rudno bogatstvo, gurajući je u nepravedan mir sa Rusijom, a sada u Venecueli najavljuje ulazak američki naftnih kompanija u tu zemlju, i naravno stavljanja tu zemlju u neokolonijalni odnos prema SAD", priča prof. Kazaz za naš portal.

Donald Trump: "Briljantna operacija, od sada tamo vladamo mi, od sada tamo vlada Amerika"

Donald Trump: "Briljantna operacija, od sada tamo vladamo mi, od sada tamo vlada Amerika"

Zatim je prof. Enver Kazaz dodao...

"U konačnici, Donald Trump, koji je obećavao da će zaustaviti ratove, proizveo je najodvratniji neokolonijalni rat u 21. stoljeću, uhapsivši legalno izabranog predsjednika druge zemlje (Nicolas Maduro, op.a.)", kazao je Kazaz.

On je, naravno, također kategoričan da motiv američke akcije nije droga, već sasvim drugi razlog... 

"Priča o drogi tek je pokriće za Trumpovu politiku vojne svemoći kojom diktira i Europi, pa i ostatku svijeta", podvukao je prof. Enver Kazan u analizi za portal Radiosarajevo.ba.

Ko je Nicolas Maduro, predsjednik Venecuele?

Ko je Nicolas Maduro, predsjednik Venecuele?

Sve o napadu na Venecuelu možete čitati na portalu Radiosarajevo.ba na linku OVDJE.

Putem našeg portala pratite uživo konferenciju za medije američkog predsjednika koja je u toku:

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (27)

/ Povezano

/ Najnovije