Dan nezavisnosti BiH: 21. godišnjica referenduma
U Bosni i Hercegovini danas se obilježava 21. godišnjica od proglašenja državne nezavisnosti. Prvog marta 1992, drugog dana referenduma, ustanovljeno je da je 98 procenata od 65 posto građanki i građana ove zemlje, koliko ih je izašlo na referendum, poručilo da su 'za nezavisnu državu svih njenih naroda'.
BiH je svoju nezavisnost zatražila u vrijeme raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), nakon Hrvatske i Slovenije. Vrijedi napomenuti da je 11. oktobra 1991, na sjednici Skupštine BiH, izglasan Akt o reafirmaciji suverenosti Republike nakon čega su bh. predstavnici napustili organe SFRJ, čekajući sporazum o budućnosti zemlje. Mjesec dana ranije, ratna dešavanja iz Hrvatske već su stigla i u BiH, napadom Jugoslovenske narodne armije (JNA) na hercegovačko selo Ravno.
Godišnjica reafirmacije
suverenosti BiH
Faksimil: Tuzlalive.ba (klik na sliku za veću rezoluciju)
Pitanje na referendumu glasilo je: "Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?“
Dvadeset i četvrtog oktobra, na Palama (u blizini Sarajeva), a pod političkom palicom Srpske demokratske stranke (SDS), formirat će se tzv. Skupština srpskog naroda u BiH koja će 9. januara 1992. Deklaracijom proglasiti i Srpsku Republiku. Hrvatska zajednica Herceg-Bosna, pak, bit će osnovana u Grudama, 18. novembra 1991.
A, u Skupštini BiH, srpski poslanici oštro će reagovati na Akt o reafirmaciji suverenosti. Pozvat će, stoga, i na bojkot referenduma; pamte se riječi riječi haaškog optuženika Radovana Karadžića koji je u tom periodu, u Skupštini BiH, zaprijetio:
"Nemojte da mislite da nećete odvesti Bosnu i Hercegovinu u pakao, a muslimanski narod možda u nestanak."
Karadžić i Izetbegović u bh. skupštini
Odgovorio mu je prvi predsjednik BiH Alija Izetbegović: "Njegov (Karadžićev, op.pr.) način izlaganja, njegove poruke možda na najbolji način objašnjavaju zašto mi možda više i nećemo da ostanemo u Jugoslaviji (...) zašto i drugi neće da ostanu u toj Jugoslaviji. Takvu Jugoslaviju kakvu hoće gospodin Karadžić neće više niko. Neće, možda, niko više osim srpskog naroda. Takvu Jugoslaviju su u očima jugoslavenskih naroda, Slovenaca, Hrvata, Makedonaca, Albanaca, Mađara, Muslimana... jednostavno omrzli, kao i u očima Evrope i svijeta."
Referendum se proveo, a posmatrači koji su ga nadgledali priznat će našu zemlju kao „nezavisnu i suverenu državu u međunarodno priznatim granicama“. Međutim, u poslijepodne, 1. marta, u Sarajevu se desio još jedan događaj koji se dobro pamti: ranjen je sveštenik Radenko Miković, a ubijen tzv. 'srpski svat' Nikola Gardović (otac mladoženje), na vjenčanju ispred Stare srpske crkve na Baščaršiji), što će SDS, uz rezultate referenduma, te noći iskoristiti za podizanje prvih srpskih barikada u Sarajevu. (Za ubistvo Gardovića optužen je Ramiz Delalić Ćelo, no ubijen je prije nego što je proces završen, op.pr.)
Paravojne jedinice postavit će takve 'kontrolne punktove' i u Bosanskom Brodu, Derventi, Bosanskom Šamcu... JNA će otvoreno stati na srpsku stranu. U Sarajevu će prve barikade brzo biti uklonjene, no, već početkom aprila 1992. počinje 'formalni' početak rata i agresije na BiH i opsade na Sarajevo, što će trajati sve do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, krajem 1995.
Rezultati referenduma proglašeni su 6. marta 1992, od kada (retroaktivno) važi međunarodno priznanje o teritorijalnoj nezavisnosti. Ujedinjeni narodi, 22. maja te godine, izglasat će da postanemo članicom Generalne skupštine, dok će bh. skupština u februaru 1995. za Dan nezavisnosti proglasiti 1. mart.
Dvije
decenije nakon referenduma, u zemlji u kojoj su samo tri naroda konstitutivna, a Ostali od evropskih sudova moraju tražiti prava, od dva Dejtonom utvrđena entiteta, samo jedan
obilježava Dan nezavisnosti - Federacija BiH. U Republici Srpskoj danas je radni
dan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.