Seminar o islamskom bankarstvu

Radiosarajevo.ba
Seminar o islamskom bankarstvu
U organizaciji Islamske banke za razvoj (IDB) iz Džede (Saudijska Arabija) i Bosna Bank International danas je u Sarajevu počeo dvodnevni Seminar o islamskom bankarstvu.

“Svjesni smo da je islamsko bankarstvo u BiH nepoznanica iako BBI, kao banka koja radi po islamskim principima, postoji još od 2000. godine, a čak je na Ekonomskom fakultetu pokrenut i postdiplomski studij o islamskom bankarstvu", kazao je u uvodnom obraćanju guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić.

Svjedoci smo, kako je dodao, da je globalna ekonomska kriza islamsko bankarstvo stavilo u prvi plan, jer banke koje su poslovale po islamskim principima nisu zabilježile gubitke.

Kozarić je kazao da će ovaj seminar će pomoći da se bolje upoznamo sa metodama islamskog bakarstva, jer ovdje ima dosta nepoznica o tome.

Islamsko bankarstvo je novo bogatstvo za BiH i BBI je pokazala da, iako domaće zakonodavstvo nije tu vrstu poslovanja stavilo u svoje okvire, zna da se nosi s tim, pa je našla modele koje je prilagodila poslovanju konvencionalnih banaka.

Zamjenik ministra finansija BiH Fuad Kasumović je istakao kako država treba naći načina da ozakoni islamsko bankarstvo i dozvoli BBI da koristi sve vrste islamskog finansiranja.

“Zbog nekih stereotipa koji ovdje postoje o islamskom bankarstvu, mi ga još uvijek nismo stavili u zakonske okvire, ali obaveza vlade je da to regulira”, kazao je Kasumović.

Prvog dana seminara predavači su dr. Salman Syed Ali, ekonomista sa IRTI-a (Islamic Research and Training Institute of the Islamic Development Bank IDB) i dr. Muhamed Obaidullah, profesor islamskih finansija na Islamskom istraživačkom centru King Abdulaziz Univerziteta u Džedi.

Seminaru pored uposlenika BBI prisustvuju i predstavnici Agencije za bankarstvo FBiH, Ministarstva finansija FBiH, Udruženja banaka BiH, Agencije za nadzor osiguranja FBiH, Komisije za vrijednosne papire, Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Registra vrijednosnih papira, Ministarstva finansija i trezora BiH, te nekoliko fakulteta za ekonomiju iz BiH, Predsjedništva BiH, te novinari kojima je uža specijalnost ekonomija.

fena

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije