U Sarajevu promovirana knjiga: Trnka i Begić predstavili ključni udžbenik o ustavnom uređenju BiH
Promocija knjige Ustavno pravo, autora prof. emeritusa Kasima Trnke i prof.dr. Zlatana Begića održana je u utorak, 10. marta na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
Jedan od autora Kasim Trnka je izjavio da bi ova knjiga trebalo da dođe do najšireg kruga ljudi, jer se "nažalost, o problematici ustavnog uređenja Bosne i Hercegovine više priča politički nego stručno i naučno".
"Ovo je udžbenik koji je nakon 20 godina izašao u Bosni i Hercegovini, koji je dobar zbog toga što je uključio sve promjene koje su se u međuvremenu dešavale i što pruža mogućnost da bude pristupačan stručnim krugovima, nosiocima javne vlasti, ali svakako i široj javnosti kako bi dobila potpune informacije o funkcionisanju ustavnog uređenja u BiH. Kao što znamo, o tome ima jako puno diskusije u javnom prostoru, a vrlo malo stručnog i naučnog pristupa toj problematici", kazao je Trnka.
Bursać: Budžet za zločince i ubice prijedorske djece, tišina za 102 ubijena djeteta Prijedora!
Dodao je da knjiga ima dva dijela - prvi dio je opšti teorijski i pregled velikih ustavnih sistema u svijetu, kako bi stekli generalnu sliku o problematici ustava, a drugi dio se odnosi na ustavno uređenje Bosne i Hercegovine.
"Ovaj udžbenik ima vrlo opširnu literaturu ko hoće dalje da se bavi tom problematikom. Što je još važno, jedan praktičan razlog, napravljen je prečišćeni tekst ustava Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i RS, jer su ustavi entiteta u međuvremenu mijenjani više puta, tako da se već ni dobri pravnici ne mogu snalaziti u tome. Ovdje smo napravili prečišćeni tekst da će svakome biti jednostavno da se koristi tim tekstom", kazao je Trnka.
Prof.dr. Zlatan Begić je kazao da će ova knjiga biti od koristi, na prvom mjestu, studentima prvog, drugog i trećeg ciklusa studija.
"Sad na jednom mjestu, u jednom štivu udžbeničke naravi, imate objedinjene ne samo ustave i ustavni okvir Bosne i Hercegovine, nego i sve te silne izmjene koje su dešavale i kroz amandmane, zatim zakonska rješenja koja su regulisala ustavnu materiju. Tako da mislim da je to vrlo upotrebljivo, naravno za studente neophodno, a vrlo upotrebljivo i za medije, pa i za naše institucije, jer po prvi put imamo na jednom mjestu čitav sistem. Možete da nađete sve što vas zanima, čak i ona uska grla, blokade, izvore blokada, rješenja koja nisu specifična u ustavnim sistemima demokratskih zemalja, koja su kod nas, nažalost, na snazi", kazao je Begić.
Dodao je kako misli da će ovaj udžbenik imati široku primjenu.
Osim autora o knjizi su govorili i promotori prof.dr. Lejla Balić i dr. Nedim Ademović.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.