Šeki Radončić: Pasja zemlja

0
Radiosarajevo.ba
Šeki Radončić: Pasja zemlja
Foto: Al Jazeera Balkans / Šeki Radončić

Da je u "Pasjoj zemlji" Crnoj Gori, kako je u svojoj pjesmi nazva Jevrem Brković, sve moguće, još jednom smo se uvjerili, prije nekoliko dana. Na promociji knjige o genocidu u Srebrenici "Eho iz haških sudnica – glasovi svjedoka", novinarke Ajše Hafizović Hadžimešić. Kojoj su prisustvovale i srebreničke majke.

Tada su pojedini lideri i članovi Evropskog saveza dočekali Majke Srebrenice i njihove domaćine, umjesto tišinom i dubokim naklonom – primitivnom galamom i transparentima. Preciznije rečeno: galamom rulje.

Piše: Šeki Radončić za CDM

Lijepa vijest: Adnan Mehonić imenovan za redovnog profesora Univerziteta u Londonu

Lijepa vijest: Adnan Mehonić imenovan za redovnog profesora Univerziteta u Londonu

I to prije nego što su izgovorile jednu jedinu riječ o knjizi, koja predstavlja autentična svjedočanstva očevidaca, koji su imali hrabrosti da izađu pred Međunarodni sud pravde u Hagu i svjedoče o ratnim zločinima u Srebrenici.

Galama umjesto tišine

Uz obrazloženje: organizator promocije, Bošnjačka stranka, tako zloupotrebljava žrtve, jer je u Skupštini glasala za partnere i ministre, koji su negatori genocida.

Drugim riječima, Majke Srebrenice ne shvataju da su obmanute i politički izmanipulisane. Što su, eto, iskoristili bezdušnici iz Bošnjačke stranke.

Potom ES-ovci objašnjavaju da njihov protest nije bio usmjeren protiv srebreničkih heroina i glavnog podgoričkog imama Džema Redžematovića, već protiv, kako kažu, saradnje Bošnjačke stranke sa Andrijom Mandićem i strukturama koje negiraju zločin.

I tako ispadoše veći Bošnjaci od nesrećnih Majki Srebrenice, čiji su domovi utrti.

No, ako je to doista tako, zašto nisu otmeno i bogobojažljivo pozdravili Majke Srebrenice, a skupštinsku govornicu i medije iskoristili da predoče svoje neslaganje sa Bošnjačkom strankom.

I zašto nisu pošli da demonstriraju ispred prostorija partije Andrije Mandića ili Bošnjačke stranke!? A ne ispred objekta gdje se održava promocija knjige o genocidu u Srebrenici!? I pred nesrećnim majkama, koje su u srebreničkom infernu izgubile sve muške glave.

Predsjednica tog udruženja Munira Subašić je tokom srebreničkog masakra, izgubila najmlađeg sina, muža, 22 člana uže i više od 50 članova šire porodice.

Tako "zavedene i neznavene" Majke Srebrenice, primali su u posjete i sa njima razgovarali, najznačajniji svjetski i evropski državnici. Kao i najveći intelektualci našega doba: filozofi, pisci, režiseri, glumci…

Papa Franjo, Bill Clinton, Kralj Charles, William Hague… sa naših prostora predsjednici država Stipe Mesić i Milo Đukanović, te mnogi drugi. Svaki od njih je obilježio svoju epohu i za života se svrstao u istorijske ličnosti.

Oni se sa ovim hrabrim ženama, siguran sam, nisu sastajali da bi sticali jeftine političke poene, već su to činili zbog dubokog poštovanja, uvažavanja i saosjećanja sa njihovim stradanjem. Osuđujući na taj način i srebrenički genocid.

Angelina Jolie javno lobirala za Majke Srebrenice

Redovno su pozivane i da govore pred zvaničnicima Vijeća Evrope i Evropskog parlamenta u Strazburu i Briselu.

Uoči usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Majke Srebrenice su pozvane u sjedište UN-a u Njujorku, ne da bi tamo neko politički profitirao, već da bi na Generalnoj skupštini UN-a, držale govore pred svjetskim državnicima i diplomatama.

Uz to, slavna holivudska glumica i bivša ambasadorka UNHCR-a Angelina Jolie javno je lobirala da Majke Srebrenice dobiju Nobelovu nagradu za mir. No, to je blokirao jevrejski lobi.

Ostatak teksta pročitajte na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije