Nema razloga za brigu: Novootkriveni asteroid projurit će pored Zemlje za Noć vještica

Radiosarajevo.ba
Nema razloga za brigu: Novootkriveni asteroid projurit će pored Zemlje za Noć vještica

Novootkriveni asteroid učinit će ovogodišnju Noć vještica uzbudljivijom tako što će proći svega 500.000 kilometara od Zemlje, i to pri "neubičajeno visokoj" brzini od 35 metara u sekundi, piše Gizmag.

Promjer asteroida je 2,5 kilometra.

NASA je potvrdila da će asteroid imena 2015 TB145 proći blizu Zemlje, ali i naglasila da nema baš nikakvih šansi da dođe do sudara. Međutim, ono što najviše zabrinjava u cijeloj priči je činjenica da je ovaj asteroid otkriven tek prije devet dana, a već sada je poprilično blizu Zemlji. Asteroid ovakve veličine bi, kada bi udario u nju, potpuno uništio Zemlju, štaviše, i da je daleko manji, život na našem planetu bio bi - izbrisan.

Posljednji put kada je neki asteroid bio ovako blizu Zemlji je 2007. godine, a idući bliski prolazak dogodit će se tek u augustu 2027. godine, kažu u NASA-i.

Inače, asteroid koji će u relativnoj blizini Zemlje projuriti na Noć vještica moći će se vidjeti pomoću teleskopa.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije