Česi obišli popularne destinacije na hrvatskoj obali: "Drastično skuplje cijene nego prije"
Češki novinari su, u okviru svoje turističke patrole, obišli popularne hrvatske destinacije poput Makarske, Splita i Zadra, osvrćući se na rastuće cijene proizvoda i usluga. Došli su do zaključka da je Hrvatska, naročito u središtima većih gradova, postala skuplja destinacija nego ranije.
Ove godine, postalo je očigledno da Hrvatska više nije među najatraktivnijim destinacijama za mnoge turiste, a posebno to vrijedi za posjetitelje iz Češke. Za mnoge Čehe, Hrvatska više nije top-destinacija za duža putovanja, a češki mediji sve više upozoravaju na visoke cijene na hrvatskoj obali. Iako je zemlja godinama bila jedno od omiljenih odredišta, čini se da popularnost počinje opadati.
Cijene u Makarskoj: Zbog čega su turisti zabrinuti?
Češki novinari započeli su svoju inspekciju na makarskoj rivijeri, koja je i dalje omiljena među češkim turistima. Međutim, cijene su, kako kažu, "drastično porasle". Pivo se sada prodaje po cijeni od 3,50 do 4,50 eura, iako postoji mogućnost da se za vrijeme "happy houra" nabavi po cijeni od 2 eura. Ipak, ono što je izazvalo zabrinutost kod čeških turista su cijene ležaljki na plaži Meteor, koje su porasle za čak 25 posto, sada koštajući 16 eura.
Direktorica TV Slovenije: "Ne možemo stajati na istoj pozornici sa zemljom koja čini genocid u Gazi"
Osim toga, cijena ulaza u obližnji akvapark također je povećana na 15 eura. Kao još jedan primjer poskupljenja, novinari su primijetili da su papuče za vodu sada poskupjele na 20 eura, te savjetuju turistima da ponesu one od prošle godine kako bi uštedjeli.
Split: 'drastično skup' grad
Jedna od najpoznatijih hrvatskih destinacija, Split, također je na udaru čeških novinara. Oni ističu da je grad postao "drastično skup", naročito u centru. Navode kako parkiranje u centru Splita košta najmanje 4,75 eura po satu, dok je na periferiji moguće pronaći parkirna mjesta po cijeni koja je tri puta niža.
Što se tiče hrane i pića, cijene u blizini Dioklecijanove palače prilično su visoke. Pivo od pola litre u tim dijelovima grada košta između 8 i 9 eura, dok je u udaljenijim dijelovima Splita cijena 3 eura. Slično je i sa sladoledom, koji je u nekim dijelovima grada dostupan po cijeni od 2,50 eura po kuglici.
Zadar: Cijene na tržnici i sladoled
U Zadru, češki novinari su provjerili cijene na tržnici. Paradajz je koštao 2,50 eura po kilogramu, dok su marelice koštale 5,50 eura po kilogramu. Cijena sladoleda, kao i u Splitu, ovisi o udaljenosti od centra grada – dok su u nekim slastičarnicama kuglice sladoleda stajale 2,50 eura, u drugima su se penjale na 3,70 eura.
Iako su cijene porasle, mnogi turisti s kojima su novinari razgovarali kažu kako nemaju problema s cijenama jer su one slične onima u češkim gradovima poput Praga i Brna. "Načelno, u Hrvatskoj je malo skuplje nego kod nas, ali u većim centrima cijene su uglavnom slične onima u češkim većim mjestima", izjavila je jedna češka turistkinja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.