Glavobolje sudija zbog lažnih scenarija: Advokati sve češće kažnjeni zbog korištenja AI za predmete
Svakih nekoliko sedmica, čini se da se pojavi novi naslov o advokatu koji je upao u nevolju zbog podnošenja podnesaka koji sadrže, riječima jednog sudije, 'lažna istraživanja generirana umjetnom inteligencijom'.
Detalji su različiti, ali suština je ista - advokati u svijetu se sve više okreću pomoći ChatGPT-a kako bi im pomoglo u pravnom istraživanju, pa čak i pisanju.
U nekim slučajevima, uključujući tužbu u vezi sa avijacijom iz 2023. godine, advokati su morali platiti kazne zbog podnošenja podnesaka s hipotezama generiranim umjetnom inteligencijom. Pa zašto nisu prestali?
Semir Efendić za Radiosarajevo.ba: "Ideologija kojoj robuje Max Primorac učestvovala u Holokaustu"
Odgovor se uglavnom svodi na vremenski pritisak i način na koji se vještačka inteligencija uvukla u gotovo svaku profesiju. Baze podataka za pravna istraživanja poput LexisNexisa i Westlawa sada imaju integracije vještačke inteligencije.
Za advokate koji žongliraju s velikim brojem slučajeva, vještačka inteligencija može izgledati kao nevjerovatno efikasan asistent. Većina advokata ne koristi nužno ChatGPT za pisanje svojih podnesaka, ali ga sve više koriste, zajedno s drugim programima za učenje na daljinu (LLM) ili za istraživanje.
4 nove opcije: WhatsApp uvodi funkcije koje će vas oduševiti
Ipak, mnogi od ovih advokata, kao i veći dio javnosti, ne razumiju tačno šta su LLM-ovi ili kako funkcionišu. Jedan advokat koji je sankcionisan 2023. godine rekao je da misli da je ChatGPT "super pretraživač". Trebalo je podnijeti podnesak s lažnim citatima da bi se otkrilo da je to više kao generator slučajnih fraza - onaj koji vam može dati ili tačne informacije ili uvjerljivo formulisane besmislice.
Andrew Perlman, dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Suffolk, tvrdi da mnogi advokati koriste alate umjetne inteligencije bez incidenata, a oni koji budu uhvaćeni s lažnim citatima su izuzetci.
'Mislim da ono što sada vidimo - iako su ovi problemi hipoteza stvarni i advokati ih moraju shvatiti vrlo ozbiljno i biti oprezni u vezi s tim - ne znači da ovi alati nemaju ogromne potencijalne koristi i slučajeve upotrebe za pružanje pravnih usluga', rekao je Perlman. Pravne baze podataka i istraživački sistemi poput Westlawa uključuju usluge umjetne inteligencije.
U stvari, 63 posto advokata koje je anketirao Thomson Reuters 2024. godine reklo je da su u prošlosti koristili vještačku inteligenciju, a 12 posto je reklo da je redovno koristi.
Ispitanici su rekli da koriste vještačku inteligenciju za pisanje sažetaka sudske prakse i za istraživanje 'sudske prakse, statuta, obrazaca ili primjera teksta za naloge'. Advokati koje je anketirao Thomson Reuters vide je kao alat za uštedu vremena, a polovina ispitanika je rekla da im je "istraživanje potencijala za primjenu vještačke inteligencije" na poslu najveći prioritet. "Uloga dobrog advokata je 'pouzdani savjetnik', a ne proizvođač dokumenata", rekao je jedan ispitanik.
Ali, kao što su pokazali mnogi nedavni primjeri, dokumenti koje proizvodi vještačka inteligencija nisu uvijek tačni, a u nekim slučajevima uopće nisu stvarni.
U jednom nedavnom slučaju koji je privukao veliku pažnju, advokati novinara Tima Burkea, koji je uhapšen zbog objavljivanja neemitiranog snimka Fox Newsa 2024. godine, podnijeli su zahtjev za odbacivanje slučaja protiv njega na osnovu Prvog amandmana. Nakon što je otkrila da podnesak sadrži "značajna pogrešna predstavljanja i pogrešne citate navodno relevantne sudske prakse i historije", sutkinja Kathryn Kimball Mizelle iz središnjeg okruga Floride naredila je da se zahtjev izbriše iz spisa predmeta. Mizelle je pronašla devet hipoteza u dokumentu, prema Tampa Bay Timesu .
Mizelle je na kraju dozvolila Burkeovim advokatima, Marku Raschu i Michaelu Madduxu, da podnesu novi zahtjev.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.