ChatGPT o bh. fudbalu: Hadžibegić i Sušić u najboljoj postavi svih vremena, a gdje je igrao Osim?

1
Radiosarajevo.ba
ChatGPT o bh. fudbalu: Hadžibegić i Sušić u najboljoj postavi svih vremena, a gdje je igrao Osim?
Foto: Wikipedia / Ivica Osim, Vahid Halilhodžić, Edin Džeko, Faruk Hadžibegić

Aplikaciju ChatGPT je razvila kompanija OpenAI, uz finansijsku pomoć Microsofta, bazirana je u potpunosti na umjetnoj inteligenciji (AI).

U Microsoftu su toliko sigurni u ChatGPT da su ga povezali s Bingom, njihovim pretraživačem koji je najveća konkurencija Googleu.

ChatGPT-u smo postavili nekoliko pitanja o bh. fudbalu, imao je 'zanimljive' odgovore.

Prije 31 godinu poginuo je heroj Armije RBiH Smail Smajo Šikalo

Prije 31 godinu poginuo je heroj Armije RBiH Smail Smajo Šikalo

Na pitanje "Koja je najbolja postava fudbalera iz BiH?" odgovorio je:

"Postoji mnogo talentiranih igrača iz BiH koji igraju na visokoj razini u klubovima širom svijeta. Kao jezični model, ne mogu dati subjektivno mišljenje o tome tko bi trebao biti u najboljoj postavi, jer to ovisi o mnogim čimbenicima poput taktike, pozicije i strategije. Međutim, mogu vam dati nekoliko imena popularnih i talentiranih fudbalera iz BiH, koji bi mogli biti dio najbolje postave:

Edin Džeko: napadač, igra za Inter iz Milana i za reprezentaciju BiH.
Miralem Pjanić: vezni igrač, igra za Paris Saint-Germain i za reprezentaciju BiH.
Sead Kolašinac: lijevi bek, igra za Schalke 04 i za reprezentaciju BiH.
Asmir Begović: golman, igra za Everton i za reprezentaciju BiH.
Vedad Ibišević: napadač, igra za Schalke 04 i za reprezentaciju BiH.
Senad Lulić: lijevi vezni, igra za Lazio i za reprezentaciju BiH.
Edin Višća: napadač, igra za Istanbul Başakşehir i za reprezentaciju BiH.
Amer Gojak: vezni igrač, igra za Ludogorets Razgrad i za reprezentaciju BiH.

Ovo su samo neka od imena igrača iz BiH koji su trenutno u formi i igraju na visokoj razini. Međutim, kao što sam spomenuo, ovo nije konačna lista i može se mijenjati ovisno o različitim čimbenicima".

Nastavili smo pitanjem "a najbolja postava fudbalera iz BiH svih vremena?".

"Izbor najbolje postave fudbalera iz BiH svih vremena je subjektivan i ovisi o mnogim čimbenicima poput taktike, formacije i strategije. Međutim, evo nekoliko imena koja se često spominju kao najbolji igrači iz BiH svih vremena:

Safet Sušić: bio je član francuskog kluba Paris Saint-Germain i igrao za reprezentaciju Jugoslavije i kasnije za reprezentaciju BiH. Smatra se jednim od najboljih igrača s ovih prostora u povijesti nogometa.
Predrag Pašić: igrao je u klubovima kao što su Crvena Zvezda, Toulouse i Montpellier i jedan je od najboljih igrača iz BiH u svim vremenima.
Hasan Salihamidžić: igrač koji je svoju karijeru gradio u Bayernu iz Muenchena i bio je dugogodišnji član reprezentacije Njemačke, ali je također rođen u BiH.
Džemaludin Mušović: igrao je za FK Sarajevo i bio jedan od najboljih nogometaša na ovim prostorima prije raspada Jugoslavije.
Faruk Hadžibegić: igrao je kao vratar za Sochaux i Strasbourg i bio je dugogodišnji kapetan reprezentacije Jugoslavije i kasnije reprezentacije BiH.

Ovo su samo neka od imena koja se spominju kada se govori o najboljim igračima iz BiH u povijesti. Naravno, postoji mnogo drugih igrača koji su također imali izvanredne karijere i mogli bi se smatrati dijelom najbolje postave svih vremena".

Postavili smo i pitanje "koji su najbolji fudbalski treneri iz BiH?".

BiH ima mnogo talentiranih fudbalskih trenera koji su postigli značajne uspjehe kako u domaćim tako i u međunarodnim natjecanjima. Evo nekoliko imena najuspješnijih fudbalskih trenera iz BiH:

Vahid Halilhodžić: jedan od najuspješnijih bh. trenera, koji je vodio klubove u Francuskoj, Turskoj, Kataru i Japanu. Bio je trener reprezentacije BiH od 2006. do 2007. godine.
Safet Sušić: osim što je bio jedan od najboljih bh. nogometaša u povijesti, Sušić je također uspješan trener. Vodio je klubove u Turskoj i Kataru, a trenutno je trener reprezentacije Alžira.
Blaž Slišković: bivši bh. nogometaš i trener, koji je vodio klubove u BiH, Hrvatskoj, Sloveniji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kuvajtu. Trenutno je trener FK Sarajevo.
Meho Kodro: bivši bh. nogometaš koji je kasnije postao uspješan trener. Vodio je klubove u Španjolskoj i Kataru, a trenutno je trener CD Mirandésa.
Robert Prosinečki: iako je rođen u Hrvatskoj, Prosinečki je po nacionalnosti Bosanac i počeo je trenersku karijeru u BiH. Kasnije je vodio klubove u Turskoj, Rusiji, Azerbajdžanu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Trenutno je trener NK Osijeka u Hrvatskoj.

Ovo su samo neka od imena najuspješnijih bh. trenera u nogometu. Naravno, postoji mnogo drugih talentiranih bh. trenera koji su postigli značajne uspjehe u nogometu, a ovo su samo neki primjeri".

Ivica Osim nije bio na spisku, te smo upitali "a Ivica Osim?".

"Ivica Osim je jedan od najvećih trenera u povijesti bh. nogometa. Rođen je u Sarajevu 1941. godine i svoju karijeru započeo je kao igrač FK Sarajevo. Kao trener, Osim je osvojio mnogo titula i postigao značajne uspjehe, ne samo u BiH, već i u drugim zemljama.

Osim je poznat po svom uspjehu u japanskom nogometu, gdje je vodio klubove kao što su JEF United Ichihara i Urawa Red Diamonds. Također je vodio klubove u Austriji, Francuskoj i Saudijskoj Arabiji. Osim je bio i izbornik reprezentacije Jugoslavije u razdoblju od 1996. do 1999. godine i uspješno je vodio momčad na Svjetskom prvenstvu 1998. godine u Francuskoj.

U BiH, Osim je bio trener FK Sarajeva i NK Široki Brijeg, a trenutno je počasni predsjednik FK Sarajeva. Smatra se jednim od najvećih trenera u povijesti bh. nogometa i cijenjen je kako u BiH, tako i u inozemstvu".

FK Sarajevo i Ivica Osim? Tražili smo objašnjenje, "zar Ivica Osim nije bio trener i igrač FK Željezničar?".

"Ispričavam se zbog greške u prethodnom odgovoru. Ivica Osim je bio igrač i trener FK Željezničar, jednog od najvećih klubova u BiH. Kao igrač, Osim je osvojio tri prvenstva Jugoslavije i jedan kup Jugoslavije s FK Željezničarom, dok je kao trener osvojio jedno prvenstvo i dva kupa BiH s istim klubom. Osim je igrao za FK Željezničar od 1960. do 1970. godine, a kasnije se vratio kao trener i vodio klub u tri navrata (1985-1986, 1991-1992 i 2001-2002). Osim je također bio trener drugih klubova u BiH, poput FK Sarajeva i NK Čelik, te je ostvario značajne uspjehe i na međunarodnoj sceni vodeći klubove u Japanu i Austriji. Još jednom se ispričavam zbog pogrešnog navoda u prethodnom odgovoru".

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije