Unutarnje tržište top-tema samita EU

Radiosarajevo.ba
Unutarnje tržište top-tema samita EU

Evropski dužnosnici trebalo bi istaći, tokom samita ove sedmice u Bruxellesu, nužnost "jačanja unutarnjeg tržišta", u jeku francusko-britanske polemike vezane za imenovanje Michela Barniera za povjerenika zaduženog za taj dosje.

- Evropska unija i zemlje članice trebalo bi djelovati u nizu ključnih domena, posebno u "jačanju unutarnjeg tržišta a izvlačiti dobit iz vanjske trgovine", navodi se u prijedlogu konačnog teksta, čiju je kopiju dobio AFP.

Navodi se da je unutarnje tržište koje funkcionira dobro i komercijalno otvaranja prema vani neophodno za povećanje ekonomskog razvoja, produktivnosti i konkurentnosti. U tekstu se ističe da treba djelovati u cilju "promoviranja ekonomskog razvoja utemeljenog na garantiranju pouzdanih javnih finansija".

Šefovi država i vlada Evropske unije sastaju se u četvrtak i petak zbog tenzija između Francuske i Velike Britanije, nakon imenovanja Michela Barniera za evropskog povjerenika zaduženog za unutarnje tržište i finansijske usluge.

Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy trebao bi se u četvrtak sastati s britanskim premijerom Gordonom Brownom na margini ovog sastanka kako bi razgovarali o ovom pitanju i smirili tenzije.

fena/radiosarajevo.ba

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak