WHO osudio bogate zemlje zbog "borbe oko kolača": Zašto gomilanje cjepiva nije dobro

0
Radiosarajevo.ba
WHO osudio bogate zemlje zbog "borbe oko kolača": Zašto gomilanje cjepiva nije dobro

Bogate zemlje koje se prepiru zbog cjepiva protiv COVID-19 moraju razmotriti situaciju u siromašnijim dijelovima svijeta, rekli su iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u petak, upozorivši da gomilanje doza cjepiva održava pandemiju živom.

Dužnosnici WHO-a iznijeli su stav nakon što je Evropska komisija rekla da je dogovorila plan kontrole izvoza cjepiva iz EU, uključujući u Veliku Britaniju, rekavši da je tako morala postupiti kako bi osigurala vlastite zalihe.

EU, čije su zemlje članice po pitanju vakcinisanja daleko iza Izraela, Britanije i SAD-a, nastoji se opskrbiti zalihama baš kad najveći proizvođač vakcina na Zapadu usporava dostavu cjepiva Uniji zbog problema s proizvodnjom.

"Ako budemo gomilali cjepiva umjesto da ih dijelimo, dogodit će se tri velika problema. Prvi, kao što sam to već rekao, će biti katastrofalan moralni podbačaj, drugi, pandemija će i dalje biti živa i treći, globalni ekonomski oporavak bit će vrlo spor", upozorio je na virtualnom brifingu generalni direktor WHO-a, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Izbor je na nama i nadam se da ćemo izabrati ispravno", istakao je Tedros Adhanom Ghebreyesus, gotovo godinu dana nakon što je proglasio vanredno zdravstveno stanje zbog pojave koronavirusa, piše Hina.

Mike Ryan, WHO-ov glavni stručnjak za hitne situacije, rekao je na brifingu, na kojem su također bile prisutne primalja iz Ugande i medicinska sestra iz Pakistana, da ljudi moraju misliti na kolege koji su u prvim redovima borbe sa zarazom, poput njih.

Osudio je zemlje koje se "bore oko kolača" dok zdravstveni radnici u siromašnim zemljama "nemaju pristup ni mrvicama".

WHO kaže da svijet mora diverzificirati nabavni lanac za izradu vakcina protiv COVID-19 te da je u potrazi za drugim dobavljačima.

Iz organizacije su prošle sedmice naveli da su postigli dogovor s Pfizerom i BioNTechom za 40 miliona doza cjepiva te da bi idući mjesec trebali početi distribuirati vakcine u siromašne zemlje, kao i one s nižim dohotkom, u sklopu programa COVAX.

Iz WHO-a se nadaju da će unutar dvije sedmice dobiti hitno odobrenje za upotrebu cjepiva AstraZenece i sveučilišta Oxford, rekla je Soumya Swaminathan, glavna WHO-ova naučnica.

Mariangela Simao, pomoćnica generalnog direktora nadležna za pristup lijekovima i zdravstvenim proizvodima, da je WHO prošli petak održao sastanak s proizvođačima ruskog cjepiva, s time da će se održati još sastanaka, dok čekaju na dodatne informacije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak