Trump uputio brutalnu prijetnju: "Možda nećemo biti razumni"
Sjedinjene Američke Države drugi dan zaredom su bombardovale i izvele napad na ciljeve u Iranu što je, navodi se, odgovor na iranski napad na tanker s naftom u Hormuškom moreuzu.
"Američki avioni upravo su napali iranska skladišta projektila i dronova te obalne radarske stanice zbog novog iranskog kršenja sporazuma o prekidu vatre", napisao je američki predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social.
S druge strane, Iran je optužio Sjedinjene Američke Države da su isključivi krivac za prekid primirja. Iranski mediji su izvijestili o nekoliko eksplozija u regijama Sirik i Kešm na jugu zemlje.
Otac mladića koji je u Bihaću nestao prije godinu dana: "Teško je, preteško, ali ne odustajemo"
"Možda će doći trenutak kada više nećemo niti moći niti htjeti biti razumni. Tada ćemo biti prisiljeni vojno dovršiti posao koji smo vrlo uspješno započeli. Bude li se to ikada dogodilo onda Islamska Republika Iran više sigurno neće postojati", dodao je Trump na Truth Socialu.
Američko centralno zapovjedništvo je uz ove navode predsjednika Trumpa dodalo da su američki avioni ciljali "iransku vojnu infrastrukturu, komunikacijske sisteme, lokacije protuzračne odbrane, skladišta dronova i objekte za polaganje mina".
Amerika opet napala Iran: Također bombardovani Bahrein i Kuvajt
Iranska mornarica i zrakoplovne snage pokrenuli su zajednički napad, u kojem su bili uključeni i dronovi, na Kuvajt i Bahrein kao odgovor na američke napade nekoliko sati ranije, izvijestili su iranski mediji.
Iranski Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) je tome dodao da će u budućnosti reagirati još odlučnije ukoliko se prekrše sklopljeni sporazumi te da će svaka neprijateljska agresija dobiti žestoki odgovor.
United States aircraft just struck Iranian missile and drone storage locations, and coastal radar sites, for violating the Cease Fire Agreement, AGAIN! It is very possible that they will never learn! There may come a point when we are no longer able to be reasonable, and will be… pic.twitter.com/8sKbkA40kU
— Commentary Donald J. Trump Truth Social Posts On X (@TrumpTruthOnX) June 27, 2026
"Američke baze u regiji mogle bi doživjeti pakao ovih dana", poručio je iranski Korpus islamske revolucionarne garde.
Iranske udare na Kuvajt i Bahrein potvrdio je Reutersu neimenovani američki dužnosnik navodeći da se "situacija još uvijek razvija". Dodao je da nema prijavljenih američkih žrtava ili veće štete na američkim objektima na Bliskom istoku.
Iran je naknadno objavio da je "odlučan u namjeri da odbrani svoj suverenitet" nakon najnovijih američkih napada na zemlju, pri čemu se obje strane međusobno optužuju za kršenje krhkog primirja koje je na snazi u trenutku kada započinju pregovore o rješavanju sukoba na Bliskom istoku.
"Iran oštro osuđuje zračne napade američke terorističke vojske na nekoliko nadzornih i kontrolnih objekata na južnoj obali zemlje u ranim jutarnjim satima u nedjelju", saopćilo je iransko ministarstvo vanjskih poslova, istaknuvši "odlučnost u namjeri da odbrani nacionalni suverenitet Irana" od američke "agresije".
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.