The Wall Street Journal o Trumpovoj obustavi finansiranja WHO

Radiosarajevo.ba

The Wall Street Journal analizira odluku Trumpove administracije da obustavi dalje finansiranje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), obrazlažući to činjenicom da lideri ove organizacije uzimaju američku podršku zdravo za gotovo, te da je više posvećena političkim odlukama, piše The Wall Street Journal. I dok SAD ispituju propuste koje je ova agencija napravila u vezi sa pandemijom virusa Covid-19, Bijela kuća ima prijedlog kako da SZO povrati američko povjerenje.

"SZO nije ispunio svoju osnovnu dužnost i za to mora odgovarati“, izjavio je Trump, koji je finansiranje zaustavio na period od 60 do 90 dana. Dodao je da bi, da je agencija radila svoj posao, "hiljade ljudskih života bilo spašeno, a ekonomska šteta načinjena širom svijeta bi se izbjegla". I ne pretjeruje kad to kaže.

Od početka krize, zvaničnici SZO su dozvolili da politika utiče na ono što bi trebale biti nepristrasne zdravstvene preporuke. Odluke da se usprotive ranoj zabrani letova i odlaganju "vanredne zdravstvene situacije na međunarodnom nivou" su bile posebno štetne po živote ljudi. Umjesto da zahtijevaju veću transparentnost od Pekinga – koji je dostavio sumnjive podatke i kaznio domaće stručnjake koji su govorili istinu – zvaničnici SZO su ponavljali tvrdnje Kine.

Svijetu je potrebna stručna globalna institucija koja će davati nepristrasne zdravstvene preporuke i koordinirati odgovor na pojavu bolesti koje prevazilaze državne granice. Umjesto toga, SZO se posljednjih decenija manje bavi svojom osnovnom misijom, a više bacanjem novca na promoviranje državnog zdravstva i napadima na duhanske kompanije.

Pandemija koronavirusa je pokazala da je procedura ove agencije u proglašavanju vanrednog stanja sklona politizaciji, dok njeno kritiziranje odgovornih reakcija, kao što su one koje su uslijedile u Tajvanu, podriva njenu globalnu misiju. Generalni je direktor SZO Tedros Adhanom Ghebreyesus pokazao kako se lako može zloupotrijebiti pozicija na vrhu i Trumpova administracija bi trebala zahtijevati da se ta uloga svede na tehnokratske funkcije.

Demokrate i mediji optužuju Trumpa da pokušava skrenuti pažnju sa grešaka koje je njegova administracija napravila u borbi protiv corona virusa time što napada SZO. Bijela kuća je napravila velike propuste, ali to ne oslobađa ovu agenciju Ujedinjenih naroda od njene sopstvene odgovornosti. Moguće je kritizirati predsjednika bez uzimanja SZO u zaštitu i njenog odobravanja postupaka Komunističke partije Kine.

Logičnije pitanje je da li će obustava finansiranja usred pandemije donijeti više štete nego koristi. Po nekim procjenama, samo oko 15 posto budžeta SZO se izdvaja za borbu protiv pandemije. Nakon što je dr. Tedros odbacio prošle nedjelje Trumpove kritike, privremeni prekid finansiranja bi mogao navesti zvaničnike SZO da razmisle o svojim postupcima bez ugrožavanja posla koji se trenutno obavlja.

Postavlja se i pitanje nadležnosti. Predsjednik ne može za stalno prekinuti finansiranje SZO bez podrške Kongresa, tako da će administacija morati tijesno sarađivati sa ovim tijelom na strogim ograničenjima budućih američkih davanja. Ali, Bijela kuća smatra da može zakonski preusmjeriti sredstva koja je prethodno odobrila SZO za neku sličnu namjenu.

Još jedan problem je taj što će Kina pojačati svoju dominaciju u SZO ako SAD smanje svoju finansijsku podršku. Ali izjave SZO sada često idu u prilog Pekingu, zbog čega ih kineska propaganda tako često ističe. Sa generalnim direktorom naklonjenim Kini, koji kritizira Washington i hvali Peking kao dobar model, kakav uticaj SAD mogu izgubiti?

Još u ponedjeljak dr Tedros je izrazio uvjerenost da Trump neće sprovesti svoju finansijsku prijetnju u djelo. Pogriješio je, kao što to čini od pojave ove bolesti. Još jedan uvjet za nastavak američke podrške bi trebala biti ostavka generalnog direktora.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak