Pripremite se za šokantne promjene: Cijene bi mogle doslovno odletjeti u nebo
Napadi militanata koje podržava Iran u Crvenom moru su zatvorili jednu od glavnih svjetskih trgovačkih ruta za većinu kontejnerskih brodova brodova koji prevoze sve, od dijelova za automobile do cipela, iz jednog ugla svijeta u drugi, piše CNN.
Dugotrajno zatvaranje plovnog puta, koji se povezuje sa Sueckim kanalom, moglo bi ugroziti globalne lance snabdijevanja i podići cijene industrijske robe u ključnom trenutku u borbi za pobjedu nad inflacijom.
Suecki kanal čini 10-15% svjetske trgovine, što uključuje izvoz nafte, i 30% globalnog volumena kontejnerskog prijevoza.
Objavljen snimak tučnjave u mostarskom kafiću: Razbijene čaše, "lete" pepeljare, prevrnuti stolovi
Hutijski militanti, stacionirani u Jemenu, kažu da se svete za izraelski rat protiv Hamasa u Gazi. Američka vojska i njeni saveznici pojačali su sigurnost na moru, ali napadi se nastavljaju – u utorak, 9. januara, oboren je 21 hutski projektil, kao i bespilotne letjelice.
Američke i britanske snage povećale su uloge u četvrtak kada su pogodile više od 60 hutijskih ciljeva u, kako je predsjednik SAD Joe Biden rekao, direktnom odgovoru na prijetnju “slobodi plovidbe jednim od najvažnijih svjetskih vodenih putova”.
Ovakvu operaciju svijet ne pamti: 140 miliona dolara ubacit će u kampanju ‘skidanja‘ jednog čovjeka
Tesla pauzira većinu proizvodnje svoje velike tvornice električnih automobila u Njemačkoj jer su napadi prekinuli snabdijevanje dijelovima. Trgovci upozoravaju na kašnjenja isporuka, a troškovi prevoza robe morem rastu.
Cijene nafte također rastu – Brent i američka sirova nafta su se u petak povisile oko 3% zbog straha od šireg regionalnog rata koji bi mogao poremetiti snabdijevanje. Energetska tržišta već su bila na ivici nakon što je Iran u četvrtak zaplijenio tanker u Omanskom zaljevu.
U izvještaju objavljenom u utorak, Svjetska banka upozorila je da je prekid ključnih pomorskih ruta “kreirao zastoj u mrežama snabdijevanja i povećavao vjerovatnoću inflacijskih uskih grla”.
Šest od deset najvećih kontejnerskih brodarskih kompanija — naime Maersk, MSC, Hapag-Lloyd, CMA CGM, ZIM i ONE — uglavnom ili potpuno izbjegavaju Crveno more zbog prijetnje koja dolazi od Huti militanata.
Opasnost za posadu, teret i plovila prisilila je prevoznike da preusmjere brodove oko Rta dobre nade u Južnoj Africi, što je rezultiralo kašnjenjima do tri sedmice.
Izvršni direktor Maerska Vincent Clerc rekao je u četvrtak, 11. januara, za Financial Times da bi ponovna uspostava sigurnog prolaza kroz Crveno more mogla potrajati “mjesecima”. “To bi potencijalno moglo imati prilično značajne posljedice na globalni (ekonomski) rast”, dodao je.
Globalna trgovina pala je 1,3% od novembra do decembra, objavio je u četvrtak njemački Institut za svjetsku ekonomiju iz Kiela, navodeći da je to “posljedica napada na teretne brodove u Crvenom moru”.
Stotine hiljada okupljenih na maršu za Palestinu u Londonu
Troškovi dostave već su porasli, što bi se u konačnici moglo odraziti na potrošačke cijene.
“Što duže traju poremećaji, to su jači stagflacijski efekti za globalnu ekonomiju”, napisao je prošle sedmice na X-u glavni ekonomist Allianza, Mohamed A. El Erian, govoreći o toksičnoj kombinaciji niskog ili nultog ekonomskog rasta i visoke inflacije.
Ostatak teksta pročitajte na linku OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.