Počeli curiti detalji Trumpovog plana o završetku rata u Ukrajini. A žuri se i Putinu

15
Radiosarajevo.ba
Počeli curiti detalji Trumpovog plana o završetku rata u Ukrajini. A žuri se i Putinu

Ruski predsjednik Vladimir Putin u četvrtak, 28. novembra, rekao je kako vjeruje da će Donald Trump pronaći rješenje za mir u Ukrajini i dodao da je Moskva spremna za dijalog. Sam Trump je u nsrijedu, 27. novembra, objavio kome će povjeriti zadatak da što prije osigura mir u ratu koji traje gotovo tri godine.

Radi se o Keithu Kelloggu, umirovljenom američkom general-potpukovniku. U srijedu su objavljeni obrisi njegovog plana za okončanje rata u Ukrajini, a u četvrtak su američki mediji objavili više detalja.

Kellogg je ranije rekao da bi svaka američka politika za okončanje rata trebala uključivati ​​zahtjeve za prekidom vatre i sporazumnim rješenjem, naglašava Newsweek.

Dominacija Zmaja: Džanan Musa sa 29 poena potopio Baskoniju

Ključan čovjek za okončanje rata

Keith Kellogg (80), koji je bio savjetnik za nacionalnu sigurnost bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea tokom prethodne Trumpove administracije, bit će ključna figura za okončanje rata, za koji je Trump u kampanji govorio da ga može brzo riješiti.

Kellogg je u maju objavio plan u koautorstvu s bivšim Trumpovim saradnikom Fredom Fleitzom, koji je pozivao na prestanak vojne pomoći Ukrajincima u slučaju da Kijev ne pristane na mirovne pregovore s Rusijom. U tom dokumentu se navodi da bi sukob trebao biti zamrznut duž trenutnih linija bojišnice, što bi, ako se pogleda današnja situacija na fronti, ostavilo Rusiji kontrolu nad približno petinom ukrajinskog teritorija.

U dokumentu je navedeno da bi trebala postojati "službena politika SAD-a za traženje primirja i sporazumno rješenje ukrajinskog sukoba".

U planu se predviđa da SAD nastavi pružati oružje i pomoć Ukrajini kako bi osigurali da Rusi "ne napreduju na ratištu i ne napadnu ponovno nakon prekida vatre ili mirovnog sporazuma". Daljnja američka vojna pomoć Kijevu bi "zahtijevala od Ukrajine da sudjeluje u mirovnim pregovorima s Rusijom".

U dokumentu se navodi da bi SAD i njegovi partneri u NATO-u, s namjerom dovođenja Putina za pregovarački stol, trebali odgoditi članstvo Ukrajine u Sjevernoatlantskom savezu u zamjenu za sigurnosna garancija.

Prema tom planu, Kijev bi također trebao shvatiti da će trebati puno vremena da vrati sav svoj okupirani teritorij, ali i da bi djelomično ukidanje sankcija Rusiji moglo gurnuti Kremlj prema miru.

Nije jasno hoće li Trump postupati po planu za okončanje rata čiji je Kellogg koautor. Tu treba podsjetiti da je Trump rekao da bi mogao završiti rat u Ukrajini i prije svoje inauguracije 20. januara.

Misteriozni dronovi nadlijeću američke vojne baze, a niko ne zna odakle dolaze

"Donald Trump je obećao da će završiti rat u Ukrajini u 24 sata, ali to je nemoguće. Vjerojatno čak ni on u to nije vjerovao", rekao je za Newsweek Čedomir Nestorović, profesor geopolitike na poslovnoj školi ESSEC u Singapuru.

"S druge strane, on želi djelovati i zato će se zalagati za princip razmjene teritorija za mir iako nitko ne zna koje teritorije ni kakav mir to podrazumijeva", rekao je Nestorović.

I Putin želi djelovati brzo

"Što se Putina tiče, i on želi djelovati brzo. Rok do 20. januara je privlačan i njemu i Trumpu jer bi američki predsjednik mogao započeti mandat bez sukoba u Ukrajini", rekao je Nestorović.

Treba napomenuti da ruske snage trpe enormne gubitke usprkos napredovanju na bojišnici, o čemu svjedoči i podatak koji je izračunao estonski analitičar Artur Rehi. On tvrdi da je prosječan životni vijek ruskog unovačenog vojnika od potpisivanja ugovora tek mjesec dana. Još jedan faktor koji bi mogao utjecati na Putina je dramatično slabljenje ruske valute rublja zbog učinka zapadnih sankcija. 

Kellogg je dodao da Washington mora napustiti ideju da je rat igra u kojoj su Putinov odlazak i potpuni poraz Rusije jedini prihvatljivi ishodi.

Vladimir Putin oštro: "Ukoliko dobiju oružje, upotrijebit ćemo sva sredstva uništenja"

Tokom intervjua za Glas Amerike u junu Kellogg je ponovio svoju optužbu da su Bidenova administracija i Zapad bili previše oprezni u pomoći Ukrajini. 

"Donekle krivim ovu administraciju i Zapad što nisu podržali Ukrajinu kada su trebali", rekao je i dodao: "Rusiji morate dati razlog za pregovore."

Nedavno je Kellogg za Fox News rekao da bi Bidenova odluka da Ukrajini odobri korištenje dalekometnih američkih projektila tipa ATACMS na metama duboko u Rusiji mogla pomoći budućem predsjedniku Trumpu.

"On je zapravo dao predsjedniku Trumpu više opcija. On se sada može povući, može ići lijevo, može ići desno, može učiniti nešto", rekao je Kellogg, prenosi Index.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (15)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak