Ovo je šest scenarija raspleta haosa na Bliskom istoku
Izraelski napadi na Gazu i dalje traju, a Izraelci poručuju da im je cilj uništiti Hamas, no niko ne otkriva što će nakon toga. Čak se i Bijela kuća boji da Izraelci nemaju stvarnu ideju o tome.
Ishod sukoba Izraela i Hamasa ovisi o nizu stvari, ne samo o onome što će Izrael zateći kad uđe u Gazu. U krajnju ruku, strahuje se da bi se sukob mogao proširiti na više fronti.
U analizi The Telegrapha navodi se kako je šest mogućih scenarija nastavka i završetka rata na Bliskom istoku.
Provjerili smo: Koliko je novca potrebno izdvojiti za novogodišnju trpezu? Evo kako stoje cijene
1. Uništenje Hamasa
Izrael možda pokuša silovit upad i ubijanje gotovo svih članova Hamasa, a nakon toga povlačenje svojih snaga iz Gaze. Pobjeda bi u tom slučaju značila smrt ili zarobljavanje svih 30.000 do 40.000 članova grupe i uništenje njihove vojne infrastrukture.
Stručnjak je detaljno pregledao fotografiju mjesta udara na bolnicu u Gazi. Ovo je njegovo mišljenje
Takva pobjeda zahtijevala bi i eliminaciju elitne postrojbe komandosa i smrt ili zarobljavanje cijelog političkog vodstva grupe iako je politički vođa Hamasa u Kataru. Na listi za odstrel su u tom slučaju Yahya Sinwar, vođa Hamasa unutar Gaze i Mohammed Deif, njegov vojni zapovjednik.
Izrael već sada pokušava prepoloviti Pojas Gaze na sjeverni dio u kojem bi se odvijala većina borbi s Hamasom i južni dio u kojem bi se sklonili palestinski civili. Izraelci navode da je dio civila evakuiran kako bi ih se zaštitilo. Ako izraelski napad uspije, Gaza će trebati novo vodstvo koje bi Izraelci kontrolirali. Jedna od opcija je Palestinska samouprava (PA) koju vodi pokret Fatah, a koja bi se sa Zapadne obale proširila na Pojas Gaze.
Za sada nema informacija je li Mahmoud Abbas, predsjednik PA, zainteresiran za to. Fatah je protjeran s teritorija Gaze nakon poraza na izborima od Hamasa. Palestinske vlasti koje na Zapadnoj obali blisko surađuju s Izraelom po pitanjima sigurnosti suočene su s optužbama Palestinaca da su krilo izraelske vojne okupacije.
"Izrael, kao i SAD, želi vidjeti alternativno palestinsko vodstvo u Gazi, najvjerovatnije palestinske vlasti", rekla je dr. Julie Norman, stručnjakinja za Bliski istok na University College London.
"Ali PA se na samoj Zapadnoj obali smatra jako slabim i vjerovatno bi izgubili legitimitet u Gazi", dodala je.
2. Podjela Gaze
Izrael bi se mogao odlučiti proširiti vojnu okupaciju Zapadne obale na Gazu što bi zahtijevalo da veliki broj izraelskih vojnika ostane u Gazi i u budućnosti. Takva okupacija mogla bi trajati desetljećima, a do nje bi došlo nakon razbijanja Pojasa Gaze na dijelove koji se međusobno ne dodiruju.
Ostvarivanje ovakvog scenarija već bi sada mogla biti u toku s obzirom na tjeranje civila na jug i planiranje borbi s militantima na sjeveru.
Ko je komandant Hamasa koji stoji iza napada: Najtraženiji čovjek kojem je Izrael ubio porodicu
Izraelski predsjednik Isaac Herzog ipak tvrdi suprotno.
"Nemamo želju ponovno okupirati Gazu. Nemamo želju vladati nad životima više od dva miliona Palestinaca", kazao je Herzog iako u Izraelu izvršnu vlast ima premijer Benjamin Netanyahu. Takav bi potez bio velika pogreška, smatra i američki predsjednik Joe Biden.
3. Potpuna okupacija
Od ponedjeljka je Izrael naredio polovici od više od dva miliona stanovnika Gaze da se povuku sa sjevera na jug kako bi, u slučaju potrebe, mogli izbjeći u Egipat. Prema nekim izvještajima, brojni Palestinci odbili su napustiti svoje domove zbog straha da bi Izrael mogao proglasiti aneksiju i trajno ih protjerati.
Egipat trenutno nije sklon otvaranju graničnog prijelaza Rafaha i udomljavanju stotina hiljada palestinskih izbjeglica. Egipatski predsjednik Abdel Fattah El-Sisi nada se da će izbjeći taj scenarij zbog administrativnih, financijskih i političkih razloga. Poseban problem za Egipat bili bi članovi Hamasa koji bi u tu zemlju ušli pod krinkom egzodusa civila i potencijalno počeli utjecati na budućnost zemlje.
Hugh Lovatt, analitičar specijaliziran za Bliski istok pri Evropskom vijeću za međunarodne odnose, smatra da bi masovno raseljavanje moglo ići na ruku desničarima u Izraelu koji bi voljeli Gazu vidjeti ponovno pod svojom upravom.
"Kako nasilje u Gazi eskalira, mogli bi vidjeti priliku za tjeranje povećeg dijela stanovnika iz Gaze u Egipat i spriječiti njihov povratak", rekao je i dodao da bi to bilo etničko čišćenje.
4. Neuspjela ofanziva
Bitka s Hamasom mogla bi biti duga, teška i skupa za Izrael. Islamistička grupa Hamas ima najmanje 30.000 dobro naoružanih i uvježbanih boraca koji se brane na teritoriju koji jako dobro poznaju. Svoje sposobnosti već su pokazali upadom na izraelski teritorij.
Pokazale su se ranjivosti sistema odbrane za koji su mnogi smatrali da je jedan od najboljih u svijetu. Izrael se nikada prije nije suočio s ovakvim vojnim testom. Ako ofanziva posustane i veliki se broj izraelskih vojnika počne vraćati obiteljima u vrećama za tijela, izraelski premijer Netanyahu bi mogao ograničiti ili zaustaviti ofanzivu pa se posvetiti pregovorima o taocima.
Ne prestaju s napadima: Izrael gađao džamiju u Gazi, ima mrtvih i ranjenih
Trenutno se u Gazi nalazi najmanje 200 talaca, a tajni pregovori već su u toku s fokusom na spašavanje žena i djece. Katar, Turska i Egipat posreduju u tim pregovorima, ali čini se da je dosad postignut mali napredak. Pitanje je hoće li se Izrael odlučiti ponuditi oko 5000 palestinskih zatvorenika u zamjenu za taoce koji su u rukama Hamasa. Dužnosnici Hamasa tvrde kako je to bio cilj masakra otprije deset dana.
5. Regionalni sukob
Iran i Hezbollah već su zaprijetili da će se uključiti u sukob bude li došlo do kopnene invazije. Samo čelnici režima u Teheranu i Hassan Nasrallah, vođa Hezbollaha, znaju je li ova prijetnja bila blef. Hezbollah je prisutan u Libanonu i Siriji, a proiranske grupe u Iraku su već ranije ove godine prijetili napadom na Izrael. U Jemenu djeluje pobunjenička frakcija Huta za koju se vjeruje kako posjeduje rakete srednjeg dometa koje bi mogle dosegnuti Izrael.
Izraelci to nazivaju ratovanjem na više frontova i upozoravaju godinama da bi mogli biti meta napada projektila iz Iraka, Sirije, Libanona i možda čak i Jemena u isto vrijeme. Rat s Iranom i njegovim produženim rukama bio bi puno skuplji od onoga s Hamasom jer, primjerice, Hezbollah posjeduje puno moćnije oružje.
"Izgledi za regionalnu eskalacije su zabrinjavajući. Pravi problem bio bi Iran aktivacijom Hezbollaha i otvaranjem sjevernog fronta s Izraelom", smatra dr. Julie Norman.
6. Globalni rat
Najekstremniji scenarij je ujedno i onaj u koji niti jedan razuman vođa ne bi želio ući. Ako se Hezbollah i Iran pridruže ratu, SAD će se suočiti s velikim pritiskom da pokrene izravne napade na njih. Washington je već poslao bombardere F-15 u Jordan i dva nosača aviona u regiju. Britanija je također poslala brodove Kraljevske mornarice u Mediteran.
Stvara se rizik od izravnog američko-iranskog rata. Iranski nuklearni program najvjerovatnije bi bio uništen zajedničkim napadima Izraela i SAD-a. Time bi se razbio njegov najmoćniji alat pritiska na Zapad.
Vijeće sigurnosti UN-a tražilo humanitarni prekid vatre u Gazi, SAD uložile veto
U sukob bi se mogla uključiti i Rusija kao ključni saveznik Irana. Posljednjih mjeseci Iran je postao glavni dobavljač dronova i projektila Moskvi čime je njihov vojni savez ojačao. To bi bila posljednja kap u kojemu se rizik od globalnog sukoba više ne bi mogao isključiti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.