Netanyahuov 'lov na vještice' plaćaju Izraelci koji su protiv rata: Hapse ih i otpuštaju ih s posla

10
Radiosarajevo.ba

Izraelci se suočavaju s izbacivanjem iz škola, otpuštanjem s posla i noćnim hapšenjima zbog izražavanja suprotnog mišljenja o vladinim akcijama u Gazi.

Iako je često hvaljen kao "jedina demokratija na Bliskom istoku", čini se da Izraelu nedostaje temperament da toleriše slobodu govora kada je u pitanju kritika njegovog smrtonosnog rata protiv Gaze.

Iskusni izraelski novinari, intelektualci i aktivisti za prava tvrde da postoji malo javnog prostora za neslaganje u vezi s tekućim bombardovanjem u Gazi, čak i nakon tri mjeseca ofanzive koja je rezultirala smrću 23.000 Palestinaca.

U Dom zdravlja bh. općine se za dan javilo 120 osoba sa istim simptomima. Oglasio se i Vodovod

Meir Baruchin, izraelski nastavnik historije koji je otpušten i zatvoren zbog kritikovanja kontinuiranog vojnog napada Izraela na Gazu, nedavno je razgovarao za The Guardian, rekavši: "Vrijeme je lova na vještice u Izraelu".

Ovaj intervju je u fokus stavio priče drugih Izraelaca koji su se suočili s gnjevom premijera Benjamina Netanyahua, ali nisu dobili istu pažnju.

Hiljade ljudi na ulicama Izraela, tražili ostavku Netanyahua i kraj rata

Baruchinova muka

Dokazi koji su doveli do Baruchinovog hapšenja bili su niz objava na Facebooku u kojima je oplakivao palestinske civile ubijene u Gazi, kritizirao izraelsku vojsku i upozoravao da se ne upušta u ratove odmazde.

On je 8. oktobra objavio: "Užasne slike stižu iz Gaze. Kompletne porodice su zbrisane. Obično ne postavljam ovakve slike, ali pogledajte šta radimo, iz osvete." Podijelio je sliku porodice Abu Daqqa, žrtve jednog od prvih zračnih napada na Gazu, zajedno sa svojom objavom. U drugom postu pozvao je Izraelce da se suprotstave tekućem ludilu i doveo u pitanje opravdanost takvih akcija.

U roku deset dana, Baruchin je uklonjen sa svog radnog mjesta u opštini Petach Tikvah. Nepuni mjesec kasnije, našao se u strogom zatvoru zbog sumnje da je počinio djelo izdaje i namjeravao remetiti javni red.

"Ova priča je mnogo veća od moje lične priče. Vrijeme je političkog progona", rekao je oni nastavio: "Ne dajte se zavarati: Baruchin je korišten kao političko oruđe za slanje političke poruke. Motiv za njegovo hapšenje je bio odvraćanje / utišavanje svake kritike ili bilo kakvog nagovještaja protesta protiv izraelske politike", rekao je izraelski list Haaretz u uvodniku.

Prema palestinskoj organizaciji za ljudska prava i pravnom centru Adalah sa sjedištem u Haifi, stotine Izraelaca suočile su se s hapšenjem, zatvorom, gubitkom posla ili ograničenim pristupom obrazovanju zbog kritičkih stavova o izraelskom bombardovanju Gaze, piše TRTBalkan.

Svega 15 posto Izraelaca glasalo da i dalje želi Netanyahua na mjestu premijera

Problem s dijeljenjem članka

Jedan takav slučaj uključuje Yael Ayalon, direktoricu srednje škole u Tel Avivu, koja je pozvana nakon što je na Facebooku podijelila članak iz Haaretza u kojem se upozorava da izraelski mediji skrivaju patnje palestinskih civila u Gazi. "Građani Izraela moraju biti svjesni ove realnosti", navodi se u članku.

Kao odgovor na širenje objave, učenici Yael Ayalon pobunili su se u školi. Odvela je svoje poslodavce pred sud, što je rezultiralo njenim eventualnim vraćanjem na posao. Međutim, po povratku u školu, suočila se s verbalnim napadima drugog skupa učenika koji su skandirali "idi kući".

Drugi slučaj ima veze sa suspenzijom jednog jevrejskog izraelskog člana fakulteta na akademskom koledžu u Izraelu.

U pismu upućenom ovom članu stoji:

"Zdravo, dr. X. Upućena nam je pritužba u vezi s činjenicom da ste 7. oktobra postavili sliku profila na svoju Facebook stranicu s natpisom 'Geto u Gazi će biti oslobođen'. Poruka koju širite na takav dan bode oči, uznemiruje srce i prlja ime fakulteta."

"Reakcija na ovakav dan, u kojem su djela koja su međunarodno pravo definirana kao zločini protiv čovječnosti počinile ubice, usmjerene na civile, uključujući odrasle i bespomoćne bebe, što podsjeća na akcije nacista protiv Jevreja, može se protumačiti kao podrška njima.

Netanyahu govorio da je nastavak borbe u korist talaca, njihove porodice ga prekidale

"Pored toga, u večernjim satima smo bili izloženi vašoj tvrdnji da Država Izrael čini 'genocid' nad Palestincima. Ova vrsta moralne inverzije predstavlja, u najmanju ruku, ponašanje koje nije primjereno članu fakulteta, kako nalažu propisi."

"S obzirom na ozbiljnost vaših pozicija, suspendovani ste do disciplinske istrage koja će biti vođena za vas u narednim danima, a na datum koji će biti određen što je prije moguće."

Proizvoljna hapšenja

Još jedan primjer koji naglašava opresivnu i proizvoljnu prirodu ovih hapšenja je policijski upad u kuću i naknadno hapšenje Yoava Bara, 68-godišnjeg stanovnika Haife i posvećenog aktiviste koji se zalaže za prava Palestinaca.

Ovaj incident dogodio se 29. oktobra.

U saopštenju za javnost, glasnogovornik policije je tvrdio da su uhapsili "ključnog aktivistu u protestima koji podržavaju i izražavaju solidarnost s Hamasom".

Uprkos ovim navodima, sudija je odlučio da Bara pusti na slobodu bez ikakvih uslova, tvrdeći da optužbe ne predstavljaju krivično djelo i da sugerišu potencijalnu nezakonitost u procesu hapšenja.

Israel Frey, istaknuti ljevičarski izraelski novinar i glasni kritičar izraelske politike, suočio se s kampanjom zastrašivanja u svojoj kući u Bnei Braku 15. oktobra zbog videa na kojem je izgovarao jevrejsku molitvu, komemorirajući žrtve rata, uključujući stotine žene i djeca u Gazi za koje je rekao da su "poklani". Nakon toga, Frey je bio izložen porukama mržnje i prilivi brojnih telefonskih poziva.

Njemačka objavila da se uključuje u proces suđenja Izraelu zbog genocida u Pojasu Gaze

Demonstranti krajnje desnice ispalili su rakete na njegov stan i progonili ga dok je bježao. Tokom policijske pratnje van svoje kuće, Frey je prijavio da su ga policajci pljuvali i fizički napali, koji su ga optužili da "podržava Hamas".

Političari pod lupom

Usred pojačanih tenzija zbog rata krajnje desničarske vlade predvođene Netanyahuom protiv Gaze, reflektori su također pali na političare koji su suočeni s kritikom jer su se usudili kritizirati izraelske vojne akcije.

Etički komitet Knesseta je 18. oktobra odlučio da suspenduje Ofera Cassifa, člana političke partije Hadash i poslanika Kneseta, na period od 45 dana. Cassif je navodno uspostavio vezu između Holokausta i trenutne vladine politike tokom rata.

Aida Touma-Sliman, još jedna zastupnica iz stranke, suspendovana je na dva mjeseca zbog objave na društvenim mrežama. U postu je pisalo: "Svjedočenja iz bolnice Al-Shifa: bombardirane operacione sale, miris fosfora u vazduhu, od 48 hirurga je ostalo samo 7, živo snimanje raseljenih 'u humanitarnim hodnicima'. I ovdje i dalje insistiraju: Najmoralnija vojska svijeta ne šteti nevinim i ne napada bolnice!"

Za Izraelce koji sada otvoreno kritiziraju politiku svoje vlade, iznenađujući intenzitet reakcije na koju nailaze može biti uznemirujući.

Foto: EPA - EFE: Protesti u Tel Avivu

Ipak, to ne bi trebalo biti iznenađenje, s obzirom na historijsko potiskivanje palestinskih glasova od Izraela koji se protive okupaciji i zalažu za slobodu.

Ograničenja palestinske slobode izražavanja datiraju barem iz Arapsko-izraelskog rata 1967. godine, kada je Izrael okupirao Zapadnu obalu, Golansku visoravan i Gazu i nametnuo vojnu okupaciju koja Palestincima i dalje uskraćuje osnovna građanska prava.

Human Rights Watch objašnjava da je Izrael od okupacije 1967. godine upravljao vojnim naredbama, koristeći ih da Palestincima oduzme suštinsku zaštitu građanskih prava. To je dovelo do hapšenja palestinskih novinara, aktivista i drugih koji se bave politikom, govorom protiv okupacije i aktivizmom, piše TRTBalkan.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (10)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak