Naučnici u Engleskoj ne znaju šta se dešava: Broj zaraženih se drastično smanjio

2
Radiosarajevo.ba
Naučnici u Engleskoj ne znaju šta se dešava: Broj zaraženih se drastično smanjio

Naučnici su zbunjeni naglim padom dnevnog broja zaraza koronavirusom u Velikoj Britaniji upkos slabijim mjerama, piše Nature.

Nagli pad dnevnih infekcija COVID-19 u Velikoj Britaniji nakon njihovog brzog porasta početkom godine zbunio je naučnike. Zvanično zabilježeni novi slučajevi su više nego prepolovljeni u samo dvije sedmice: sa 54.674 17. jula na 22.287 2. avgusta.

"Niko zaista ne zna šta se dešava", kaže epidemiolog John Edmunds sa Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu (LSHTM).

Konkretno, nije jasno pokazuje li ovaj iznenadni trend da je vrhunac trećeg vala prošao ili je riječ o zastoju uzrokovanom složenim društvenim faktorima.

Širenje zaraznije Delta varijante SARS-CoV-2 u Ujedinjenom Kraljevstvu činilo se, uprkos uspješnom uvođenju cijepljenja u zemlji, stvaranju opasne krize.

Eksponencijalni rast infekcija od juna doveo je do predviđanja da će se dnevno prijavljivati čak 100.000 novih slučajeva, te strahuje da bi Nacionalna zdravstvena služba (NHS) mogla biti preplavljena hospitalizacijama.

U takvoj klimi mnogi su naučnici smatrali da je puna relaksacija vlade od ublažavanja ograničenja u Engleskoj, poput nošenja maski i zatvaranja noćnih klubova i drugih mjesta, 19. jula bila bezobzirna.

Još je rano za znati kakav će učinak opuštanje imati, s obzirom da podaci o novim slučajevima i hospitalizacijama kasne oko dvije sedmice. Nekoliko stručnjaka za javno zdravstvo je, međutim, očekivalo nedavni nagli pad-i trude se to protumačiti.

Jedna stvar je sigurna, kaže Edmunds, Ujedinjeno Kraljevstvo nije izgradilo imunitet krda.

"Čini se da smanjenje broja slučajeva tokom dana implicira specifičan temeljni uzrok. Ali taj uzrok može biti kombinacija mnogih stvari", kaže Edmunds.

Prvo, pad bi se mogao doimati izraženijim zbog naglog porasta broja infekcija u Engleskoj sredinom jula, koji je bio uzrokovan Europskim fudbalskim prvenstvom zbog kojeg su se mnogi ljudi okupljali u pubovima, barovima i domovima te na stadionima. To je, kaže Edmunds, u skladu s većom stopom infekcije među muškarcima u ovom trenutku.

Drugi glavni razlog pada broja slučajeva mogao bi biti kraj školske godine. Mnoge škole u Engleskoj zatvorene su oko 23. jula. Ipak, prerano je da bi se to pokazalo o službenim podacima o koronavirusu. No smanjenje broja slučajeva povezanih s krajem školske godine već može biti očito jer su neki učenici s nastavom bili gotovi sedam dana ranije.

Ako je to tako, jasno je koliko škola i mladi utiču na brojke - to ima implikacije na nedavnu odluku vlade da ne cijepi većinu mlađih od 18 godina.

Na ovakve brojke mogli bi utjecati i drugi čimbenici, kaže Christina Pagel s University Collegea u Londonu. Toplo vrijeme dovelo je do više druženja na otvorenom i npr. to bi moglo smanjiti transmisiju virusa, piše Nature.

Također, moguće je da bi pad broja zabilježenih slučajeva mogao biti posljedica manjeg broja testiranja, a ne stvarnog pada infekcija. Pagel kaže da pojedinci potencijalno izbjegavaju testiranje ako imaju samo blage simptome - možda zato što si ne mogu dopustiti samoizolaciju ili ne žele ugroziti planove za odmor. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak