Ko je novi sjevernokorejski diktator
Nakon smrti
diktatora Kim Jong-Ila, najrepresivniju državu na svijetu, komunističku Sjevernu
Koreju, vodit će njegov sin Kim Jong-Un.
Početkom ove godine, Jong-Un je određen za nasljednika i to, formalno na funkcijama predsjednika Komisije za narodnu odbranu, Generalnog sekretara Radničke partije Koreje i Vrhovnog komandanta Korejske narodne armije
Iako bi po dinastijskoj logici oca trebao naslijediti najstariji sin, Kim Jong-Nam [čiji sin pohađa Koledž ujedinjenog svijeta u Mostaru], to se nije desilo, jer je ovaj pao u očevu nemilost nakon što je uhvaćen kako sa lažnim pasošem pokušava ući u Japan, i to da posjeti Disneyland.
Kim Yong-un je sin očeve preminule konkubine Ko Young-Hee i, prema starijim zvaničnim podacima, rođen je 8. januara 1983., mada se sada kao godina rođenja navodi 1982., vjerovatno zbog toga da se novom vođi „namakne“ 30 godina u 2012.
Nasljednik je, prema više izvještaja, pohađao Međunarodnu školu u Bernu, u kojoj se nastava odvija na engleskom jeziku. Prema toj verziji, Yong-Un je živio u Švicarskoj do 1998., pod pseudonimom. Po drugoj verziji, sin „dragog vođe“, pohađao je Internacionalnu školu u Gümlingenu ili Liebfeldu.
Još od 2009. strane diplomatske službe su uvidjele da će Kim Yong-Un naslijediti svoga oca na mjestu Generalnog sekretara Radničke partije Koreje, što je uvod u njegovo proglašenje šefom države. U tu svrhu mu je dodijeljen naziv "Yŏngmyŏng-han Tongji", tj. „briljantni drug“.
Kim Yong-Il je, da bi učvrstio sinovu poziciju nakon što ga naslijedi, poslao zahtjev osoblju sjevernokorejskih ambasada širom svijeta da polože zakletvu vjernosti njegovom sinu. U isto vrijeme, građani Sjeverne Koreje su ohrabrivani da pjevaju novokomponovani „hvalospjev“ Kim Jong-Unu. Hvalospjev je jako sličan onima koji su pjevani njegovom deificiranom djedu Kim Il-Sungu („velikom vođi“, „vječnom predsjedniku“) i ocu Kim Yong-Ilu („dragom vođi).
Bivši šef
bezbjednosti Kim Yong–Ila, Kenji Fujimoto, izjavio je početkom godine da je
mladi nasljednik vrlo inteligentan i dosljedan u izvršavanju svojih ciljeva.
Navodno je, kao osamnaestogodišnji mladić, kritikovao luksuzni život svoga oca:
„Mi ovdje igramo košarku, jašemo konje, skijamo, dobro se zabavljamo zajedno.
Ali šta je sa životima običnih ljudi?“
Inače, ideologija vladarske porodice Sjeverne Koreje jeste Juche (doslovno „osnovno tijelo“ ili "subjekt“), patent osnivača dinastije Kim-Il-Sunga te predstavlja svojevrsnu adaptaciju lenjinizma. Mnogi su komentatori, novinari i društveni teoretičari Juche ipak izjednačili sa staljinizmom, ali i sa korporatizmom (Bruce Cumings), nacionalsocijalizmom (Brian Myers), gerilom (Wada Haruki), monarhizmom (Dae Sook-suh) i teokratijom (Hans S. Park, Christopher Hitchens).
Juche podrazumijeva tri osnovna principa: nezavisnost u politici (chaju), samodovoljnost u ekonomiji (charip) i samoodbrana u okvirima nacionalne teritorije (chawi). Bit će svakako zanimljivo posmatrati kako će se mladi nasljednik trona ove azijske nuklearne sile odnositi prema ovim principima i da li će učiniti otklon od tvrdokorne politike svoga djeda i oca.
Prema pisanju Los
Angeles Timesa, Andrej Lankov, ekspert za Sjevernu Koreju sa Univerziteta u
Kookminu, smatra da je uvođenje Kim Yong-Una u državničke funkcije samo korak
ka formiranju nove strukture moći, koja će se obuhvatati Kim Jong Una, mladog i
neiskusnog diktatora i dvoje novih ljudi – njegovu tetku (Kim Kyong Hui) i
njenoga supruga (Jang Song Thaek) – koji će, zapravo, donositi sve bitne
političke odluke.“
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.