Jedan od najkrvavijih dana u Siriji

Radiosarajevo.ba
Jedan od najkrvavijih dana u Siriji

U Siriji je u ponedjeljak ubijeno više od 100 ljudi, prema riječima prodemokratskih aktivista, što taj dan čini jednim od najkrvavijih u posljednjih devet mjeseci koliko traje narodna pobuna protiv režima predsednika Bashara Al Asada.

Aktivisti Sirijske opservatorije za ljudska prava sa sjedištem u Londonu naveli su da su bezbjednosne snage jučer ubile 70 vojnih dezertera, kada su napustili svoje položaje nedaleko od granice sa Turskom. Najmanje još 30 ljudi je ubijeno u incidentima širom zemlje, dodali su aktivisti. Sirijska organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Londonu saopštila je da su vojni dezerteri ubijeni dok su bježali iz vojnih ispostava u severozapadnoj provinciji Idlib, a da su civili stradali u nasilju širom zemlje, javila je agencija France presse.

Dodatni problem je što Sirija ne dozvoljava novinarima da izvještavaju o događajima iz zemlje, tako da izvještaji Sirijske opservatorije za ljudska prava i druge aktivističke organizacije - Sirijske generalne revolucionarne komisije, ne mogu da budu nezavisno provjereni. Prema procjenama UN-a, u surovom obračunu Asadovog režima sa demonstrantima do sada je ubijeno više od 5.000 ljudi.

Sirija je u ponedjeljak u štabu Arapske lige u Kairu potpisala sporazum kojim se obavezala da će dozvoliti posmatračima te organizacije ulazak u zemlju. Tome je prethodio snažan pritisak međunarodne zajednice na Damask, kao i talas oružanih sukoba sirijske vojske sa dezerterima iz armije, zbog čega su se razvile bojazni od mogućeg građanskog rata.

Arapski lideri upozorili su prethodnih dana sirijski režim da će ako ne dozvole ulazak posmatrača u zemlju tražiti od Savjeta bezbjednosti UN-a da preduzme korake protiv Damaska.

Generalna skupština UN u ponedeljak je osudila kršenje ljudskih prava koje sprovodi Asadova vlada i pozvala na momentalni prekid nasilja i "bez daljeg odlaganja" primjenu mirovnog plana Arapske lige, koji je dogovoren prošlog meseca.

Kritičari sirijskog režima strahuju da režim iz Damaska, iako se obavezao da će pustiti posmatrače u zemlju, zapravo neće dozvoliti neograničeni pristup svim problematičnim tačkama i vjeruju da je vlada odugovlačenjem da potpiše sporazum zapravo "kupovala vrijeme".

Sirijski ministar spoljnih poslova Valid al-Moalem odbacio je te optužbe i naveo da je odugovlačenje vlade da potpiše sporazum o dozvoli posmatračima da uđu u zemlju izazvano odbijanjem Arapske lige da "sve do sada" prihvati izmene koje je tražila Sirija, ne navodeći više detalja. On je dodao da će posmatrači imati jednomjesečni mandat, koji će biti produžen za još jedan mjesec, ako se obje strane slože.

Posmatrači će moći "slobodno" da se kreću "pod zaštitom sirijske vlade", dodao je Moalem, ali je naglasio da će im biti zabranjen pristup osjetljivim vojnim lokacijama.

Arapska liga tražila je od Sirije da ukloni tenkove i teško naoružanje sa ulica, započne razgovore sa opozicionim liderima i dozvoli borcima za ljudska prava i novinarima da uđu u zemlju, zajedno sa posmatračima te organizacije. Sirija je prošlog mjeseca prihvatila taj sporazum, ali je onda postavila uslove Arapskoj ligi, kako bi uopšte počela da ga primjenjuje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak