Ilegalnim migrantima omogućen ostanak u Americi ako su vjenčani s državljanima SAD-a
Miguel Aleman, 39-godišnjak koji je u Sjedinjene Američke Države doveden iz Meksika kad su mu bile četiri godine, jedan je od stotina hiljada useljenika koji se nadaju državljanstvu na temelju novog programa administracije predsjednika Joe Bidena, započetog u ponedjeljak, 19. augusta.
Program predstavlja jedan od najvećih poteza demokrata Joea Bidena da pruži pravni status dugotrajnim stanovnicima SAD-a koji su nezakonito ušli u zemlju. Započet je nekoliko mjeseci prije predsjedničkih izbora 5. novembra, za koje su republikanci kao središnju temu učinili imigraciju, prenosi Hina.
Aleman je taksist, ima dvoje mlade djece sa suprugom, državljankom SAD-a, a bez programa bi se morao preseliti u Meksiko, potencijalno na deset godina ili duže, prije nego što bi mu bio dozvoljen zakonit povratak.
Hrvati trojkama zasuli koš BiH: Zmajevi izgubili prvi od dva ključna meča za odlazak na Eurobasket
"Moja cijela porodica je ovdje", kazao je Aleman, jedan od desetaka imigranata iz Meksika, El Salvadora i Filipina koji su se okupili na orijentacijskom satu programa, koji je organizirala Koalicija za humana prava imigranata Los Angelesa.
Program Keeping Families Together, najavljen je u junu, a bit će dostupan za otprilike 500.000 supružnika koji su živjeli u zemlji najmanje 10 godina, rekli su dužnosnici Bidenove administracije. Na njega će se moći prijaviti i oko 50.000 djece mlađe od 21 godine, koja imaju roditelja s američkim državljanstvom.
Neredi se šire Engleskom, demonstranti zapalili hotel sa migrantima: Oglasio se i britanski premijer
Biden je program legalizacije predstavio prije nego što je u julu izašao iz predsjedničke utrke protiv republikanca Donalda Trumpa, tvrdolinijaša po pitanju imigracije. Potpredsjednica Kamala Harris je ranije ovog mjeseca postala kandidatkinja demokrata, a u četvrtak će službeno prihvatiti nominaciju Demokratske nacionalne konvencije u Chicagu.
Trump je kritizirao Harris zbog rekordnog broja migranata uhvaćenih u ilegalnim prelascima američko-meksičke granice otkako su ona i Biden došli na vlast 2021. Harris mu se suprotstavila istaknuvši svoj prethodni rad u pravosuđu te Trumpovo protivljenje dvostranačkom zakonu o sigurnosti granica, koji ranije ove godine nije prošao u američkom Senatu.
Na predizbornim skupovima u savezničkim državama Arizoni i Nevadi ovog mjeseca, Harris je pozvala na "zasluženi put prema državljanstvu" za ilegalne imigrante u SAD-u. Glasnogovornica Trumpovog štaba Karoline Leavitt je u junu program nazvala "masovnim pomilovanjem" te ponovila Trumpovo obećanje da će, bude li ponovno izabran, deportirati rekordne brojke imigranata koji su nezakonito u zemlji.
Keeping Families Together dopušta supružnicima da se prijave za trajno prebivalište bez napuštanja zemlje dok bi inače trebali otići na više godina prije nego što bi im bilo dopušteno vratiti se.
Supružnik koji dobije trajno prebivalište, također poznato kao zelena karta, nakon tri godine se može prijaviti za državljanstvo. Program će se vjerovatno suočiti s pravnim izazovima koje će inicirati republikanci.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.