Globalni pad proizvodnje piva: "Još osjećamo posljedice rata u Ukrajini"
Globalna proizvodnja piva pala je prošle godine za 1,7 milijardi litara, na 188 milijardi, odnosno za nešto manje od procentnog poena, saopćio je nurnberški trgovac hmeljom BartHaas.
"Poslije krhkog rasta uprkos negativnim okolnostima 2022. prošle godine smo ponovo očekivali malo povećanje," rekao je jedan od dvojice direktora grupacije, Peter Hintermeier, prenosi dpa.
Njemačka je ostala globalno peti proizvođač piva, mada je proizvodnja popustila za 3,3 posto, na 8,5 milijardi litara.
'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane
Kina je ostala svjetski broj jedan, s proizvodnjom od 35,9 milijardi litara piva, ispred SAD sa 29,3, Brazila sa 14,9 i Meksika sa 14,2 milijarde.
BartHaas je naveo da su predviđanja nepouzdana.
"Još osjećamo posljedice rata u Ukrajini", rekao je drugi direktor firme, Thomas Raiser. "Uz to, potrošači u mnogim zemljama još stenju pod teretom velike inflacije".
Proizvođači "mogu samo da se nadaju stabilnoj proizvodnji ove godine," dodao je.
Hmelja u svakom slučaju ima dovoljno, odnosno nestašice neće biti u skoroj budućnosti. Prinos u Njemačkoj je bio izdašniji nego prethodne godine, s 118.415 tona, odnosno 11,5 odsto više nego 2022.
Slično je u svijetu, pa se globalno pojavio višak. Nurnberška grupacija sugeriše poljoprivrednicima u svijetu da smanje površinu pod tom biljkom.
To se već dogodilo prošle godine, s najvećom redukcijom u SAD.
Međutim, ne očekuje se da će višak hmelja uticati na cijenu piva, jer sama biljka u strukturi cijene nema veliki udio.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.