Gabriela Gatti Santana: "Slučaj Jojić i Radeta na čekanju zbog manjka suradnje Srbije"

0
Radiosarajevo.ba
Gabriela Gatti Santana: "Slučaj Jojić i Radeta na čekanju zbog manjka suradnje Srbije"

U utorak, 10. decembra 2024. godine, u New Yorku počinje 9805 sastanak u Vijeću sigurnosti Ujedinenih nacija.

Tematska debata organizovana od strane kancelarije specijalnog savjetnika, a tema je polugodišnji izvještaj za Vijeće sigurnosti o rezidualnom mehanizmu sudova u Haagu za bivšu Jugoslaviju i Ruandu.

Na sjednici će se danas obratiti Serge Bramertz, glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, sutkinja Gatti Santana, Bosna i Hercegovina, Ruanda, Srbija i Hrvatska. 

Teška saobraćajna nesreća u BiH: Dvije osobe poginule

Gratziela Gatti Santana, predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove od 1. jula 2022. godine, se prva obratila i rekla da se "zahvaljuje podršci koju dobijaju od UN, te svim partnerima koji ih podržavaju"

"Mehanizam je napredovao sa jasnim fokusom - imamo kontinuiran rad na konekcijama sa različitim funkcijama da bi se poboljšalo stanje u kontekstu pravde i jurisdikcije. 

Prije tri sedmice, završilo se ponovno suđenje Gerardu Ntakirutimana. Čuli smo dokaze i sve relevantne stavke odbrane i tužilaštva, presuda je donesena i svjedoci i njihove izjave nisu bile kredibilne, te smo odbacili presudu koja je ranije donesena.

Sve je to zbog napora gdje smo osigurali smo da su svi uslovi pravde ispunjeni. 

Progres je napravljen u kontinuiranoj zaštiti svjedoka. Statut mehanizma zahtjeva da ispunimo uslove pravde."

Sudije su ranije ove godine podržale odluku da se sud smanji svojim kapacitetima. Sudije su uklonile deklasifikaciju procedura, jer nije esencijalno da se održi pristup konfidencijalnim materijalima u određenom vremenu. 

Institucije ostaju privržene osiguranju osnovnih prava, te održanju troškova i resursa na prihvatljivom nivou. "

Osvrnula se i na trenutne procese kao što je slučaj Jojić i Radeta. 

"Slučaj Jojić i Radeta su još uvijek na čekanju zbog odluke Srbije i manjka kooperacije sa njihove strane da ih isporuči."

Podsjećamo, Petra Jojića i Vjericu Radetu je Haški tribunal, u oktobru 2012, optužio da su da su uticali na svjedoke optužbe u haškom procesu protiv njihovog partijskog vođe Vojislava Šešelja, tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče.

Vlasti Srbije od 2015, kada im je Haški sud uputio prvi nalog za hapšenje, odbijaju da Jojića i Radetu uhapse i izruče u Haag. Viši sud u Beogradu je 2016. godine odlučio je da nema zakonskih osnova za hapšenje i izručenje radikala, zato što nacionalni zakon o saradnji sa Haškim tribunalom predviđa obavezu izručenja samo optuženih za ratne zločine, a ne i optuženih za nepoštovanje suda.

Gabriela Santana je još navela je i da je "mehanizam spreman da pruži informacije i podršku za izvještaj. U međuvremenu mehanizam će nastaviti procedure redukcije. Između januara 2020 i do danas, imali smo 60 posto smanjenja i 30 posto smanjenja budžeta."

Kako je navela u zaključku, mehanizam će kompletirati put pravde u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi. Rekla je da njen ured stoji uz pogođene države uz osiguravanje pravde, te čuvaju zaostavštinu tribunala da bi priveli pravdi one koji su učestvovali u radnjama ratnih zločina i genocida. 

"Uradit ćemo sve da pomognemo pomirenju u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi koje smo obećali."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak