Fox News javio da su Kurdi pokrenuli ofanzivu na Iran, ubrzo stigao demant njihovih zvaničnika

12
Radiosarajevo.ba
Fox News javio da su Kurdi pokrenuli ofanzivu na Iran, ubrzo stigao demant njihovih zvaničnika

Ažurirano 5. marta u 6:58: Jennifer Griffin, novinarka Fox Newsa, stoji iza izvještaja Fox Newsa koji tvrdi da su kurdske snage pokrenule kopnenu ofanzivu na Iran.

Ipak, kako je izjavio Khalil Nadiri, jedan od najviših zvaničnika kurdskih milicija za AP News, ova informacija nije tačna. On je dodao da su kurdske snage grupisane u blizini granice s Iranom ali da kopnena ofanziva nije pokrenuta.

Aziz Ahmad, zamjenik šefa kabineta premijera iračkog Kurdistana negirao izvještaje i rekao da nijedan Kurd nije prešao granicu sa Iranom, prenosi AP News.

Lavić i Hadžidedić: Zašto Bosnu i Hercegovinu drže izvan Evropske unije već decenijama?

Fox News  je javio da su Kurdske oružane milicije pokrenule kopnenu ofanzivu na Islamsku republiku Iran.

Ovaj razvoj događaja dolazi u trenutku kada se sukob između Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i Irana dodatno zaoštrava.

Oglasio se lider Hezbollaha: "Nećemo se predati, naš je izbor da se Izraelu suprotstavimo"

Ranije u srijedu, 4. marta, američki ministar odbrane Pete Hegseth izjavio je da američka vojska ne naoružava pobunu unutar Irana, ali je nagovijestio da bi drugi dijelovi američke administracije potencijalno mogli biti uključeni.

U Bijeloj kući glasnogovornica Karoline Leavitt demantovala je izvještaje da je administracija predsjednika Donalda Trumpa pristala na naoružavanje kurdskih snaga.

"Mogu potvrditi da je predsjednik obavio brojne razgovore s partnerima, saveznicima i liderima u regiji, na Bliskom istoku. Razgovarao je i s kurdskim liderima u vezi s našom bazom u sjevernom Iraku. Međutim, svi navodi da je predsjednik pristao na bilo kakav takav plan potpuno su netačni i ne bi ih trebalo objavljivati", rekla je Leavitt.

Sve najvažnije vijesti sa Bliskog istoka pratite na portalu Radiosarajevo.ba na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (12)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak