Da li ćemo se morati odreći omiljenog napitka? Cijene kafe na svjetskom tržištu sve veće

5
Radiosarajevo.ba

Ljudi koji piju kafu uskoro bi mogli očekivati da njihova jutarnja poslastica poskupi, jer je cijena kafe na međunarodnim tržištima roba dostigla najviši nivo do sada.

U utorak 10. decembra 2024. godine je cijena zrna arabike, koja čini većinu svjetske proizvodnje, premašila 3,44 dolara (oko 6 KM) za pola kilograma sirovine, skočivši za više od 80 posto ove godine. U međuvremenu, cijena zrna Robusta dostigla je novi maksimum u septembru.

Do toga dolazi kada trgovci kafom očekuju da će se usjevi smanjiti nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenom, a popularnost ovog jutarnjeg pića i dalje raste.

Novi detalji o mladiću koji je probio rampu na granici i poginuo: Prije toga bježao po Hrvatskoj

Jedan stručnjak je rekao da brendovi kafe razmatraju povećanje cijena u novoj godini.

Iako su posljednjih godina veliki pržionici kafe bili u mogućnosti da apsorbuju povećanje cijena kako bi kupci bili zadovoljni i zadržali tržišni udio, izgleda da će se to promijeniti, kaže Vinh Nguyen, izvršni direktor Tuan Loc Commoditiesa.

"Brandovi poput JDE Peet, Nestle i sve to, prethodno su na sebe preuzeli udar od viših cijena sirovina", rekao je.

"Ali trenutno su skoro na prekretnici. Mnogi od njih razmišljaju o povećanju cijena u supermarketima u prvom tromjesečju 2025. godine".

Na događaju za investitore u novembru, visoki izvršni direktor Nestlea rekao je da se industrija kafe suočava s "težim vremenima", priznajući da će njegova kompanija morati prilagoditi svoje cijene i veličinu pakovanja.

"Nismo imuni na cijenu kafe, daleko od toga", rekao je David Rennie, Nestleov šef brendova kafe.

Suša i jaka kiša

Posljednji rekord za kafu postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padavine uništile plantaže u Brazilu. 

"Zabrinutost oko žetve 2025. u Brazilu je glavni pokretač," rekao je Ole Hansen, šef robne strategije u Saxo banci.

"Zemlja je doživjela najgoru sušu u posljednjih 70 godina tokom augusta i septembra, praćenu obilnim kišama u oktobru, što je izazvalo bojazan." Nisu samo brazilske plantaže kafe, koje uglavnom proizvode zrna arabike, pogođene lošim vremenom.

Zalihe robuste također će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, također suočile sa sušom i obilnim padavinama.

Kafa je druga najtrgovanija roba na svijetu po obimu, nakon sirove nafte, i njena popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u posljednjoj deceniji.

"Potražnja za ovom robom je i dalje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice navodno na niskom nivou", rekla je Fernanda Okada, analitičarka cijena kafe u S&P Global Commodity Insights.

"Očekuje se da će se trend rasta cijena kafe zadržati neko vrijeme", dodala je.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak