Slovenija na rubu bankrota?
Milijarde eura loših kredita učinili su od Slovenije kandidata koji je sljedeći u redu za spašavanje, piše tportal.hr pozivajući se na njemački Der Spiegel.
Vlada u Ljubljani očajnički želi izbjeći činjenicu da bi mogla biti peta zemlja eurozone koja će prihvatiti međunarodno spašavanje državnih financija. Četiri zemlje koje su to već učinile - Grčka, Irska, Portugal i Kipar - su bile prisiljene učiniti drakonske proračunske rezove i povećanja poreza zbog čega su se suočili sa žestokim otporom birača.
Španija je također dobila posebne kreditne programe iz EU-a za spas svog bankarskog sistema.
Njemački poslovni dnevnik Handelsblatt navodi neimenovane izvore u eurozoni koji kažu kako će Europska središnja banka vjerovatno morati odobriti slovenskim bankama 'hitnu podršku likvidnosti' - nešto što su već kiparske banke zaprimile u velikim količinama.
Handelsblatt je napisao u četvrtak da će eurogrupa na svom sljedećem sastanku u petak razgovarati o Sloveniji..
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.