Reis pisao PIC-u zbog napada na vjerske službenike
Radiosarajevo.ba
U povodu učestalih verbalnih uvreda i fizičkih napada na službenike i povratnike - članove Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini (IZBiH), danas je reisu-l-ulema Mustafa Cerić uputio pismo zemljama-članicama Vijeća za provedbu mira (PIC), javila je MINA.
U pismu upućenom putem ambasada u Sarajevu: Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Turske, Francuske, Njemačke i Rusije te Uredu visokog predstavnika (OHR), reisu-l-ulema Cerić, zemlje-članice PIC-a obavještava o kršenjima slobode kretanja, podsjećajući ih na nedavni slučaj u Bosanskom Novom i posljednji slučaj u Foči.
U pismu se traži od Vijeća za provedbu mira u BiH da se izjasni o pitanju kršenja slobode kretanja, "jer Islamska zajednica ne želi izlagati svoje službenike i članove-povratnike verbalnom maltretiranju i fizičkom teroriziranju, ako lokalne vlasti na cijeloj teritoriji države Bosne i Hercegovine nisu u stanju, ili ne žele da službenicima i povratnicima-članovima IZBiH osiguraju pravo na slobodu kretanja bez straha i bez napada".
Pismo reisu-l-uleme Cerića upućeno PIC-u dostavljeno je i članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine te Međureligijskom vijeću Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.