Šta čeka Srbiju zbog sankcija NIS-u? Ovo je najgori mogući scenario
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije Naftnoj industriji Srbije. Riječ je o paketu mjera protiv Rusije, koji je najteži do sada. Pred Srbijom je nekoliko dana da se pripremi. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je održao sastanak sa zamjenikom američkog državnog sekretara za upravljanje i resurse Richardom Vermom, jedna od glavnih tema bile su sankcije NIS-u.
Ono što su istakli nakon sastanka je da Srbija neće imati nikakve ekonomske posljedice, kao i da sankcije nisu uperene protiv Srbije, već protiv Rusije.
"Postavili smo pet konkretnih pitanja i u narednom periodu očekujemo odluke u pisanoj formi. Najmanje sedam do 10 dana moramo da razgovaramo sa Amerikancima, da vidimo sadržaj cijelog paketa sankcija, da bismo mogli da se obratimo Rusima i vidimo šta nam je činiti. Gospodin Verma je rekao da treba da se ukloni rusko prisustvo, a onda se govori o smanjenju, to nam unosi nejasnoće. Zamislite da krenemo u pregovore sa Rusima i otkupimo sedam posto vlasništva, time oni idu ispod 50 posto, a onda nam kažu da to nije dovoljno i ostanu sankcije" rekao je predsjednik, navodeći da tačno mora da se zna šta su uslovi, dodao je danas, 11. januara, Vučić.
Vasković o detaljima ubistva Dejana Kostića Dele: "Upucali su ga pred suprugom"
"Imamo 45 dana"
"Za sve operacije imaćemo samo 45 dana kalendarskih, zaključno sa 25. februarom. Ono što je važno, do tada ne samo da moramo da završimo potpisivanje bilo kakvog ugovora, dogovora sa ruskom stranom već moramo da završimo ono što se naziva 'closing', sve mora da bude gotovo, jedino eventualno finansijska transakcija može da bude produžena još 15 dana, do 12. marta, ali i tu finansijsku transkaciju mora da odobri OFAC-ovo odjeljenje, u okviru vlade SAD", rekao je jučer, 11. januara, Vučić.
On je naveo da SAD za sankcije nalaze dva pravna osnova, jedan je iz 2014. godine, a drugi iz 2021. godine.
"Jedan je iz odluke administracije Baracka Obame, jedna iz odluke administracije Joea Bidena. Zašto su ovakvu kombinaciju različitih pravnih osnova Amerikanci pripremili - to su uradili zbog toga da bi bilo nemoguće da se izbjegnu sankcije", rekao je Vučić.
On je objasnio da je nemoguće da sankcije koje je uveo US Treasury i poseban dio u američkom Treasury-u koji se naziva OFAC budu izbjegnute.
Richard Verma u Beogradu: "Američke sankcije usmjerene su protiv Rusije, a ne protiv Srbije"
"Dakle, ukoliko bi Rusi želili da prodaju svojih 50 plus 6 posto i Gaspromnjefta i Gasproma, oni više ne mogu to nikome da prodaju, nekoj saudijskoj kompaniji, katarskoj, emiratskoj, bilo kome na svijetu, više to ne mogu da učine, jer ta kompanija istog sekunda, dolazi pod njihove sankcije", rekao je Vučić.
On je naveo i da je mnogo važnih stvari ostalo nedovoljno jasno i ne raščišćeno.
Nekoliko problema za Srbiju
Odluka SAD se očekivala danima, a za Srbiju, kako je istaknuto, sledi nekoliko problema, a dva se ističu:
- Problemi u samom snabdijevanju naftom.
- Pproblemi sa Rafinerijom i Petrohemijom i drugim gigantima što će direktno uticati na našu ekonomiju. U međuvremenu, Srbija je formirala dva tima za pregovore, kao i Kordinaciono tijelo za snabdijevanje naftom.
- Kako je rekao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić Srbija neće žuriti sa odlukama, ali ima 45 kalendarskih dana za odgovor.
"Cijene goriva bi mogle da značajno skoče"
Miodrag Zdravković nedavno je za Blic Biznis govorio je o potencijalnim promenama koje bi mogle da očekuju Srbiju nakon uvođenja sankcija NIS-u.
"Najgore što može da se desi jeste da JANAF više ne isporučuje naftu za NIS. To bi bilo teško, gotovo nemoguće jer je Naftna industrija Srbije njihov najveći konzument, ima najveći ugovor. Ipak, SAD sigurno ima način da ih natera na ukidanje isporuke ako im to bude u interesu" objasnio je on tada.
Cijene goriva će biti prvi vjesnik bilo kakve promjene. Ukoliko bi bile sprovedene te sankcije, cijene goriva bi otišle u nebesa. Ne samo to, već bi došlo do nestašice energenata" smatra Zdravković.
Miloš Vučević se obratio nakon sankcija: "Imamo goriva za tri mjeseca, ovo je veliki udarac"
Zdravković naglašava da još ne zna tekst dokumenta niti konkretne informacije o pomenutim sankcijama i naglašava da je rješenje ovakvog sankcionisanja kompleksan proces.
Oglasili se iz Janaf-a
Puna primena američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) nastupiće za 45 dana, a do tada postoji mogućnost prilagođavanja i preduzimanja mjera kako bi se omogućilo dezinvestiranje i očuvala sigurna snabdjevenost Srbije naftom, saopšteno je iz Jadranskog naftovoda (JANAF) povodom odluke odlazeće administracije SAD-a o sankcijama NIS-u.
"NIS je dugogodišnji i najveći poslovni partner JANAF-a, s kojim imamo ugovor o transportu deset miliona tona nafte u periodu od 1. januara 2024. do 31. decembra 2026. godine. Od trenutka najave mogućeg uvođenja sankcija, JANAF intenzivno sarađuje sa nadležnim sektorima hrvatske Vlade. Predstavnici hrvatskih institucija su tokom proteklog perioda, kroz direktan kontakt sa američkom administracijom, koja je svjesna geostrateške važnosti JANAF-a za energetsku sigurnost regiona, radili na pronalaženju rešenja za ublažavanje negativnih posljedica na poslovanje kompanije", saopštila je Uprava JANAF-a, na čelu sa Vladislavom Veselicom i Stjepanom Adanićem.
Dodali su da se, u saradnji sa Vladom, pažljivo i kontinuirano razmatraju svi aspekti odluke SAD-a.
Da li bi "Družba" mogla da bude spas
Ovakvu situaciju srbijanska vlast je naslutila da bi se mogla dogoditi, pa je sa Mađarskom najavila izgradnju novog naftovoda između Novog Sada i mjesta Alđe, kroz koji bi se energent dopremao kopnenim putem direktno iz naftovoda Družba, najdužeg na svijetu koji se proteže na 4.000 kilometara između Rusije i Njemačke.
Sporazum o naftovodu potpisan je 21. juna prošle godine, a investicija je vrijedna više od 150 miliona eura (300 miliona KM). Izgradnja bi trebalo da traje između 12 i 24 mjeseca.
Podsjetimo, američko ministarstvo finansija donijelo je danas, 11. januara, odluku o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako se i očekivalo. Konkretne odluke poslate državnom rukovodstvu Srbije.
Sjedinjene Američke Države su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada, piše Blic.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.