Posjeta imala jedan cilj: Poznato šta je grupa Vučićevih pristalica trebala raditi u Crnoj Gori
Grupa državljana Srbije kojima je crnogorska policija zabranila ulazak u Crnu Goru navodno je planirala organizirati više skupova podrške predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću tokom njegovog boravka u Tivtu.
Cilj okupljanja bio je stvoriti utisak da Vučić uživa snažnu podršku građana Crne Gore. Crnogorska policija ranije je saopćila da su kod putnika pronađeni transparenti s natpisom "Srbija pobjeđuje", kao i uređaji za komunikaciju, dok su ih po slijetanju navodno čekala dva autobusa, objavio je portal Nova.rs pozivajući se na izvore upoznate sa slučajem.
Izvori Nove tvrde da je plan podrazumijevao organiziranje više 'spontanih' okupljanja na različitim lokacijama u Tivtu i okolini. Navodno je bilo predviđeno isticanje transparenata, kao i organiziranje bakljada i skupova koji bi u javnosti ostavili dojam da građani Crne Gore spontano iskazuju podršku predsjedniku Srbije.
Zaboravite ruksake i moderne torbice: Nikad strožija pravila za navijače na stadionu tokom Mundijala
Kako navode sagovornici ovog portala, cilj nije bio samo slanje političke poruke javnosti u Srbiji, već i stvaranje slike pred međunarodnim zvaničnicima koji učestvuju na Samitu 'Evropska unija – Zapadni Balkan' da Vučić ima podršku i izvan granica svoje zemlje.
Isti medij navodi da je grupa od 87 osoba u Tivat stigla dva dana prije samita, te da i dalje nije poznato ko je organizirao charter let na relaciji Beograd – Tivat, niti ko je finansirao putovanje.
Dok ta pitanja ostaju bez odgovora, crnogorska policija saopćila je da je procijenila kako grupa predstavlja sigurnosni rizik te im je zbog toga zabranjen ulazak u zemlju, a imena putnika sa kriminalnim dosjeima koji su vraćeni u Srbiju pogledajte OVDJE.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.